Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Svetová skupina 2010 - Na úvod aj Španielsko - Švajčiarsko

SITA|Publikované 23. sep 2009 o 16:57

Stredajší ženevský žreb Davisovho pohára 2010 tenisových reprezentačných družstiev mužov priniesol v 16-člennej svetovej skupine dva veľké ťaháky hneď na osemfinálové 1. kolo, ktoré sa uskutoční 5. - 7. marca.

ŽENEVA.

Obhajcovia trofeje a tohtoroční finalisti Španieli, ktorí disponujú napríklad renomovanými ľavákmi Rafaelom Nadalom a Fernandom Verdascom (hoci v nedávnom semifinále to zo zdravotných dôvodov neplatilo), privítajú na svojej pôde Švajčiarov.

Hlavnou otázkou tohto duelu bude, či za hostí nastúpi terajší líder svetového rebríčka ATP Roger Federer. S Rivalom Nadalom sa v DP ešte nestretol. Švajčiari predvlani v identickom štádiu "šalátovej misy" prehrali s výberom z Pyrenejského polostrova tesne 2:3, hoci vtedy okrem Federera nemali k dispozícii ani jeho neskoršieho partnera zo zlatej pekinskej olympijskej štvorhry Stanislasa Wawrinku.

"Samozrejme, že je to jedna z najťažších predstaviteľných možností. Nezostáva nám iné, než sa pokúsiť zdolať Španielov u nich doma,“ skonštatoval kapitán Švajčiarov Severin Lüthi a dodal:

"Bolo by predčasné už teraz špekulovať o tom, či Roger nastúpi alebo nie.“ Kapitán Španielov Albert Costa pre stránku národnej federácie uviedol:

"Domáce prostredie je vždy plusom, ale tento rok sme v ňom museli začínať proti silnému Srbsku a teraz príde nemenej atraktívny i kvalitný súper. Do marca je ďaleko a my sa najprv musíme koncentrovať na decembrové finále, už teraz som si však istý, že náš duel so Švajčiarmi vzbudí veľký záujem tenisovej verejnosti.“

Belehradská 20-tisícová aréna sa môže tešiť na atraktívny súboj Srbov vedených Novakom Djokovičom a deblovým špecialistom Nenadom Zimonjičom proti Američanom obvykle nastupujúcim s kvartetom Andy Roddick, James Blake (alternatívne Sam Querrey), Bob Bryan, Mike Bryan.

"Nepochybne to bude náročná úloha - čeliť Djokovičovi pred jeho publikom. Roddickovi sa však tento rok proti Novakovi veľmi darilo a musíme dúfať, že na to dokáže nadviazať,“ nechal sa počuť bývalý kapitán Američanov a teraz kouč v službách národnej asociácie USTA Tom Gullikson. Kormidelník Srbov Bogdan Obradovič podotkol:

"Našou hlavnou ambíciou bol zápas doma. Nik nechce hrať u súpera a myslím si, že ani Američanom sa táto možnosť nebude príliš pozdávať. Už teraz pociťujeme obrovské túžbu zdolať ich pred plným hľadiskom.“

Finalisti DP 2009 Česi sa po tretí raz v rade predstavia u súpera, konkrétne tentoraz na pôde Belgičanov, ktorých vlani v rovnakej fáze v Ostrave zdolali 3:2 (už po sobote však bolo nezvratne 3:0).

"Je to príjemný súper. Škoda, že nebudeme hrať doma, s Belgičanmi sa však dá uspieť aj u nich. Majú síce štyroch dobrých tenistov, ale vzhľadom na iné tímy, ktoré prichádzali do úvahy, som spokojný,“ cituje iDnes.cz kapitána Jaroslava Navrátila.

"Budeme tam cestovať ako favoriti, zostaneme však nohami na zemi. Teraz sa nám darí, ale to neznamená, že stále budeme automaticky víťaziť,“ upozornil Radek Štěpánek. "Keď som videl tú hrôzu, čo sme mohli ako nasadené družstvo dostať, tak musím uznať, že to dopadlo veľmi dobre,“ vydýchol si Tomáš Berdych.

Švédsko a Argentína si zmerajú sily po štvrtý raz za päť sezón. Celková historická bilancia má podobu 2:2 a dosiaľ sa vždy radoval domáci tím. Francúzi vedú nad Nemcami 5:2, ťahajú sériu štyroch úspechov proti tomuto susedovi a pred vlastným publikom budú favoritmi rovnako ako Rusko v dueli s Indiou či Chorvátsko proti Ekvádoru. Zostávajúcu dvojicu tvoria Čile a Izrael.

Svetová skupina Davisovho pohára 2010 - žreb - osemfinálové 1. kolo (zhora podľa "pavúka"):

Španielsko - Švajčiarsko

Francúzsko - Nemecko

Rusko - India

Švédsko - Argentína

Chorvátsko - Ekvádor

Srbsko - USA

Čile - Izrael

Belgicko - Česko

Termínová listina:

Osemfinálové 1. kolo: 5. - 7. marca

Štvrťfinále: 9. - 11. júla

Semifinále a zápasy o účasť vo svetovej skupine 2011: 17. - 19. septembra

Finále: 3. - 5. decembra

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.