Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Takú slabú podporu hráčov z NHL sme na olympiáde doteraz nemali (štatistiky)

Reprezentácia počas zápasu s Ruskom na hrách vo Vancouveri. (Autor: Archív TASR)
Peter Filin|13. dec 2013 o 09:10

V najkvalitnejšej hokejovej súťaži sveta klesá počet Slovákov, počet zápasov, v ktorých nastúpili, a tiež výrazne klesá počet kanadských bodov, ktoré Slováci nazbierali.

BRATISLAVA. Ak platí, že najväčšia hokejová kvalita je v NHL, slovenské šance uspieť na olympiáde v Soči, sú nižšie ako v minulých rokoch. Hovorí o tom porovnanie počtu slovenských hráčov a ich úspešnosti v tejto a minulých sezónach.

Prejavom toho je aj stav, keď slovenský reprezentačný tréner si spomedzi Slovákov hrajúcich v NHL nemôže pri zostavovaní olympijskej nominácie vyberať.

Pokles z 38 na 13

Pred desiatimi rokmi zasiahlo do bojov v základnej časti NHL 38 Slovákov, päť sezón hralo v ročníku 30 a viac Slovákov, v tejto sezóne to je len 13 slovenských hráčov.

Úspechy Slovenska
  • ZOH 1994 - štvrťfinále
  • ZOH 2006 - štvrťfinále
  • ZOH 2010 - 4. miesto
  • MS 2000 - striebro
  • MS 2002 - zlato
  • MS 2003 - bronz
  • MS 2012 - striebro

Počet Slovákov v NHL klesá už desiatu sezónu a pri pohľade na ich vekovú skladbu bude tento trend aj naďalej pokračovať.

Na blížiaci sa negatívny vývoj upozorňovali hokejoví odborníci už v časoch našich najväčších úspechov.

"Istý ústup z pozícií je vidieť a cítiť - najmä z hľadiska podielu našich mladších hráčov na absolútnej svetovej špičke. S tým musíme rýchlo niečo robiť, lebo nám svet trochu uniká," povedal v roku 2002 v rozhovore pre SME náš úspešný tréner Ján Filc.

Pre Soči ráta reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek so všetkými našimi oporami z NHL. Ak by aj Vůjtek povolal nedávneho debutanta v NHL Martina Marinčina, počet slovenských hráčov z NHL v Soči nebude vyšší ako trinásť.

Toľko hráčov z NHL mohol v ideálnom prípade nominovať aj Ján Šterbák, ktorý viedol reprezentáciu na olympiáde v roku 1998 v Nagane. To bola prvá olympiáda, na ktorú mohli prísť hráči z NHL.

Slovensko sa hlavného turnaja v Nagane nezúčastnilo, pretože neprešlo cez kvalifikáciu, do ktorej mohli zasiahnuť len dvaja hráči z NHL.

Tisíc a viac zápasov je minulosťou

Dvojtretinový prepad v počte odohratých zápasov slovenskými hráčmi v NHL plne kopíruje negatívny trend počtov hráčov v sezóne. Pred desiatimi rokmi stihli slovenskí hráči za sezónu v NHL vyše 1800 zápasov, vlani 376.

Toto porovnanie skresľuje, pretože minulý rok odohrali tímy pre výluku namiesto 82 len 48 zápasov. Jednoduchá priama úmera však ukazuje, že pri 82-zápasovej sezóne by počet zápasov odohraných našimi približne 630 až 650.

V olympijskej sezóne 1997/98 bolo toto číslo porovnateľne nízke - 605.

Tisíc a viac zápasov odohrali Slováci počas siedmich sezón.

Od silnej sezóny 2002/03 počet zápasov NHL, do ktorých zasiahli Slováci, postupne klesá.

V skrátenej sezóne len 156 bodov

Vlaňajšia skrátená sezóna patrila z pohľadu počtu slovenských bodov k najslabším, Slováci v nej dosiahli len 156 bodov. Pre porovnanie: Peter Šťastný dosiahol v sezóne 1981/82 o sedemnásť bodov menej - 139.

