Svitka nahnevali organizátori Dakaru. Robili si, čo chceli, vraví

Štefan Svitko (vľavo) sa prvý raz v kariére prebojoval na Dakare medzi najlepšiu trojicu. Spolu s ním pózujú víťaz Toby Price (v strede) a celkovo tretí Pablo Quintanilla.
Štefan Svitko (vľavo) sa prvý raz v kariére prebojoval na Dakare medzi najlepšiu trojicu. Spolu s ním pózujú víťaz Toby Price (v strede) a celkovo tretí Pablo Quintanilla. (Autor: SITA/AP)
TASR|17. jan 2016 o 10:25

Etapy si skracovali, ako im prišlo vhod. To mi vlastne teraz ani nevadí. Najviac ma hnevá, že sme si nemohli užiť tento úspech na pódiu tak, ako sme túžili, kritizuje organizátorov Dakaru Štefan Svitko.

ROSARIO. Historická radosť v tieni organizačného sklamania. So Štefanom Svitkom lomcovali po dojazde do cieľa tohtoročného Dakaru v Rosariu obrovské emócie, pretože konečnú druhú priečku si nemohol na stupňoch víťazov vychutnať s tými najpovolanejšími.

Na konci púštneho dobrodružstva necítil len veľké vyčerpanie, ale tentoraz aj hnev na organizačné manévre.

Po výsledkovej stránke mali prestížne preteky pre Svitka výbornú príchuť. Až v jedenástich z dvanástich etáp sa umiestnil v TOP 10 a v priebežnej klasifikácii pravidelne atakoval vedúce pozície. Napokon skončil druhý a stal sa najlepším európskym motocyklistom.

"Som veľmi šťastný, že sa mi to podarilo. Chcel som tretie miesto, mám dokonca druhé. Perfektné," tešil sa slovenský motocyklista.

"Chcel by som sa veľmi poďakovať svojmu tímu, ktorý sa o mňa staral. Tento úspech patrí hlavne jemu, bez neho by som to nedokázal. A touto cestou chcem pozdraviť aj celú svoju rodinu a poďakovať sa jej za všetko, rovnako tak aj sponzorom. Dosiahol som všetko, o čom som sníval."

Päť nocí nespal

Štrnásť dní tohtoročného súťažného Dakaru prinieslo opäť nevyspytateľné klimatické podmienky. Hlavne husté dažde a búrky sa výrazne pričinili o zrušenie, respektíve skrátenie hlavných meraných úsekov.

Celkovo si viac ako štyritisíc najazdených kilometrov a následné desiatky presunov vybrali svoju daň. "V podstate som unavený," zamýšľal sa Svitko.

svitko_res.jpg

Pretekári bojovali s náročnými podmienkami. FOTO - TASR/AP.

"Päť nocí som nespal, neustále som rozmýšľal nad výsledkom, ktorý som mohol dosiahnuť a mal som ho pred sebou. Stále som mal v sebe veľa adrenalínu. Poviem pravdu, vyčerpaný som statočne," dodal.

Líder svojho tímu sa po konci trinástej etapy tešil z obrovského úspechu. Nielenže vylepšil historické maximum v podobe štvrtej priečky Ivana Jakeša spred troch rokov, ale stal sa vôbec prvým Slovákom, ktorý si na záverečnom pódiu prebral cenu pre jedného z najlepších troch jazdcov.

Slávnostné odovzdávanie však neprebehlo podľa jeho predstáv. "Z organizácie sme znechutení, pretože moji chalani z tímu, ktorí si najviac zaslúžili byť na pódiu, tam neboli. Bolo to úplne na nič," vravel.

svitko2_res.jpg

Štefan Svitko bol veľmi sklamaný z organizácie. FOTO - TASR/AP.

"Vždy sa išlo na pódium od posledného jazdca a každý jeden tam mohol byť tri minúty. Tento rok ani mnohí nestihli prísť. Vyhlásili výsledky, ako sa im hodilo. Ostatné stajne tam boli, ja som stál na stupni sám s dvomi ľuďmi. Ďalší dvaja to nestihli. Príšerná organizácia," doplnil Svitko.

Asi sa hanbili, že boli len piati

Celoročné snaženie tímu síce prinieslo výsledkový osoh, no nemohli si ho vychutnať všetci. Skúseného Slováka mrzel najmä fakt, že na historický moment nemá so svojimi ľuďmi žiadnu fotografickú spomienku.

"Ledva som stihol prísť na pódium sám. Mali sme 400-kilometrový presun a museli sme ho stihnúť za päť hodín. Po minulé roky to bolo tak, že všetci sa po príchode do cieľa zoradili a išli na pódium," pripomínal Štefan Svitko.

price_res.jpg

Štefan Svitka (vľavo) zdolal len Toby Price. FOTO - TASR/AP.

"Asi sa tentoraz hanbili za to, že my sme boli v tíme len piati v porovnaní s päťdesiatimi ľuďmi v inej stajni. Veľmi ma mrzí, že nemáme žiadnu tímovú pamiatku na tento veľký úspech," pokračoval motocyklista.

Svitko bol v cieľovej destinácii Rosario jediným slovenským motocyklistom. Ivan Jakeš tesne po štarte šiestej etapy pre veľký rozsah zranení svoj boj vzdal.

Odjazdil prológ a dvanásť etáp s množstvom skrátených úsekov, čo organizátori v mnohých prípadoch podľa jeho slov využili. "S výsledkami si robili, čo chceli. Kúsok etapy bolo blato, tak nameraný čas z toho úseku vystrihli a mne to poškodilo," spomínal Svitko.

"Etapy si skracovali, ako im prišlo vhod. To mi vlastne teraz ani nevadí. Najviac ma hnevá, že sme si nemohli užiť tento úspech na pódiu tak, ako sme túžili."

stefan_res.jpg

Štefan Svitko dosiahol na Dakare životný výsledok. FOTO - TASR/AP.

Organizačný chaos sa na tohtoročnom Dakare prejavil opäť aj v nameraných časoch. "Nahnevalo ma, že si robili s časmi, čo chceli. Mali svoje finty a tie používali," myslí si Svitko.

"Samozrejme, veľkú škodu narobili aj dažde, ale napríklad organizátori narysovali náročný profil etapy a vedeli, že bude problémová. Dvadsať jazdcov na meraný úsek pustili, ďalších nie. Potom im prirátali nejaký čas a išlo sa ďalej. My sme sa narobili, išli o sto kilometrov viac, unavilo nás to, ale nemali sme z toho vôbec nič."

Ďalší Dakar ho zatiaľ netrápi

Príprava na veľkolepé podujatie prebieha celý rok. Štefan Svitko premenil dobrý vlaňajší základ na celkové druhé miesto. A hoci si splnil sen, byť absolútnym víťazom Dakaru je pre neho stále lákavá ponuka.

Nad štartom ďalšej prípravy Svitko ešte nerozmýšľal. "Neviem, čo bude. Mal som už k dispozícii nejaké ponuky, ale nič podobné ešte neriešiť nechcem," uviedol.

"Došiel som tohtoročný Dakar, ďalší má zatiaľ netrápi. Potrebujem sa vyventilovať, oddýchnuť si. Potom sa do toho môžeme pustiť."

Nachádzate sa tu: