Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Talent sa derie medzi elitu

Sportnet|Publikované 1. feb 2009 o 23:00

TÍNEDŽERKE SA HLAVA ZO SLÁVY NEZATOČÍ, JE SKÔR UTIAHNUTÁPo rokoch má slovenské krasokorčuľovanie talent, ktorý by nemusel zakapať a mohol by

TÍNEDŽERKE SA HLAVA ZO SLÁVY NEZATOČÍ, JE SKÔR UTIAHNUTÁ

Po rokoch má slovenské krasokorčuľovanie talent, ktorý by nemusel zakapať a mohol by priniesť ešte veľa radosti. Ivana Reitmayerová by mohla oprášiť zašlú slávu tohto pekného športu pod Tatrami. Vekom ešte juniorka, ale na tohtoročných majstrovstvách Európy vstúpila medzi seniorky pozoruhodným štýlom. Košická rodáčka žijúca v Bratislave sa porovnávala s medailovými ašpirantkami a len o vlások jej napokon uniklo umiestnenie v elitnej desiatke.

KOŠICE. Jedenáste miesto, keďže Ivana Reitmayerová má len 16 rokov a bol to jej debut na európskom šampionáte, je skvelý zápis. Po krátkom programe dokonca figurovala na neuveriteľnej šiestej pozícii.

Červíček hlodá stále

Pred odchodom do dejiska majstrovstiev Helsínk sa nikomu ani nesnívalo, že tínedžerka zo Slovenska môže atakovať takéto méty. "Boli tam aj nejaké chybičky, vo voľnej jazde to mohlo byť ešte o kúsok lepšie. Napriek tomu sme všetci spokojní. My sme mali za cieľ postup do 24-členného finále a nakoniec to dopadlo nad očakávanie dobre," vyjadrila sa Ivanina trénerka a mama v jednej osobe Iveta Reitmayerová.

Bezchybne zvládnuté predpísané prvky v krátkom programe nielenže znamenali bezproblémový postup a splnenie cieľa, ale našu pretekárku katapultovali celkom senzačne na šiestu priečku. Realisti vedeli, že keďže vzhľadom na svoj vek ešte nezvláda najnáročnejšie prvky porovnateľné so staršími súťažiacimi, nebolo možné rátať s tým, že by spomínanú pozíciu udržala aj po voľnej jazde. To by favoritky museli kaziť jedna za druhou. To sa nestalo a Ivana o niekoľko miest poklesla na 11. priečku. Nehlodá v trénerke predsa len červíček, že po tom šokujúcom umiestnení po krátkom programe to mohlo dopadnúť ešte krajšie? "Tento červík je stále, vždy sa totiž dá ísť lepšie. Aj keď zajazdíte úplne k spokojnosti. Nie je jazda, na ktorej by sa nedalo nič vylepšiť." Škoda najmä jedného drobného zaváhania, ktoré vo voľnej jazde prišlo, inak by z toho bolo umiestnenie v elitnej európskej desiatke. K tomu chýbalo Slovenke iba 65 stotín bodu a to je skutočne minimálny rozdiel.

ME 2009 ukázali, že Ivana je obrovským prísľubom a perspektíva je pred ňou. Zároveň však videla, že má pred sebou ešte veľa práce, ak chce napredovať ešte do užšej špičky. "Určite treba pracovať na trojitých skokoch a ich kombinácii. Zlepšiť sa dá aj prejav, piruety, skrátka všetko, veď Ivana má len 16 rokov. Nemôže prestať na sebe drieť."

Učí sa jazdiť pred plnými štadiónmi

Okrem minuloročného premiérového štartu na majstrovstvách sveta jazdila Reitmayerová doposiaľ na juniorských súťažiach, kam vekovo stále patrí. Zvládnuť prechod k ženám nie je jednoduché, náročnosť prvkov požadovaných od senioriek sa totiž výrazne zvyšuje na rozdiel od mládežníckej kategórie. Napríklad v zaradzovaní náročnejších trojitých skokov, ktoré sa cibria až vekom. "Iste, rozdiel je aj v skokovej náročnosti. Veľmi dôležitý je však krasokorčuliarsky sklz a precítenie hudby. To rozhoduje najviac." A to prichádza až so skúsenosťami a s celkovou vyjazdenosťou na vrcholných podujatiach. "Určite. Treba si uvedomiť, že naše dievčatá nikdy nejazdia pred plnými štadiónmi, ako je to na šampionátoch. Aj keď chodia na medzinárodné preteky, v obecenstve nikdy nesedí toľko ľudí ako na ME. Atmosféra v Helsinkách bola fantastická, to je neporovnateľné."

Spolupráca s ruskou choreografkou

Krasokorčuľovanie, najmä v ženskom prevedení, to zďaleka nie sú len skoky. Reitmayerová, ktorá až do desiatich rokov, kým sa nepresťahovali, brázdila v tréningoch ľad na košickom štadióne, zaujala v Helsinkách aj vcelku sympatickým umeleckým prejavom. To nebývalo v posledných rokoch u slovenských pretekárok zvykom, v tomto merítku značne zaostávali za zahraničnou konkurenciou. "Spokojní s prejavom byť môžeme, lebo vlastne po všetkých stránkach dostala vyššie hodnotenie, než boli jej doterajšie maximá. V krátkom programe aj voľnej jazde. Vieme však, že nemôžeme zastať a musíme pracovať ďalej," vraví trénerka. Nie je tajomstvom, že najväčšie hviezdy ľadu, napríklad z Ruska, prejav veľmi pilujú a nezriedka majú aj špeciálnu baletnú prípravu. V našich podmienkach ťažko čosi také dosiahnuť, aj Reitmayerovci využívajú pri tvorbe programov s odborníčku z cudziny. "Spolupracujeme s jednou ruskou choreografkou, ktorá pôsobí v Anglicku. My sme tam trénovali, takže prispela k Ivaniným aj synovým Petrovým voľným jazdám. Teraz sme už doma, ale z času na čas ju zavoláme, aby prišla a pracovala s nimi." Dodávame, že Reitmayerovci sa pripravovali nielen v Anglicku, ale i na Islande, či v Nemecku. Momentálne sú už doma, pripravujú sa v Bratislave.

