Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Taekwondisti si držia tretiu priečku

Sportnet|Publikované 27. nov 2008 o 23:00

Štvrtým kolom v Liptovskom Mikuláši v októbri skončila liga Slovenskej asociácie taekwondo WTF (SA TKD WTF). Rožňavskému Hakimi teamu sa aj tu

podarilo potvrdiť dobrú výsledky a získali medzi klubmi pekné tretie miesto.

ROŽŇAVA. Pred majstrovstvami Slovenska, ktoré budú v prvý decembrový víkend v Košiciach si tak upevnili tretie miesto aj v celkovom hodnotení klubov tejto sezóny. Poslednou previerkou pred šampionátorm bude medzinárodný turnaj Ilyo cup v Košiciach. "Zúčastniť by sa ho mali Taliani, Poliaci či Albánci. Súťažiť sa bude len v zápasoch. Vrcholom však budú majstrovstvá Slovenska. Cieľom je udržať si tretie miesto v celkovom hodnotení klubov a získať medaile nielen zo zápasov, ale aj tituly majstrov Slovenska v poomsae," načrtla plány rožňavských taekwondistov trénerka Hakimi teamu Nora Kiššová.

Medaile

V štyroch kolách ligy SA TKD WTF získali zápasníci Hakimi teamu spolu dvadsať jeden zlatých, tri streborné a deväť bronzových medailí, čo je výsledok, ktorý hovorí sám za seba. Trojica mladých pretekárov R. Lebovská, A. Angyal a J. Holcz patria už ku skúseným borcom. "Majú už viac skúseností, no stále každý jeden zápas, každý jeden súper je ďalšia a ďalšia výzva a skúška seba samého. Adrian Angyal sa stále drží na Top-e v rebríčku hodnotenia kadetov kategórie B, má za tento rok najviac bodov. Roberta Lebovská je už v A kategórii kadetiek, má to však ťažšie. Je na štvrtom mieste a je jediné dievča v kadetskej kategórii. V súborných cvičeniach poomsae. Adrian i Roberta sú vo svojej kategórii stále najlepší a nemôžem zabudnúť na Gabriela Hiczéra, reprezentanta Top tímu poomsae," uviedla N. Kiššová. Objavili sa aj talenty, z nováčikov si na turnajoch veľmi dobre počínali D. Borsody a K. Szabo. "Do klubu nám pribudlo veľa nových detí, a tak pevne verím, že ďalšie talenty nenechajú na seba dlho čakať," poznamenala N. Kiššová. Zápasníci sa zúčastnili aj turnajov v zahraničí, tie sú síce už tvrdšou skúškou, pretože konkurencia je väčšia, no nestratili sa. "Získali sme pár medailí, v zápasoch, poomsae, dokonca aj v poomsae synchro páry," pochválila sa N. Kiššová.

Ako trénerka slovenskej reprezentácie v poomsae sa zúčastnila európskeho seminára vo fínskom Turku, ktorý organizoval Kukkiwon, čo je najhlavnejší stánok Taekwondo v Kórei. "Odtiaľ vychádzajú pravidlá a informácie. Seminár viedli Veľmajstri z Kórei Kang Ik-Pil a Hvang In-Sik, ktorí sú aj modelmi v najnovšej Knihe Taekwondo a na DVD o poomsae. Samozrejme, kúpu knihy som si nenechala ujsť," priznala N. Kiššová.

Novinka

V tomto roku sa v taekwondo objavila novinka. Sú ňou elektronické vesty, ktoré majú snímať kop v určenej sile pre tú ktorú kategóriu. Trénerka rožňavských taekwondistov však má k novinke výhrady. "Hodnotíme ju ako nie najšťastnejšiu. Vesta totiž sníma aj nepovolený útok kolenom, či silnejšiu zrážku či údery. Tie sú síce povolené, no zápasníci potom nerobia nič iné len udierajú do vesty. Vytratí sa tak ľahkosť a krásna technika kopov, lebo ak chcem bod, musím byť tvrdý na úkor techniky. Vymizla krása kopov a ich kombinácie. Našťastie nie všetci organizátori turnajov sú za elektronické vesty," posťažovala sa N. Kiššová.

Spokojnosť

S pomaly sa končiacim rokom je trénerka spokojná. "Viem, čo môžem od svojich zverencov očakávať. Držíme si tretie miesto, takže úlohy a predsavzatia sa nám darí plniť. No ešte nás čakajú majstrovstvá Slovenska," uzavrel N. Kiššová.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.