Nedeľa, 9. mája, 2021Meniny má Roland

Suverénnym víťazom slalomu Matt - doplnené

SITA|17. feb 2007 o 15:43

Pôvodná správa doplnená o hlasy medailistov, I. Heimschilda a šéftrénera Slovákov K. Krála.

AARE 17. februára (SITA) - Majstrom sveta v slalome mužov sa na šampionáte vo švédskom Aare stal Rakúšan Mario Matt. Slalomový špecialista v sobotňajších náročných pretekoch doslova deklasoval konkurenciu, keď dosiahol najrýchlejší čas v oboch kolách a pred strieborným Talianom Manfredom Moelggom zvíťazil o priepastných 1,81 s. Bronzový Francúz Jean-Baptiste Grange stratil na víťaza 2,21. Medaila nezostala na obhajcu trofeje a úradujúceho olympijského víťaza Benjamina Raicha (+2,24), ktorý skončil tesne štvrtý.

Dvadsaťsedemročný Matt získal po šiestich rokoch druhú zlatú medailu v slalome na majstrovstvách sveta, pričom v roku 2001 bol úspešný na domácom snehu v Sankt Antone. "Vyhrať s takým veľkým náskokom nie je normálne. Skôr šialené. Ja som sa snažil prejsť kritické pasáže technicky čo najlepšie a na rovine som potom pridal plyn. Ani som príliš nemusel riskovať. Prvé zlato v domácom prostredí bolo jedinečné. Vtedy som však iba začínal a ten titul prišiel prakticky z ničoho. Teraz som si musel všetko poctivo vybojovať, preto to v Aare bolo oveľa ťažšie," komentoval víťazný Matt. Prekvapujúco druhý Talian Moelgg sa priznal, že veril v dobré umiestnenie, ale medaila sa mu zdala príliš vysoko. "Predtým som mal problémy s chrbtom, no v súťaži to zrazu pominulo. Tréner mi pred druhou jazdou radil, aby som sa pokúsil zajazdiť tak uvoľnene ako v prvej a tréningu. Dal som do toho všetko, ale na Maria to zďaleka nestačilo," povedal Moelgg.

Z trojice slovenských reprezentantov bol klasifikovaný v cieli 2. kola iba Ivan Heimschild a to na 20. mieste. Pre 26-ročného pretekára je to najlepšie umiestnenie na vrcholnom podujatí v kariére, ktoré trošku poznamenal výrazný odstup od víťaza (+11,82). Na druhej strane, v sobotu bolo úspechom dostať sa vôbec do cieľa 2. kola. "Ani neviem, ako som to zvládol. Keď som si zo záznamu pozrel, že z úvodnej tridsiatky prvého kola pätnásti nedošli do cieľa, neviem, čo by som na to povedal. Už z kvalifikácie sme vedeli, že je to ťažký kopec. Najťažšia bola asi tá spodná časť, kde boli bránky postavené veľmi technicky. Je to moje najlepšie umiestnenie na veľkom podujatí. Škoda, že ten odstup je taký veľký, mohol som urobiť ešte jedného pretekára pred sebou a skončiť devätnásty," komentoval Heimschild.

Ďalší dvaja Slováci Peter Lubellan a Jaroslav Babušiak súťaž nedokončili. Lubellan trafil niekoľko bránok pred cieľom 2. kola nepopulárneho „špicara“ a Babušiak vypadol ešte v 1. kole. "Povinnosť postúpiť do hlavnej súťaže slalomu chlapci zvládli. Tam to už bolo dnes v 1. kole veľmi ťažké. Veľa zmien rytmu, zatvorené bránky, prechod z roviny do cieľového hangu bol veľmi náročný. Výpadky v druhom kole už boli skôr dané zvýšenou mierou rizika. Škoda, že okrem Ivana to ďalší dvaja chalani neustáli. Ivanove umiestnenie je dnes síce výborné, ale vzhľadom na odstup sa na to treba pozerať realisticky. Na druhej strane, v takýchto pretekoch je umenie aj dostať sa do cieľa," uviedol šéftréner slovenských zjazdárov Karol Král.

Preteky na trati s náročným profilom vyžadujúcim precíznu techniku poznačilo v oboch kolách množstvo pádov a nedokončených jázd. Medzi vypadnuvšími pretekármi sa ešte v 1. kole ocitli Rakúšan Rainer Schönfelder, Nór Aksel Lund Svindal, Švajčiari Marc Berthod a Daniel Albrecht, Američania Bode Miller a Ted Ligety, ako aj domáci topfavorit Jens Byggmark. Nemalé švédske ambície potom v 2. kole úplne pochovali Markus Larsson a Andre Myhrer. Druhé kolo nezvládli ani majstri sveta z minulosti Chorvát Ivica Kostelič a Fín Kalle Palander. Víťazný Matt vybojoval pre Rakúsko len druhé zlato na práve vrcholiacich majstrovstvách sveta a prvé v mužskej kategórii. Šampionát v Aare ukončí nedeľňajšia súťaž družstiev. Prvá časť v super G je na programe od 10.00 h, slalom príde na rad o 13.00 h.


Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare (Švéd.) - konečné výsledky:


Slalom mužov - 1.+2. kolo:

1. Mario Matt 1:57,33 min (59,22+58,11), 2. Manfred Moelgg (Tal.) +1,81, 3. Jean-Baptiste Grange (Fr.) +2,21, 4. Benjamin Raich (Rak.) +2,24, 5. Manfred Pranger (Rak.) +2,49, 6. Michael Janyk (Kan.) +2,65, 7. Truls Ove Karlsen (Nór.) +2,87, 8. Hans-Petter Buraas (Nem.) +3,45, 9. Patrick Biggs (Kan.) +4,11, 10. Lars Myhre (Nór.) +4,23,...20. Ivan Heimschild +11,82, Peter Lubellan nedokončil 2. kolo, Jaroslav Babušiak (všetci SR) nedokončil 1. kolo.


Súvisiace články