Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Svetový rekordér Vaško: Skoky sú moja srdcovka

Alexander Vaško ml. Svetovému rekordu ani nemohol veriť. (Autor: archív A. Vaška)
Sportnet|Publikované 8. okt 2014 o 22:00

Talentovaný slovenský reprezentant na vodných lyžiach má za sebou mimoriadne úspešnú sezónu.

Talentovaný slovenský reprezentant na vodných lyžiach Alexander Vaško ml. z klubu KVL Trixen Košice má za sebou mimoriadne úspešnú sezónu. Po víťazstve na majstrovstvách sveta v Nemecku v skokoch najnovšie získal striebro na Svetovom pohári v Šanghaji. V nasledujúcich mesiacoch má v pláne regenerovať a venovať sa štúdiu na vysokej škole.

KOŠICE. Vodné lyžovanie patrí k športom, ktoré si postupne nachádzajú svojich priaznivcov aj u nás na Slovensku. Jeho popularita priamo úmerne narastá s úspechmi športovcov na medzinárodnej scéne.

V poslednej dobe sa v tomto smere najviac darilo Alexandrovi Vaškovi, ktorý na šampionáte v Nemecku skočil vzdialenosť 64,20 metra, čím prekonal svetový rekord z roku 2005, ktorý mal hodnotu 63,70.

„Najskôr som tomu ani nemohol veriť. V tréningoch mi to zo začiatku vôbec nešlo podľa predstáv, pretože každý vlek je niečím iný a človek si musí zvyknúť. V rozjazdoch som prvý skok skočil okolo 60 metrov a potom v tom druhom sa mi už podarilo všetko ideálne a bol z toho rekord,“ povedal A. Vaško.

Má rád adrenalín

Vaško súťažil na MS vo vodnom lyžovaní za vlekom aj v kombinácii, ktorá zahŕňala slalom, akrobatickú jazdu a jeho obľúbené skoky.

„Všetko sa išlo v jeden deň a telo to už nezvládalo, cítil som únavu, ale som rád, že sa mi podarilo skočiť takú vzdialenosť a dotiahnuť to na prvé miesto,“ prezradil šťastný držiteľ nového svetového rekordu.

Zvládnuť všetky tri disciplíny, aby sa mohol umiestniť tak vysoko, nie je jednoduché a sám priznáva, že jeho doménou sú práve skoky.

„Nie veľa ľudí robí všetky tri disciplíny a málokto sa tomu venuje tak, aby bol dobrý v každej z nich. Niektorí jazdia triky len pre radosť, alebo aby sa nejako umiestnili v kombinácii. Ja som mal tento rok taký, že mi to vyšlo všetko, ale skoky sú pre mňa najväčšia srdcovka. Sú rýchle, adrenalínové, veľmi silové, ale treba mať aj dobrú techniku.“

Pády sú veľmi bolestivé

Na vodných lyžiach trénuje od svojich šiestich rokov a v plnej rýchlosti spadol zatiaľ trikrát. „Mal som nejaké dva-tri pády. Pri stokilometrovej rýchlosti, keď je výška letu asi sedem metrov a stiahne vám to špičky lyží dole, tak je to niečo porovnateľné s pádom na zimných lyžiach.“

Popri tréningoch a súťažiach nezanedbáva ani štúdium a momentálne ho čaká prvý ročník na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach.

„Kvôli svetovému šampionátu nastupujem až teraz, v podstate po troch týždňoch, takže uvidíme, ako to pôjde. V zime sa budem pripravovať najmä kondične a trénovať výbušnosť, ktorá je pre skoky mimoriadne dôležitá.“

Ľúto mu je najmä to, že zatiaľ tento šport nezaradili medzi olympijské. „Ak by sa to v budúcnosti zmenilo, bol by som asi najšťastnejší na svete.“

Vodní lyžiari medzi sebou síce súperia a na vode si takpovediac nič nedarujú, no v zákulisí sa navzájom podporujú.

„Všetci, čo jazdíme za vlekom, tak sme ako jedna veľká rodina. Každý s každým je kamarát a nie sú medzi nami žiadne konflikty. Všetci držia spolu, pomáhame si navzájom a snažíme sa posúvať hranice toho športu dopredu,“ prezradil Alexander Vaško ml.

Zaujalo nás

Vyskúšal si paličky

Na nedávnom Svetovom pohári v Číne A. Vaško zažil úplne inú kultúru a rušný život veľkomesta, v ktorom ho najviac prekvapilo, že ľudia neovládajú angličtinu.

„Mesto bolo krásne, ale dorozumieť sa bolo takmer nemožné. Som rád, že som mohol zažiť inú kultúru a vyskúšať si napríklad, ako sa je s ich tradičnými paličkami. Tomu sa nedalo vyhnúť, boli na každom kroku,“ pousmial sa košický športovec.

pf

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.