Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Svoboda: Čakám prerušenie

Sportnet|19. jan 2004 o 00:00

V lepšej štvrti neďaleko Edmontonu sa pokojne venuje svojej poľovníckej záľube agent Žigmunda Pálffyho PETR SVOBODA (57 r). So spolupracovníkom Pavlom Krausom majú etablovanú firmu International Management.

Často komunikujete s vaším lukratívnym klientom Žigmundom Pálffym. Ako sa má?

„Telefonicky dosť intenzívne. Zhruba každý druhý deň, ak treba niečo riešiť operatívne, hovoríme častejšie. Žigo musí mať tri mesiace po operácii absolútny pokoj, až potom nastúpia rehabilitačné procedúry. Sezóna NHL a prípadná účasť na majstrovstvách sveta v Česku sú preňho definitívne stratené."

Stihne aspoň Svetový pohár koncom augusta?

„Verím, že áno. V lete bude musieť na svojej kondícii pracovať tvrdo a zároveň opatrne."

Je účasť na Svetovom pohári dôležitá pre Pálffyho či pre vás aj v marketingových súvislostiach?

„Neveľmi. Hráč takého formátu v jeho veku už nemusí svetu nič dokazovať, každý pozná jeho výnimočnosť. Žigo sa však dostane do špecifickej situácie. Bude pred podpisom novej zmluvy a po vážnom zranení by sa mal prezentovať v starej dobrej fazóne."

Pred budúcou sezónou sa však očakáva lock out, že majitelia klubov vymknú svojich drahých zamestnancov. Ako to vidíte?

„Žiaľ, pesimisticky. Nedávno sme mali v Toronte míting s výkonným riaditeľom hráčskej asociácie Robertom Goodenowom. Ten nám tlmočil stanovisko majiteľov klubov, ktorí sú rozhodnutí nepredĺžiť zmluvu medzi NHL a NHLPA za súčasných podmienok."

Čo môže znamenať prerušenie súťaže?

„Ak by to bolo na rok či viac, môže to byť pre tento šport zničujúce najmä v netradičných hokejových oblastiach, ako sú Kalifornia, Arizona, možno aj Florida. Tam hokej nie je vrastený ako aktivita ľudí. Bol tam umelo importovaný na základe finančných možností. V Kalifornii chodí na hokej možno aj 80 percent divákov hispánskeho pôvodu. Keď nebudú mať hokej, presunú sa bez problémov na býčie zápasy. V Kanade hokej nevyhynie, tam ho má v krvi celá populácia. Ak nebude NHL, sformujú sa iné možnosti, ale hrať sa bude."

Prerušenie NHL by poškodilo aj váš biznis. Koľkých hráčov zastupujete?

„V NHL ôsmich, v európskych kluboch okolo štyridsať. Dá sa očakávať, že viacero hokejistov sa počas lock outu presunie do Európy, niektorí budú čakať v zámorí."

V hlavnom meste Kanady Ottawe panujú v týchto dňoch podľa rodiny Hossovcov až 40-stupňové mrazy. Ako je u vás v Edmontone?

„Teplo, ľuďom v záhradkách všeličo pučí. Je to všetko akosi naruby. Pred dvoma týždňami pršalo, potom to náhle mrzlo a ľudia sa korčuľovali po uliciach. Sneh žiadny. Ja ten svoj hokejový biznis riadim pokojne, viac sa venujem poľovačke. Alebo si so svojím najlepším priateľom Ľubom Dzurillom, bratom slovenskej hokejovej legendy, zájdeme s člnom na jazero."

Súvisiace články