Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Talent Horanský zaujal šampióna Lendla

Filipa Horanského čaká ťažký prechod z juniorskej kategórie medzi mužov. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|14. dec 2011 o 19:34

Mladý slovenský tenista skončil v juniorskej kategórii vo svetovom rebríčku na 8. mieste. Medzi mužmi mu bude dávať rady osemnásobný víťaz grandslamových turnajov.

BRATISLAVA. Osemnásťročný Filip Horanský sa vo svojej poslednej sezóne v juniorskej kategórii pasoval zároveň s prechodom medzi mužov. Na marcovej exhibícii v Zürichu nazvanej „Kde sa šampióni stretávajú s talentmi“ tak zaujal Ivana Lendla, že od osemnásobného grandslamového víťaza dostal ponuku, aby sa pripravoval v jeho akadémii v Amerike.

„Ešte to nie je stopercentne isté, ale rokovania sú na dobrej ceste,“ povedal na vyhlásení ankety Tenista roka víťaz medzi juniormi Horanský. „V januári by som sa mal pripravovať na Floride so svojím trénerom Miloslavom Grolmusom a pod Lendlovým vedením.“

Driny sa nebojí

Podľa doterajších kontaktov by sa Horanský pripravoval u Lendla v dvoch­-troch krátkodobých cykloch.

„Lendl bol známy tvrdými tréningovými metódami a aj to ma láka. Považujem sa za typ hráča, ktorý robí všetko na sto percent,“ tvrdil rodák z Piešťan. „Spolupráca s takou osobnosťou by bola pre mňa veľkým impulzom. Ivan Lendl patrí medzi velikánov tenisu a na to, aké úspechy dosiahol, pôsobí v osobnom kontakte veľmi skromne.“

Horanský uzavrel svoje účinkovanie medzi juniormi na 8. mieste rebríčka ITF, v tejto sezóne vyhral na antuke v Miláne známy turnaj Trofeo Bonfliglio - jeden z desiatich najcennejších v mládežníckej kategórii. Na Australian Open sa tešil z prvenstva vo štvorhre s Čechom Veselým.

„Pri rozlúčke s juniorskou kategóriou mi k väčšej spokojnosti chýbal výraznejší výsledok na grandslamovom turnaji v dvojhre,“ poznamenal Horanský. Pracuje na zlepšení svojho agresívneho tenisu, v príprave naberá silu.

Ťažký prechod k mužom

U mužov odohral v sezóne deväť turnajov nižšej kategórie futures, do nového roku prejde v renkingu ATP na 894. mieste.

„Zo začiatku som si myslel, že to nebude až také zložité. Ale čím som dlhšie na mužských turnajoch a spoznávam viac hráčov, tým viac si uvedomujem, aké sú veľké rozdiely,“ doplnil. „Fyzicky zdatnejší, atleticky lepšie pripravení a dobre servujúci muži dajú súperovi len málo šancí na brejk. Treba využiť každé zaváhanie. Mám pred sebou dlhú cestu. Vybral som si zamestnanie, ktoré mi je aj koníčkom. Teším sa na každý tréning i zápas.“

Horanskému zabezpečuje prípravu agentúra Optimus, využíva aj podmienky v Národnom tenisovom centre. V roku 2012 by sa chcel posunúť na 400. miesto ATP, o štyri roky túži byť v prvej stovke.

Súvisiace články