Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Svojou postavou by mal trpaslíkov zatĺcť

Sportnet|Publikované 26. nov 2004 o 00:00

Banská Bystrica - Ešte nikdy nemal tú česť obliecť si štátny dres. Keď sa ale jeho meno zjavilo v širšej nominácii Výberu ligy SR na Kráľovský pohár

v thajskom Bangkoku, spozornel. Ešte sa však príliš netešil. No akonáhle sme mu zvestovali novinu, že sa dostal aj do osemnástky futbalistov, ktorá sa predstaví na tejto akcii, potešil sa. Martin Jakubko (na snímke) si však miesto v lietadle zaslúži. Bývalý hráč Tatrana Prešov, ktorý má za sebou prvý rok v Banskej Bystrici, sa po jesennej časti Corgoň ligy ocitol na treťom mieste medzi kanoniermi s ôsmimi zásahmi a vystrieľal si pozvánku. "Hoci som už myslel na oddych, takáto možnosť sa naskytá iba z času na čas a preto si ju vážim. Tým viac, že ide o moju premiéru na takejto akcii," poznamenal urastený hrotový hráč. Uvedomuje si tiež to, že hrať za výber je možným medzistupňom k "ozajstnej" reprezentácii.

Naši sa stretnú na Kráľovskom pohári s Maďarskom a Thajskom. Futbal našich susedov je Slovákom známy, no Ázia je ešte dosť neokukaná. Martin ale predsa s tunajším herným prejavom prišiel do kontaktu. A to pred dvoma rokmi v rámci "služobnej" cesty do Číny, kde sa pokúšal zohnať si angažmán a odohral tam nie menej než päť prípravných stretnutí. "Ide o technické žihadlá, čo výborne narábajú s loptou a sú nepríjemní, dotieraví. Dalo by sa presadiť centrovanými loptami, pretože očakávam vzrastom menších súperov." Ako typické kladivo by si Martin prísť na svoje a zvlášť na lepších terénoch, než na akých sa trápil v posledných zápasoch ligy. Napriek tomu predstihol ďalšieho Bystričana Semeníka v boji o tímové prvenstvo v počte nastrieľaných gólov, no zase zaostal za kamarátom a niekdajším spoluhráčom z Prešova Šestákom v drese Žiliny (tiež bude v Thajsku hrať), ktorý sa dostal na hranicu tucta zásahov. "Stano mi trochu ušiel, ja som bol aj trošku i unavený."

Majiteľ Dukly Ján Kováčik poznamenal na poslednej tlačovke, že Jakubko v tíme zostáva aj na jar. Zrejme teda bol eminentný záujem uloviť hráča? "Mne je ťažké o tom konkrétne hovoriť, tieto veci išli mimo mňa, nikto ma nekontaktoval. Nejaké kluby sa o mňa zaujímali, no zmluvu mám platnú do roku 2008." Po prestupe z Tatrana podpisoval prvú zmluvu na dva a pol roka a v lete kontrakt predĺžil. Určite Stredoslováci nechcú predávať už teraz hráča, ktorého cena môže postupne narásť niekoľkonásobne viac. "Bol by som rád, keby to bola pravda," prezradil s úsmevom borec, ktorý keby si mohol vybrať, rád by pôsobil v bundeslige. Nemci hrajú dravo, bojovne s množstvom kontaktov, čo mu vyhovuje, lebo nepatrí medzi vycibrených technikov. "Pokiaľ ide o klub, od malička mi imponuje Bayern Mníchov." A čo si sľubuje od nového kouča Václava Daněka, ktorý tiež v časoch aktívnej kariéry bol perfektným zakončovateľom? "Nikdy som ho v akcii nevidel, len som počul, že dokázal toho veľa. Dúfam, že mi poradí a pomôže v zlepšovaní sa. Lebo je čo odstraňovať."

Zaujalo nás

Jakubkove miery sú pozoruhodné. Meria 193 centimetrov, váži 91 kilogramov. Česi majú na takého chlapa výstižné označenie -"pořízek". Útočník Dukly si ale nemyslí, že by mal pár kilogramov zhodiť. Bol aj na vyšetrení, namerali mu iba päť percent tuku. Po príchode pod Urpín vážil 94 kg, odvtedy zhodil tri kilogramy. S vtedajším trénerom Lacom Molnárom sa dohodol, že to stačí. Keby bol chudší, myslí si, že by stratil výbušnosť a silu. "Raz som už mal 86-87 kilogramov a nerobilo mi to dobre. Začali mi odchádzať kolená, mal som zdravotné problémy."

(zuk)

Súvisiace články