Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Svetový pohár v biatlone vyhrala Jonssonová, naša Kuzminová 30.

Helena Jonssonová (Autor: ap)
SITA|Publikované 29. mar 2009 o 12:22

Až v dramatických pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom, ktorými sa ruskom Chanty-Mansijsku definitívne skončil ďalší ročník Svetového pohára v biatlone, sa rozhodlo o majiteľke hlavnej trofeje pre celkovú víťazku 26-dielneho seriálu.

CHANTY-MANSIJSK.

Stala sa ňou 24-ročná Švédka Helena Jonssonová. Na štart nastupovala v žltom drese líderky, ale rovnaký počet bodov mala aj druhá Nemka Kati Wilhlemová. Navyše zverenka trénera Uveho Müssiganga mala výhodu v tom, že pri pravidle o škrtaní najhorších troch výsledkov sezóny bola na tom o niečo lepšie ako Švédka. Až po poslednú streleckú položku v pretekoch išli obe súperky vedľa seba.

Jonssonová ukázala pevnejšie nervy

Potom však prekvapujúco ukázala pevnejšie nervy Jonssonová, ktorá ako jediná z tridsiatich štartujúcich trafila všetkých 20 terčov, o 8 rokov staršia a skúsenejšia Wilhelmová dvakrát minula a tak sa rozhodovalo v záverečnom bežeckom okruhu. Jonssonová skončila nakoniec druhá o 15,1 s za víťaznou Simone Hauswaldovou, Wilhelmová skončila šiesta. Obe pretekárky mali nakoniec rovnaký počet bodov. O zisku veľkého krištáľového glóbusu po prvý raz v histórii rozhodol väčší počet jej víťazstiev. Švédka sa v sezóne tešila štyrikrát, Nemka "iba" trikrát. Tretia dobehla do cieľa nedeľných pretekov ďalšia Nemka Andrea Henkelová.

Anastasia Kuzminová reprezentujúca Slovensko začala dobre a prvú streleckú položku zvládla bezchybne. Na druhej však vicemajsterka sveta z februárového šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu minula tri terče a prepadla sa v 30-člennom štartovom poli až na začiatok poslednej desiatky pretekárok. Po tretej opäť čisto absolvovanej streľbe si polepšila a atakovala elitnú desiatku, ale na záverečnej stojke pridala ďalšie dva trestné okruhy a nakoniec z toho bolo 16. miesto.

V konečnom poradí SP uzatvárala najlepšiu tridsiatku, čo sa zo Sloveniek naposledy v kategórii žien podarilo v sezóne 2002/2003 Martine Halinárovej, ktorá vtedy skončila dvadsiata šiesta a Soňa Mihoková bola o dve priečky za ňou na 28. pozícii. V hodnotení pretekov s hromadným štartom skončila trinásta. Po šiestich rokoch tak opäť figuruje značka SVK medzi najlepšími. Keďže do sezóny pre zdĺhavé vybavovanie slovenského občianstva vstúpila až koncom decembra, je to výborný výsledok, ktorý jej dáva do budúcnosti veľkú perspektívu.

Výsledky - preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom:

1. Simone Hauswaldová (Nem.) 36:54,6 min (1 trestný okruh), 2. Helena Jonssonová (Švéd.) +15,1 s (0), 3. Andrea Henkelová (Nem.) +26,9 (3), 4. Darja Domračevová (Bielorus.) +46,1 (2), 5. Vaľ Semerenková (Ukr.) +1:01,4 (2), 6. Kati Wilhelmová (Nem.) +1:20,3 (2), 7. Oľga Medvedcevová (Rus.) +1:25,4 (3), 8. Oľga Zajcevová (Rus.) +1:30,7 (4), 9. Anna Bulyginová (Rus.) +1:43,0 (4), 10. Anna Carin Olofssonová-Žideková (Švéd.) +1:44,4 (4), ... 16. Anastasia Kuzminová (SR) +2:36,3 (5)

Konečné poradie vo Svetovom pohári 2008/2009:

1. Helena Jonssonová (Švéd.) 952 bodov, 2. Kati Wilhelmová (Nem.) 952, 3. Tora Bergerová (Nór.) 894, 4. Magdalena Neunerová (Nem.) 891, 5. Andrea Henkelová (Nem.) 838, 6. Oľga Zajcevová (Rus.) 834, 7. Darja Domračevová (Bielorus.) 776, 8. Martina Becková (Nem.) 686, 9. Simone Hauswaldová (Nem.) 677, 10. Anna Carin Olofssonová-Žideková (Švéd.) ... 30. Anastasia Kuzminová 290, 86. Ľubomíra Kalinová 10, 90. Martina Halinárová

Konečné poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý krištáľový glóbus):

1. Helena Jonssonová (Švéd.) 210 bodov, 2. Kati Wilhelmová (Nem.) 186, 3. Simone Hauswaldová (Nem.) 174, 4. Oľga Zajcevová (Rus.) 162, 5.Andrea Henkelová (Nem.) 157, 6. Tora Bergerová (Nór.) 146, 7. Darja Domračevová (Bielorus.) 146, 8. Magdalena Neunerová (Nem.) 146, 9. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 140, 10. Oľga Medvedcevová (Rus.) 140, ... 13. Anastasia Kuzminová (SR) 115