Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Šventa vyjde gól na desaťtisíc korún

Sportnet|Publikované 9. okt 2006 o 00:00

Cardiff - Ofenzívny stredopoliar pražskej Slavie Dušan Švento debutoval v slovenskej reprezentácii len nedávno. V polovici augusta vybehol prvý raz

so štáttnym znakom na hrudi proti Malte.

Rodák z Likavky a pred odchodom do českej metropoly hráč Ružomberka, už vtedy príjemne prekvapil svojou rýchlosťou, priamočiarosťou, prehľadom pri čiare i kvalitnými centrami do šestnástky. Aj proti Cypru sršala z neho dravosť i hravosť. Derby s Českom nezvládli všetci, vrátane jeho. Lenže v Cardiffe bol Švento neprehliadnuteľný. Jeho smelé prieniky po ľavej strane robili súperovi vážne problémy. Subtílnemu 21-ročnému stredopoliarovi stačil štvrtý štart v reprezentácii na prvý gól. "Som rád, že som dostával lopty do behu. Správne som si to načasoval a boli z toho nebezpečné situácie. Chceli sme využiť každú možnosť. Nakoniec sme ich zužitkovali až nad mieru. Nikto nečakal, že budeme odchádzať z Walesu s takýmto výsledkom," usmieval sa po zápase šťastný strelec úvodného gólu, ktorého futbalovým vzorom je taliansky útočník Francesco Totti.

Šventa však neminie, ako býva dobrým zvykom, takzvané gólové zápisné. Nie však v slovenskom tíme, ale v Slavii. "Zatiaľ som nič nepočul o tom, že sa tak deje v reprezentácii. Ale do spoločnej klubovej kasy určite zaplatím. Bude ma to stáť asi desaťtisíc českých korún. Stojí to však za to. Málokto zabudne na svoj prvý gól v národnom mužstve. Na to sa spomína celý život." V sobotu z neho sálala energia, pohoda: "Nebál som sa. Hralo sa mi dobre. Cítil som sa uvoľnene. To je asi základ úspechu. Trochu sme sa Walesanov obávali, lebo odohrali dobrý zápas v Tepliciach. Postupom času však ich nádeje klesali. Ukázalo sa, že skúsený kapitán Giggs im dosť chýbal. Predsa len, je to najväčší pojem súčasného waleského futbalu."

Šventova radosť bola dvojnásobná. Z ostrovov sa vracal v priebehu deviatich dní druhý raz. V závere septembra nepochodil so Slaviou na štadióne White Hart Lane. Po prehre 0:1 postúpil do skupinovej fázy Pohára UEFA Tottenham Hotspur. Návrat z waleského hlavného mesta si však už vychutnal. "Je to super pocit. Mužstvo hralo dobre, darilo sa každému z nás. Ak zopakujeme koncentrovaný a disciplinovaný výkon z Cardiffu, nemám obavy ani v stredu s Nemeckom. Mohlo by to byť v pohode. Nesmieme sa báť a hrať podobne," tvrdí Švento. Verí, že na Tehelnom poli sa už Česko nezopakuje.

Súvisiace články