Pubertu treba preklenúť

Keď sa však vrátime k skokanskej časti, Ivana predviedla na ME salchowy a tulupy. Môže už teraz pridávať náročnejšie skoky, ktoré sú dnes už nevyhnutnosťou, alebo ešte musí dozrieť? "Väčšinou dievčatá zvládnu trojité skoky, aj keď nie všetky, vo veku 14 15 rokov. V 16-tich to potom kolíše, raz ide jeden, potom druhý. Je to také obdobie puberty, ktoré treba preklenúť. Ja dúfam, že to rýchlo prejde. V jeden deň nám ide rittberger, v druhý zase flip, ale ani jeden z nich ešte nie je tak pevný, aby sa dal zaradiť na takýchto veľkých pretekoch."

Ešte nie je dosť veľká

O mladučkej Ivane sa po vystúpení na ME písalo naozaj mnoho, zrazu sa stala témou športových správ v médiách. Nezatočí sa tejto tínedžerke z tej publicity hlava? "Ona je skôr taká, ako by sa bála ukázať. Nie veľmi rada o sebe rozpráva, alebo sa ukazuje. Iné je to na pretekoch a iná je pred verejnosťou. Je trošku utiahnutá. Asi ešte nie je dosť veľká," vraví tá, ktorá ju pozná najlepšie, teda jej mama. Nuž, osobnosť skrátka musí dozrieť, nič sa nedá predbiehať. Dôležité je, že pri jej povahe vraj nehrozí, aby jej sláva stúpla do hlavy. "Skôr si myslím, že bude cítiť väčšiu zodpovednosť, keď pôjde ďalšie preteky. A to vždy trochu zväzuje. Keď vás nikto nepozná, je to jednoduchšie."

Medailové méty? Uvidíme

Po tohtoročnom ráznom vhupnutí medzi dospelé je akiste namieste aj otázka, či Ivana raz v budúcnosti môže siahať aj na medailové méty. "Veľmi by to chcela, ale či sa to podarí, uvidíme," nechce zatiaľ trénerka a mama Iveta Reitmayerová stavať slovami vzdušné zámky. Isté je len to, že chuť tvrdo s dcérou pracovať naďalej jej nechýba.

HODNOTENIE SKOKOV V KRASOKORČUĽOVANÍ

n Najnáročnejším, a aj najlepšie bodovo hodnoteným skokom je axel. Ženy však trojité zatiaľ bežne neskáču. Najviac bodov teda môžu získať za trojitý lutz, dobre hodnotený je aj flip. Menej bodov dostáva pretekárka za rittberger, ešte menej za salchow a najmenej hodnoteným skokom je tulup. Každý zo skokov má svoju základnú bodovú hodnotu, ale k nej rozhodcovia pridávajú, alebo odpočítavajú desatiny bodu podľa čistoty prevedenia. Ak je skok dosiahnutý v druhej polovici voľnej jazdy, prirátavajú sa bodové bonusy.

n Tulup - skáče z vonkajšej hrany pravej nohy, s odrazom pomocou špičky ľavej nohy, dopad je na pravú nohu. Toeloop sa takisto nazýva aj odpichnutý rittberger. Základná hodnota trojitého tulupa: 4 body.

n Salchow je neodpichnutý skok, skáče sa z jednej nohy na druhú. Základná hodnota trojitého salchowa: 4,5 bodu.

n Rittberger - skáče z pravej nohy, bez odrazu druhej nohy, a krasokorčuliar dopadá takisto na pravú nohu. Základná hodnota trojitého rittbegra: 5 bodov.

n Flip - skáče z ľavej nohy, ale z vnútornej hrany, s odrazom špičky pravej nohy a dopadom na pravú nohu Základná hodnota trojitého flipa: 5,5 bodu.

n Lutz - skáče sa z vonkajšej hrany jednej nohy, korčuliar si pomáha odrazom špičky druhej nohy, na ktorú aj dopadá. Je to odpichnutý skok. Základná hodnota trojitého lutza: 6 bodov.

n Axel - ako jediný sa skáče z nájazdu dopredu, preto je najnáročnejší. Korčuliar skáče z jednej nohy a dopadá na druhú. Základná hodnota trojitého axla: 7,5 bodu. Základná hodnota dvojitého axla: 3,3 bodu.

n Okrem skokov sa v technickej časti na podobnom princípe bodovo hodnotia aj krokové pasáže a piruety.

n Za každý pád sa pretekárovi automaticky odpočítava jeden bod.

n Reitmayerová predviedla v krátkom programe, resp. voľnej jazde z trojitých skokov tulup aj salchow, zvládla i dvojitého axla. V blízkej budúcnosti by chcela do svojho súťažného repertoáru zaradiť aj náročnejšie trojité skoky - rittberger, prípadne flip.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.