Na svetovom šampionáte v hasičskom športe boli aj Sviťania

Dorastenky Slovenska. Majsterky sveta v požiarnom útoku. (Autor: Daniel Nagy)
Danica Božová|Publikované 7. sep 2016 o 22:00

Po návrate pod Tatry sme sa s niektorými z nich skontaktovali.

SVIT. 16 účastníckych krajín, 37 družstiev, 428 členov súťažných družstiev, štyri súťažné disciplíny, štyri kategórie družstiev. Fakty viažuce sa k svetovému šampionátu v hasičskom športe u našich západných susedov koncom augusta. Medzi účastníkmi tohto významného podujatia bolo i niekoľko pretekárov z nášho regiónu a trénerov, ktorí ich sprevádzali. Po návrate pod Tatry sme sa s niektorými z nich skontaktovali.

O svoje dojmy sa ochotne podelil najmladší účastník šampionátu, 12-ročný Radovan Nagy zo Svitu, žiak ZŠ Mierová, sprevádzaný otcom Danielom vo funkcii kouča, ako i absolventky tejto školy Barbora Chybová a Lenka Nagyová. Niektoré informácie nám poskytla i mamka ďalšej priamej účastníčky, Sviťanky Alexandry Bartkovej, Marcela Bartková, sama aktívna športovkyňa pripravujúca sa na svetový šampionát Spartan Race.

Ako ste sa dostali na tento šampionát?

Daniel Nagy: „Pôvodne sa toto podujatie malo konať v Južnej Kórei a preto sme s účasťou z finančných dôvodov nemohli počítať. Pre rodičov mladých pretekárov by nebolo jednoduché zaplatiť po cca 700 eur na dopravu a ostatné nevyhnutné výdavky. Keď sme sa na jar dozvedeli o zmene dejiska šampionátu, začal sa výber do jednotlivých reprezentačných družstiev, tréningy a prípravné sústredenia.“

Na základe akých kritérií sa tvorili reprezentačné družstvá?

Radovan Nagy: „Kritérií bolo viac. Vedúci reprezentačných družstiev brali do úvahy najmä výsledky celoročnej slovenskej hasičskej ligy. Mne osobne sa podarilo získať miestenku do družstva dorastencov do 18 rokov na základe postavenia v slovenskej lige v šesťdesiatkach a zisku striebornej medaily z majstrovstiev Slovenska starších žiakov. Stal som sa najmladším účastníkom šampionátu. Škoda, že nemohol štartovať aj môj spolužiak Tomáš Štinčík. Hasičský talent, ktorý pred rokom vyhral až na jedinú výnimku všetky hasičské súťaže na Slovensku i v Čechách, bol teraz zranený a preto nepretekal. Bol však v Ostrave ako divák a povzbudzoval nás. Pomaly už začal s tréningom a po týchto zážitkoch má isto obrovskú motiváciu do súťaženia v nasledujúcej sezóne.“

Zaujímavosť je, že okrem pretekárov a pretekárok, ktoré sa hasičskému športu venujú pravidelne počas celého roka, na svetovom šampionáte v reprezentačnom tíme dorasteniek štartovali aj dve atlétky zo Svitu Barbora Chybová a Alexandra Bartková. Ako sa to podarilo? Čo bolo potrebné pre úspešnú reprezentáciu?

Barbora Chybová: „Na jar počas atletického tréningu s naším trénerom Ladislavom Potočným sa bol na nás pozrieť reprezentačný tréner hasič-ského tímu dorasteniek Marek Šebesta zo Spišského Bystrého. Videl, že obe sa venujeme aj behu cez prekážky, preto si nás vybral. Potom sme sa striedavo venovali atletike a hasičskému športu. Absolvovali sme veľa špeciálnych hasičských tréningov.“

Marcela Bartková (mama Alexandry Bartkovej): „Alexandra obetovala tréningu hasičského športu a špeciálnej príprave na tento šampionát takmer celé letné prázdniny. V budúcnosti chce súťažiť aj v atletike, aj v hasičskom športe – zistila, že tieto disciplíny sa vhodne dopĺňajú a skombinovať sa to dá.“

