Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Synch. plávanie: Feriancová s Havlíkovou pri olympijskej premiére 22. - súhrn

TASR|25. aug 2004 o 08:16

Atény 25. augusta (TASR) - Slovenské reprezentantky v synchronizovanom plávaní Veronika Feriancová s Katarínou Havlíkovou obsadili v súťaži dvojíc na ...

Atény 25. augusta (TASR) - Slovenské reprezentantky v synchronizovanom plávaní Veronika Feriancová s Katarínou Havlíkovou obsadili v súťaži dvojíc na OH 2004 v Aténach v konkurencii 24 párov konečné 22. miesto s celkovou známkou 82,584 boda. Akvabely Iuventy Bratislava, štartujúce na svojej prvej olympiáde, si po voľnom programe pohoršili oproti úvodnému technickému programu o jednu priečku, keď sa pred nich dostali akvabely Egypta.

Zverenky trénerky Nory Bobokovej sa v bazéne v Aquatic Centre predstavili s voľnou zostavou na hudbu zo soundtracku Dinosaur. Dramatickú kompozíciu s prvkami gradácie podporenú sugestívnym prejavom ocenili rozhodcovia známkami od 8,0 - 8,5 a za prevedenie dostali Slovenky 41,417 boda. "Olympijské vystúpenie bolo vrcholom našej kariéry a dali sme do toho skutočne všetko, išli sme na maximum. Celkovo som mala z toho dobrý pocit," povedala mladšia z dua slovenských olympioničiek Katarína Havlíková. Veronika Feriancová ocenila vynikajúcu atmosféru a podporu krajanov: "Publikum nám fandilo, podobne ako pri pondelňajšom technickom programe bolo v hľadisku veľa slovenských športovcov štartujúcich na olympiáde i fanúšikov a to nás hnalo dopredu. Siahli sme na dno svojich síl, škoda, že sa nám nepodarilo posunúť dopredu, pretože pred olympiádou sme si trúfali na lepšie umiestnenie."

Spokojnosť s vystúpením svojich zvereniek na olympiáde vyslovila aj trénerka Nora Boboková. "Hoci sa nám nepodarilo skončiť do 20. miesta a obhájiť pozíciu s olympijskej kvalifikácie, s výkonom dievčat som spokojná. Vo voľnej zostave išli nadoraz a predviedli to, na čo majú. Po technickom programe sme už nemohli príliš počítať s výraznými zmenami v poradí a bolo aj určitou nevýhodu, že sme štartovali hneď ako druhé. Veronika s Katkou však pri svojej premiére pod piatimi olympijskými kruhmi zanechali dobrý dojem a pre obe bola účasť na sviatku svetového športu veľkým zážitkom."

Feriancová s Havlíkovou, ktoré sa na tohtoročných majstrovstvách Európy v Madride 12. miestom postarali o historický úspech slovenského synchra na vrcholnom fóre, v Aténach dosiahli o dve priečky lepšie umiestnenie ako v Sydney 2000 sestry Lívia a Lucia Allárové. Za sebou nechali reprezentantky Portorika a Austrálie.

Do finále o kolekcie medailí postúpilo dvanásť najlepších párov. Podľa očakávania si najlepšiu východiskovú pozíciu vytvorili favorizované Rusky Anastasia Jermakovová s Anastasiou Davydovovou, ktoré po absolvovaní voľného a technického programu získali celkovo 99,001 boda. Najväčšie favoritky na zisk zlata predviedli veľmi pôsobivú voľnú zostavu a od rozhodcov dostali trikrát najvyššiu známku 10. Druhá priečka patrí Japonkám Mie Tačibovej s Miho Takedovou (98,000), tretie sú Amreičanky Alison Bartosiková s Annou Kozlovovou (96,751).

poradie po technickom a voľnom programe: 1. Anastasia Jermakovová, Anastasia Davydovová (Rus.) 99,001 boda, 2. Mia Tačibová, Miho Takedová (Jap.) 98,000, 3. Alison Bartosiková, Anna Kozlovová (USA) 96,751, 4. Gemma Mengualová, Paola Tiradosová (Šp.) 96,084, 5. Virgine Dedieuová, Laure Thibaudová (Fr.) 95,251, 6. Fanny Letouernaová, Courteny Stewartová (Kan.) 95,167, 7. Beatrice Spazianiová, Lorena Zaffalonová (Tal.) 93,833, 8. Gu Beibei, Zhang Xiaohuan (Čína) 93,334, 9. Elefteria Ftouriová, Christina Thalassinidouová (Gr.) 92,918, 10. Irina Gavrolovská, Daria Jušková (Ukr.) 91,501, 11. Magdalena Brunnerová, Belinda Schmidová (Švajč.) 91,334, 12. Carolina Moraesová, Isabela Moraesová (Br.) 90,751... 22. Veronika FERIANCOVÁ, Katarína HAVLÍKOVÁ (SR) 82,584

Súvisiace články