Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

TAKTO TEDA NIE

Sportnet|Publikované 11. nov 2005 o 00:00

Mladíkovi išlo o život, arbiter ho trestal za filmovanieRichard HUDEČEKPoprad - Písala sa 48. minúta a 39. sekunda dorasteneckého extraligového

Mladíkovi išlo o život, arbiter ho trestal za filmovanie

Richard HUDEČEK

Poprad - Písala sa 48. minúta a 39. sekunda dorasteneckého extraligového hokejového zápasu medzi Zvolenom a Popradom, keď útočník hostí Lukáš Svitana bezvládne padol po nešetrnom zákroku jedného z domácich hráčov pri mantineli na ľad. Zmeravela popradská lavička, diváci na tribúne, nie však hlavný rozhodca Slavomír Novák z Levíc. Viac už tréner Popradu Jozef Zavacký.

"Po nešetrnom zákroku na hlavu, ktorý pripomínal zápasnícky chvat, padol Lukáš ako podťatý na ľad. Hlavný rozhodca nepochopiteľne prikorčuľoval k nemu a prikázal mu vstať, lebo ináč mu udelí dvojminútový trest za simulovanie. Z môjho pohľadu však arbiter tento zákrok ani nevidel, pretože ten sa udial za bránkou v útočnej tretine a on bol v tom čase na útočnej modrej čiare. Aj keď sme nabádali rozhodcu, že môže ísť o vážnejšie zranenie a že je teda potrebný zásah lekára, on trval na svojom a doktora na ľad pustiť nechcel," opisuje dramatické udalosti na zvolenskom ľade popradský tréner J. Zavacký. S. Novák však naďalej trval na svojom a napokon udelil dvojminútový trest nielen zranenému hokejistovi (podľa neho za filmovanie!), ale i protestujúcemu trénerovi Popradu za hráčsku lavicu. Aj keď mladíkovi v tom čase išlo o život, S. Novák trval na tom, aby nehybného útočníka zdvihli jeho spoluhráči z ľadu. Šťastím v nešťastí bolo, že tí si zachovali chladnú hlavu a Lukáša z ľadu nedvíhali, lebo tušili vážnosť poranenia.

"Ako prvý bol pri všetkom Lukášov bratranec Patrik. Keďže videl, že Lukáš je bledý, bolo mu jasné, že môže byť poškodená chrbtica a že je nutná fixácia hlavy a krku," zdôraznil J. Zavacký. Jeho asistentovi Tomášovi Bartečkovi sa podarilo dostať lekára na ľad a ten ihneď nariadil nosítka, zafixoval mu hlavu a krk a chlapca previezli do zvolenskej nemocnice. Ešte predtým mu pichol magnézium a upozornil ľudí v sanitke, aby s chlapcom stále hovorili, aby neupadol do bezvedomia. Diagnóza znela: otras mozgu, porušený krčný stavec a natiahnuté svaly a šľachy krčného ohýbača. Lukáša už medzičasom previezli zo zvolenskej do popradskej nemocnice.

"Bol som s Lukášom v stredu. Na vlastnú žiadosť ho pustili do domácej opatery a o desať dní má ísť na kontrolu. Hovoril som s ním. Ťažko sa mu dýcha a rozpráva," povedal nám J. Zavacký. Lukášovi rodičia zvažujú podať na arbitra trestné oznámenie. Ich synovi išlo pri prípadnom poškodení miechy vo Zvolene o život. Nebyť ostražitosti jeho spoluhráčov, ktovie, ako by to všetko skončilo.

OČAMI PRIAMYCH AKTÉROV

S. Novák: Reagoval som správne

Lukášov bratranec Patrik Svitana bol v inkriminovanej 49. minúte na ľade a celú situáciu videl zblízka veľmi dobre.

"Áno, videl som to. Hlavný rozhodca stál až za mnou a keď sme po zákroku na Lukáša obaja prikorčuľovali k nemu, hovoril mi, aby som Lukáša zdvihol z ľadu. Hádal som sa s ním, že tak neurobím, lebo Lukáš na ľade ležal asi 3-4 minúty, takže mi bolo jasné, že sa mu muselo niečo stať. Bol som za ním doma, je mu lepšie, ešte asi desať dní bude mať korzet. Na nič si však nepamätá," uviedol P. Svitana. Celkom inak videl celú situáciu hlavný rozhodca S. Novák.

"Aj teraz som presvedčený o tom, že som v tom čase reagoval správne. Je pravda, že som lekára nevyzval k tomu, aby prišiel na ľad, ale celú situáciu som dobre videl a tak som nemal dôvod privolať ho zasiahnuť. Bol to bežný zákrok pri mantineli, pri ktorom sa popradský hráč vyhodil do vzduchu a spadol na zem. Je mi záhadou, ako došlo k tomu jeho zraneniu," reagoval S. Novák. (riso)

Súvisiace články