Aké boli súťažné kategórie a jednotlivé disciplíny, ktoré museli súťažiaci absolvovať?
D

aniel Nagy: „Súťažilo sa v štyroch kategóriách – družstvá mužov, žien, dorastencov a dorasteniek. V každej kategórii prebiehali štyri súťažné disciplíny: beh cez prekážky na 100 m, štafeta, požiarny útok a veža. Vyhodnotenie prebehlo po jednotlivých disciplínach a tiež bolo stanovené celkové poradie na základe výkonov vo všetkých štyroch disciplínach.“

Ktoré slovenské družstvá boli najúspešnejšie a v akej disciplíne? Ktorá disciplína bola najnáročnejšia?

Daniel Nagy: „Dorastenky získali zlato a titul majsteriek sveta v požiarnom útoku. Rovnako úspešné bolo i družstvo mužov. Teda dva tituly majstrov sveta pre Slovensko. V celkovom hodnotení obsadili dorastenky nepopulárne 4. miesto. Dievčatá mali smolu, že nezvládli odovzdávku v štafete – odovzdali na hranici odovzdávacieho územia, čo rozhodcovia hodnotili diskvalifikáciou. Podali sme i protest, žiaľ, neúspešne. V opačnom prípade by dorastenkám neunikol ani celkový bronz. V slovenskej hasičskej lige sa súťaží iba v behu cez prekážky a v požiarnom útoku. Ostatné dve disciplíny u nás neprebiehajú – na veže nemáme vhodné technické zabezpečenie a štafety sa nebehajú. Pred svetovým šampionátom ich museli slovenskí súťažiaci tvrdo trénovať. Hasičský šport vo všeobecnosti nie je jednoduchý – skĺbiť sa musí najmä rýchlosť, dynamika a technika.“

V slovenskom reprezentačnom družstve dorasteniek mal zastúpenie i náš región. Aké bolo zloženie jednotlivých družstiev?

Daniel Nagy: „Družstvo dorasteniek tvorili tieto dievčatá: Anna Lauková zo Spišského Bystrého (najmladšia účastníčka šampionátu – vekom ešte žiačka), Michaela Maximová a Kristína Pospíšilová z Popradu, Radka Červeňová zo Spišskej Teplice, Lenka Nagyová, Alexandra Bartková a Barbora Chybová (všetky tri zo Svitu). Jediná mimo nášho regiónu bola Dominika Ostrochovská z Bytče. Člen reprezentačného družstva mužov bol Viliam Štinčík zo Svitu, ktorý sa stal najstarším majstrom sveta. V družstve dorastencov štartoval Radovan Nagy, ktorý bol najmladším účastníkom celého šampionátu. V požiarnom útoku z vyššie uvedenej osmičky dorasteniek štartovalo podľa pravidiel iba šesť dievčat v prvom pokuse a šesť v druhom pokuse. Na zisku titulu majsteriek sveta sa podieľali všetky vyššie uvedené okrem najmladšej členky. V prvom pokuse štartovala Barbora Chybová, ktorá po zranení bola v druhom pokuse nahradená Miškou Maximovou. Ostatné dievčatá absolvovali oba pokusy.“

Z výsledkov: Muži – celkovo: 1. Bielorusko, 2. Ukrajina, 3. Česko, 4. Rusko, 5. Slovensko. Muži – požiarny útok: 1. Slovensko, 2. Bielorusko, 3. Česko. Ženy – celkovo: 1. Rusko, 2. Bielorusko, 3. Česko, 4. Nemecko, 5. Slovensko. Ženy – požiarny útok: 1. Bielorusko, 2. Rusko, 3. Slovensko. Dorastenci – celkovo: 1. Bielorusko, 2. Česko, 3. Rusko, 8. Slovensko. Dorastenci – požiarny útok: 1. Bielorusko, 2. Česko, 3. Kazachstan, 5. Slovensko. Dorastenky – celkovo: 1. Rusko, 2. Bielorusko, 3. Česko, 4. Slovensko. Dorastenky – požiarny útok: 1. Slovensko, 2. Česko, 3. Rusko.

Autor: Danica Božová