Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Svetový pohár v biatlone putuje raz do rúk Björndalena

Ole Einar Björndalen (Autor: ap)
SITA|Publikované 26. mar 2009 o 18:42

Nór Ole Einar Björndalen sa po šiesty raz v kariére stal víťazom seriálu pretekov Svetového pohára.

CHANTY-MANSIJSK. Nór Ole Einar Björndalen sa po šiesty raz v kariére stal víťazom seriálu pretekov Svetového pohára v biatlone. O svojom prvenstve v sezóne 2008/2009 rozhodol už dvoje preteky pred koncom.

Stačilo mu na to druhé miesto v rýchlostných pretekoch na 10 km, ktorými sa v ruskom Chanty-Mansijsku začalo finálové deviate kolo bojov o krištáľový glóbus. Jeho jedinému reálnemu konkurentovi v boji o túto vzácnu trofej Poliakovi Tomaszovi Sikorovi akosi na konci sezóny došiel dych.

Po majstrovstvách sveta, ktoré sa v polovici februára uskutočnili v juhokórejskom Pjongčangu, sa iba raz v pretekoch SP dokázal vtesnať do desiatky najlepších, vo štvrtkovom šprinte skončil osemnásty, čo bol jeho druhý najslabší výsledok v sezóne.

Björndalen v druhej časti sezóny zabral

Björndalen naopak dokázal svoje výkony v druhej polovici sezóny stupňovať. Z Pjongčangu si odviezol nielen štyri tituly majstra sveta, ale aj 223 bodov do celkovej klasifikácie. V doteraz posledných piatich pretekoch bol dvakrát prvý a trikrát druhý.

Takémuto finišu naozaj nikto neodolá. Paradoxne vyťažil aj z toho, že troje preteky z 26-dielneho seriálu vynechal. Do konečnej klasifikácie sa totiž počíta iba 23 najlepších výsledkov. Znamená to, že Poliakovi Sikorovi, ktorý štartoval vo všetkých pretekoch sezóny, sa odpísali body z najhorších pretekov sezóny, v ktorých skončil devätnásty. Prakticky mu teda na jeho konto pribudol po štvrtkových rýchlostných pretekoch iba jeden bod. Björndalenovi sa ale budú „rušiť“ práve tri nuly. Na čele má tak už dvoje preteky pred záverom nedostihnuteľný 124-bodový náskok.

Iste nikto nepochybuje, že krištáľová guľa je v správnych rukách. Björndalen vyhral v tejto sezóne doteraz sedem pretekov, päťkrát skončil druhý, raz tretí. Šestnásťkrát pri dvadsaťjeden štartoch sa dostal medzi najlepšiu desiatku, ani raz sa mu nestalo, že by vyšiel bodovo naprázdno. Najhorším výsledkom bolo dvadsiate štvrté miesto z úvodných pretekov sezóny vo švédskom Östersunde. Doslova uňho platilo: Zlý začiatok - dobrý koniec.

Tridsaťpäťročný päťnásobný olympijský víťaz a štrnásťnásobný majster sveta vyrovnal v počte zisku veľkých krištáľových glóbusov rekord fenomenálnej švédskej biatlonistky Magdaleny Fosbergovej, ktorá ale šesťkrát triumfovala bez prerušenia v rokoch 1997 až 2002. Björndalen sa prvýkrát tešil už v roku 1998, potom ešte v rokoch 2003, 2005, 2006 a 2008 a trofej bude dvíhať nad hlavu aj v roku 2009. Medzi mužmi je však neohrozeným kráľom. Okrem toho mu patrí aj malý krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v hodnotení rýchlostných pretekov.

Poradie doterajších víťazov SP:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 6x, 2. Frank Ulrich (NDR) 4x, Raphael Poiree (Fr.) 4x, 4. Frank Peter Rötsch (NDR) 3x, 5. Sergej Čepikov (ZSSR) 2x, Jon Age Tyldum (Nór.) 2x, Sven Fischer (Nem.) 2x, 8. Klaus Siebert (NDR) 1x, Peter Angerer (NSR) 1x, Andre Sehmisch (NDR) 1x, Fritz Fischer (NSR) 1x, Eirik Kvalfoss (Nór.) 1x, Mikael Löfgren (Švéd.) 1x, Patrice Bailly-Salins (Fr.) 1x, Vladimír Dračev (Rus.) 1x, Michael Greis (Nem.) 1x

Konečné poradie v hodnotení rýchlostných pretekov:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 372 bodov, 2. Tomasz Sikora (Poľ.) 337, 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 318, 4. Michael Greis (Nem.) 306, 5. Maxim Čudov (Rus.) 297, 6. Alexandr Os (Nór.) 284, 7. Christoph Sumann (Rak.) 263, 8. Ivan Čerezov (Rus.) 258, 9. Halvard Hanevold (Nór.) 257, 10. Carl Johan Bergman (Švéd.) 256, ... 48. Pavol Hurajt 57, 80. Dušan Šimočko (obaja SR) 15

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články