Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Svišť Phil predpovedal ďalších 6 týždňov zimy

TASR|Publikované 3. feb 2002 o 10:09

Salt Lake City 3. februára (TASR) - V Spojených štátoch veľmi známy svišť Phil, ktorý tradične na Hromnice (2. februára) predznamenáva najbližší vývoj ...

Salt Lake City 3. februára (TASR) - V Spojených štátoch veľmi známy svišť Phil, ktorý tradične na Hromnice (2. februára) predznamenáva najbližší vývoj počasia, predpovedal ďalších šesť týždňov zimy. Túto prognózu potvrdili aj odborníci z Národného meteorologického centra, ktorí avizujú nízke teploty na piatkový otvárací ceremoniál ZOH 2002 v Salt Lake City.

Meteorológovia očakávajú polozamračenú oblohu a teplotu mínus 2 stupne Celsia cez deň a mínus 4 stupne v noci. Podľa nedávnej predpovede má dokonca zasiahnuť dejisko ZOH 8. februára snehová búrka.

Na Deň svišťa sa každoročne mesto Punxsutawney vzdialené asi 150 km od Pittsburghu naplní poverčivými zvedavcami. Ak sa totiž miestny svišť Phil v tento deň vystrčí zo svojho pelechu a uvidí svoj tieň, jar príde o šesť týždňov. Táto tradícia trvá už od roku 1887 a za 116 rokov videl slávny hlodavec a jeho predkovia svoj tieň presne 101-krát.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.