Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Svetový pohár bežcov na lyžiachštartuje v uliciach veľkomesta

Naša najlepšia bežkyňa na lyžiach Alena Procházková na trati pretekov. (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 27. okt 2007 o 00:00

Do Nemecka cestovali aj Slovenky Procházkovás Garajovou, kým mužské trio Bajčičák, Bátory, Malák vstúpi do sezóny o mesiacv Nórsku.

DÜSSELDORF, BRATISLAVA. Svetový pohár v klasickom lyžovaní mužov a žien štartuje dnes už po šiesty raz za sebou na brehu rieky Rýn v nemeckom veľkomeste Düssel­dorf. Organizátori navozili na nákladných autách do ulíc mesta vyše 3000 kubických metrov umelého snehu z neďalekej lyžiarskej haly v Neusse.

Na jeho výrobu v dvanástich snehových delách potrebovali 1500 kubických metrov vody, čo približne obsahuje 50-metrový plavecký bazén.

Muži budú súťažiť o prvé body do Svetového pohára na okruhu dlhom 1500 metrov, ženy čaká trať v dĺžke 800 metrov. Na štartovej listine sú aj víťazi minulého ročníka Svetového pohára Virpi Kuitunenová z Fínska a Tobias Angerer (na snímke SITA/AP) z Nemecka. V nedeľu sú na programe štafety. Vlani sledovalo posobné dvojdňové preteky v Düssel­dorfe dovedna 350-tisíc divákov. Aj v tomto roku je na lyžiarsku bežeckú premiéru vstup zdarma.

Na otvorenie sezóny v bežeckom lyžovaní neprídu všetci špičkoví pretekári, keďže pre väčšinu vytrvalcov sa pretekárska zima začne 24. novembra v nórskom Beitostoelene. Zo slovenskej reprezentácie nastúpia v Düsseldorfe bežkyne Alena Procházková s Katarínou Garajovou, kým tradičné mužské trio Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Michal Malák vstúpi do Svetového pohára až na nórskom snehu.

Vrcholom sezóny v bežeckom lyžovaní bude na prelome rokov finančne lukratívna séria ôs­mich pretekov Tour de Ski. Odštartuje 28. decembra v Novom Meste na Morave a cez mestské preteky v šprinte v Prahe (30. 12.), na Nový rok v Oberstdorfe, potom v Asiagu sa dostane až do finišu vo Val di Fiemme (5. – 6. 1. 2008).

Súvisiace články