Znova približný prepočet na 82-zápasovú sezónu: Ak by boli Slováci rovnako úspešní v plnej sezóne ako v skrátenej, získali by dokopy 267 bodov.

Od sezóny 1997/98, odkedy je na webe nhl.com dostupná štatistika - Slováci okrem minulého roka nedosiahli menej ako 300 bodov.

Pri doterajšej produktivite našich hráčov v tejto sezóne môžeme odhadovať, že celkovo získajú po skončení základnej časti približne 300-bodovú hranicu.

Brankári sú pozítivom

Zlepšenie v porovnaní s deväťdesiatymi rokmi naznačuje len štatistika brankárov. V ére samostatnosti v NHL chytali štyria slovenskí brankári - Ján Lašák, Rastislav Staňa, Peter Budaj a Jaroslav Halák.

Prví dvaja odchytali len zopár zápasov a v NHL sa nepresadili.

Stabilne v NHL v posledných rokoch chytajú Budaj a Halák a obaja by mali do Soči cestovať.

Šanca na medailu?

Vladimír Vůjtek v rozhovore pre SME pred pár dňami naznačil, že nomináciu už má z väčšej časti uzavretú. „Už ju nosím v hlave. Mám v nej navyše dvoch obrancov a troch útočníkov. Vo zvyšnom čase sa zameriam na selekciu hráčov," povedal. Dvadsaťpäť mien musí zverejniť do 7. januára.

Napriek nepriaznivým trendom nemusí Slovensko v Soči dosiahnuť zlý výsledok. V porovnaní s olympiádou vo Vancouveri, na ktorej sme bojovali o bronz, došlo len k miernemu zhoršeniu.

Vtedy tréner Filc vyberal spomedzi 18 hráčov z NHL, na medailu siahal tím, v ktorom mala okrem KHL zastúpenie aj extraliga (Pálffy) či švédska liga (Bartečko).

Slovenskí hokejisti na olympiádach

Nagano 1998:

Murín, Rybár, Šimonovič – Sekeráš, Švehla, I. Droppa, Jasečko, Varholík, Mosnár, Ľ. Višňovský – Plavucha, Rób. Petrovický, Daňo, Cíger, Bondra, Jánoš, Pardavý, Kontšek, Ľ. Kolník, Rusznyák, Stantien, Haščák, P. Pucher, tréner Ján Šterbák

Poznámka: Týchto hráčov nominoval tréner na kvalifikáciu, mohli sa jej zúčastniť len dvaja hráči NHL.

Salt Lake City 2002:

Lašák, Rybár, Staňa - Smrek, Obšut, Višňovský, Majeský, Lintner Stumpel, Torok - Šatan, Pavlikovský, Bartečko, Pardavý, Handzuš, Kapuš, Pálffy, Demitra, Petrovický, Šechný, Pavlikovský, Marián Hossa, tréner Ján Filc

Poznámka: Na kvalifikačný predturnaj nominovali tréner Filc dve päťky z Európy, ktoré na jednotlivé zápasy doplňovala päťka z NHL, aj pre tento chaos a neochotu klubov NHL uvoľniť hráčov na celý predturnaj sa Slovensko na hlavný turnaj neprebojovalo.


Turín 2006:

Budaj, Lašák, Križan - Višňovský, Štrbák, Chára, Mészároš, Jurčina, Suchý, I. Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Bartečko, Zedník - Marcel Hossa, Surový, Ron. Petrovický, tréner František Hossa

Vancouver 2010:

Budaj, Halák, Staňa - Baranka, Chára, Jurčina, Meszároš, Sekera, Štrbák, Višňovský - Bartečko, Radivojevič, Cibák, Demitra, Gáborík, Handzuš, Marián Hossa, Marcel Hossa, Kopecký, Pálffy, Stümpel, Šatan, Zedník, tréner Ján Filc

Súvisiace články