Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Talenty sú, rozhodne, kto ako prežije pubertu

Sportnet|Publikované 27. okt 2006 o 22:00

"Táto jeseň sa pre nás začala nezvyčajne dobre," pochvaľuje si šéf slovenského krasokorčuľovania Jaroslav Burian.

Radka Bártová a jej trénerka Hana Töcziková.

FOTO - ARCHÍV HANY TÖCZIKOVEJ

"Táto jeseň sa pre nás začala nezvyčajne dobre," pochvaľuje si šéf slovenského krasokorčuľovania Jaroslav Burian.

Jakub Štrobl skončil na dvoch pretekoch svetovej juniorskej Grand Prix siedmy a Igor Macypura i Ivana Reitmayerová na seniorskom Nepelovom memoriáli v Bratislave tretí. Malou senzáciou však bolo tretie miesto Košičanky Radky Bártovej na chýrnom Schäferovom memoriáli vo Viedni.

Šlo o vôbec prvú seniorskú súťaž šestnásťročnej členky košického Kraso Centra. Dostala sa na ňu ako náhradníčka za zranenú klubovú kolegyňu a majsterku Slovenska Jacquelinu Belenyesiovú.

"Keď Radka zistila, že je tretia, lapala po dychu. Bol to pre ňu šok," vraví jej trénerka Hana Töcziková a priznáva, že tak trochu aj pre ňu.

Na prvých pretekoch svetovej juniorskej Grand Prix v Budapešti skončila Bártová až osemnásta. Na ďalších v Rumunsku ôsma.

"Zverencom stále opakujem: Jediné, čo môžete ovplyvniť, je váš výkon. Zajazdite maximum toho, čo viete, a výsledok príde. Bártovej vo Viedni vyšiel bezchybný krátky program, a to zavážilo."

Töcziková si drží nadhľad a na otázku, či Bártová je najväčší talent slovenského krasokorčuľovania, odpovedá opatrne: "Je to talent. Ale talentovaná je aj Ivana Reitmayerová, jej brat Peter a Jakub Štrobl. Záleží na tom, kto ako prežije pubertu."

Radka je Košičanka, ale žije v neďalekých Olšovanoch, kde rodičia postavili dom. Odtiaľ dochádza na zdravotnú školu aj na ľad v Čermeli.

V lete sa s trénerkou v spoločnosti Reitmayerovcov a Štrobla vybrali do švajčiarskeho Flimsu za ruským trénerom Viktorom Kudrjavcevom. "Pokladám ho za perfektného odborníka na techniku skokov. Dostať sa k nemu na stáž je ťažké, dlho sme boli len na čakačke. Bolo to drahé, ale ten týždeň stál za to." Ďalšie tri týždne strávila Bártová už sama na sústredení vo Fínsku, kde vyučoval Michael Huth, oberstdorfský kouč Talianky Kostnerovej.

Dnes a zajtra sa mala predstaviť na juniorskej Grand Prix SNP v Banskej Bystrici, ale po Viedni dostala zápal priedušnice a ledva dobrala antibiotiká. "Štartových ponúk má teraz toľko, že všetky nemôže ani využiť. Je v nominácii na Európsky olympijský festival mládeže v Jace, ale môže aj bojovať s Belenyesiovou o nomináciu na seniorské majstrovstvá sveta a Európy - sama sa musí rozhodnúť," vraví ich spoločná trénerka. (mo)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.