Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Talentovaný boxer M. Džupka získal na ME žiakov bronz

S cenným kovom. Bronzový Marián Džupka (vľavo). (Autor: archív M. Džupku)
Sportnet|Publikované 18. okt 2012 o 22:00

Trojčlenná slovenská výprava sa na majstrovstvách Európy v boxe žiakov v ruskej Anape blysla ziskom troch medailí.

Bronz získal aj Marián Džupka.

VRANOV NAD TOPĽOU. Majstrovstvá Európy žiakov v ruskej Anape sa skončili pre slovenskú výpravu mimoriadnym úspechom, keď každý z trojice našich reprezentantov - Marián Džupka (Vranov), Filip Meszároš (Galanta) a Juraj Didi (Dubnica) - si domov priviezol bronzovú medailu.

Hlavný tréner našej reprezentácie Tomi „Kid“ Kovacs priznal, že výsledky jeho zverencov boli popri očakávanej dominancii domácich boxerov najpríjemnejším prekvapením turnaja. V tejto súvislosti dodáme, že mladí Rusi získali v osemnástich kategóriách až štrnásť titulov.

„Všetci naši chlapci ma veľmi potešili, lebo po ich zápasoch chodili za nami tréneri z iných krajín a blahoželali nám. Nikto naozaj nečakal, že prídu traja boxeri z malého Slovenska a každý získa medailu. Od J. Didiho, ktorý pochádza zo známej boxerskej rodiny, sme očakávali, že by sa mohol presadiť, no M. Džupka a F. Meszároš boxujú iba prvý rok, ale obidvaja ukázali dostatok talentu a sebavedomia, vďaka čomu sa vyrovnali aj európskej špičke,“ hodnotil T. Kovacs.

Profesionálnemu majstrovi sveta chýba na Slovensku väčšia podpora boxu, ktorá je v iných krajinách samozrejmosťou, preto ich reprezentanti môžu v podstatne väčšej miere zbierať cenné skúsenosti aj na medzinárodnom fóre.

Keďže ani naša základňa nepatrí medzi najširšie, reprezentačný tréner považuje koncepčnú prácu s mladými talentovanými boxermi za prioritu najvyššieho stupňa.

„Keď sa Marián prišiel k nám ukázať, aby sme videli jeho kvality, hneď som povedal, že jednoznačne patrí do nominácie. Počas sústredenia v Galante pracoval na sebe veľmi svedomito, kde ukázal svoju húževnatosť a disciplínu. Musím povedať, že svojím prístupom mi je sympatický. Bude len na ňom, aby talent a energiu, ktoré má v sebe, rozvíjal ďalej, no u Maťa Gajdoša je v dobrých rukách, preto verím, že z neho určite vyrastie skvelý reprezentant Slovenska,“ zdôraznil T. Kovacs.

Poďakovanie trénerom

Stopku pred finále vystavil M. Džupkovi domáci reprezentant Abdul-Malik Dudarov, ktorý sa nakoniec stal aj majstrom Európy. Hoci náš boxer v zápase na tri kolá po jeden a pol minúty prehral na body, zaujal a z viacerých strán si vyslúžil pochvalu.

„V ringu som sa cítil dobre, no keďže to bola moja prvá skúsenosť s iným štýlom, ako som zvyknutý zo Slovenska, v prvom kole ma Rus trošku prekvapil. Okrem toho som urobil niekoľko chýb, ale postupne som zistil, čo na neho platí a tretie kolo som vyhral. Napriek prehre mi dal tento zápas veľmi veľa, lebo na vlastnej koži som sa mohol presvedčiť, o čom je medzinárodná úroveň. Som rád, že som mohol byť v Rusku s trénerom M. Gajdošom a rovnako veľa, najmä po psychickej stránke, mi dal T. Kovacs, ktorým sa chcem za túto príležitosť poďakovať,“ zhrnul svoje dojmy M. Džupka.

Na vlastné náklady

Marián Džupka začal robiť prvé boxerské kroky vo Svidníku pri Michalovi Štecovi, ktorý ho priviedol do klubu Global-Východ Vranov, kde sa jeho trénerom stal Martin Gajdoš.

Hoci je aktuálnym majstrom Slovenska, na ME mohol cestovať iba vďaka tomu, že jeho nový kouč bol, aj s pomocou sponzorov a priateľov, ochotný uhradiť všetky náklady spojené s účasťou na šampionáte.

„Môj trénerský inštinkt mi hovoril, že Majo má veľký talent, preto som chcel, aby začal čím skôr boxovať na medzinárodnej scéne. Doma konkurenciu nemá a ak sa má posunúť ďalej, musí sa konfrontovať s rovesníkmi na turnajoch podobného rangu. Hoci to bol jeho trinásty zápas v kariére a v semifinále narazil na Rusa, ktorý boxuje päť rokov a na konte má vyše sto stretnutí, postavil sa proti nemu bez rešpektu. Nakoniec odboxoval vyrovnaný duel, pričom tretie kolo dokonca vyhral. S každou minútou bolo na ňom vidieť, že sa v ringu cíti istejší... Som rád, že sa mohol v Rusku predstaviť, lebo to bola pre neho veľká škola,“ uviedol M. Gajdoš.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.