Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Švédsky snoubordista sa zabil počas tréningu

Sportnet|14. mar 2006 o 00:00

LOS ANGELES - Švédsky snoubordista Jonatan Johansson sa v nedeľu ráno smrteľne zranil na trati snoubordkrosu počas tréningu na preteky Svetového pohára v Lake Placid. V čase nehody bol na trati s názvom Boreen Trail sám a mal na hlave prilbu vyhovujúcu .

Švédsky snoubordista Jonatan Johansson neprežil pád pri tréningu na preteky Svetového pohára v Lake Placid. FOTO - ČTK/AP

LOS ANGELES - Švédsky snoubordista Jonatan Johansson sa v nedeľu ráno smrteľne zranil na trati snoubordkrosu počas tréningu na preteky Svetového pohára v Lake Placid. V čase nehody bol na trati s názvom Boreen Trail sám a mal na hlave prilbu vyhovujúcu pravidlám Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Johansson doplatil na zlý dopad pri jednom zo skokov. Organizátori potvrdili, že pri kolízii sa neocitol mimo vyznačenej trati a ani nenarazil do stromu či inej prekážky. Dvadsaťšesťročný Švéd obsadil na ZOH v Turíne 12. miesto v disciplíne, v ktorej Slovák Radoslav Židek získal striebornú medailu. Johanssona okamžite odviezli do nemocnice Adirondack Medical Center v Lake Placid, lekári však mohli už len potvrdiť úmrtie. Organizátori nedeľňajšie preteky Svetového pohára v Lake Placid zrušili.

Jonatan Johansson, ktorý pred týždňom oslávil dvadsiate šieste narodeniny, je minuloročným majstrom Švédska a Fínska v krose. Svetový pohár začal pravidelne jazdiť v závere vlaňajšej sezóny. Najlepší výsledok dosiahol práve na olympijskej trati v Bardonecchii. V pretekoch SP bol najvyššie štrnásty v januári tohto roku v rakúskom Bad Gasteine.

Slovenský reprezentant Radoslav Židek, ktorý štartoval v Lake Placid, sa včera presúval do Japonska, kde je na programe finále Svetového pohára. O tragédii mladého Švéda sa mu hovorilo veľmi ťažko: "Ten kros bol jednoducho povedané debilný. Aj to tak dopadlo. Žiaľ, jeden chalan na to doplatil životom. Mohlo sa to stať ktorémukoľvek z nás. Johansson si to pustil trochu rýchlejšie a nezvládol to. Preletel jednu prekážku, ale dopadol príliš blízko pred ďalším skokom. Nedokázal sa už zrovnať a nasledujúci skok ho vyhodil veľmi vysoko. Dopadol na rovinu priamo na hlavu."

Zámorie je známe svojimi extrémne náročnými krosmi, ktoré sú často postavené na hrane rizika. "Bol to typický americký kros. Takáto udalosť berie radosť zo športu. Neverím však, že sa niečo zmení. Američania postavia na budúci rok rovnako extrémnu trať," povedal Židek.

Súvisiace články