Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Suverénny Hewitt získal svoj premiérový wimbledonský titul

TASR|Publikované 7. júl 2002 o 17:07

Londýn 7. júna (TASR) - Najvyššie nasadený Austrálčan Lleyton Hewitt sa v nedeľu tešil zo svojho premiérového titulu na wimbledonskej tráve, keď vo ...

Londýn 7. júna (TASR) - Najvyššie nasadený Austrálčan Lleyton Hewitt sa v nedeľu tešil zo svojho premiérového titulu na wimbledonskej tráve, keď vo finále 116. ročníka prestížneho podujatia podľa očakávania zdolal turnajové prekvapenie Davida Nalbandiana z Argentíny suverénne v troch setoch 6:1, 6:3 a 6:2. Za víťazstvo zinkasoval 787.500 dolárov, zdolaný finalista o polovicu menej.

Pre dážď dvakrát prerušené finále trvalo necelé dve hodiny - iba 117 minút. Favorizovaná svetová jednotka v ňom od začiatku diktovala priebeh hry. Iba 21-ročný Hewitt získal po víťazstve na US Open 2001 už svoj druhý grandslamový titul, vo Wimbledone bola doteraz jeho maximom vlaňajšia účasť vo štvrtom kole. Rodák z Adelaide pokračoval v úspešnom austrálskom ťažení na londýnskej tráve, v uplynulých dvoch rokoch sa až do finále dostal krajan Patrick Rafter a na listine víťazov už figurujú mená ďalších jeho krajanov ako Cash (1987), Newcombe, Laver, Emerson, Fraser, či Cooper. Hewitt sa dostal aj do čela priebežného poradia Champions Race. Nalbandian sa stal prvým debutantom vo Wimbledone, ktorý sa hneď pri svojej premiérovej účasti v All England Clube dostal až do finále. To mu vynieslo postup vo svetovom rebríčku Champions Race z 28. už na 11. pozíciu.

Už v prvom sete nenechal Hewitt nikoho na pochybách, kto bude na dvorci pánom. Po brekoch v prvej a tretej hre viedol mladý Austrálčan veľmi rýchlo 4:0 a značne nervóznemu súperovi v 33 minút trvajúcom prvom dejstve dovolil uhrať jedinú hru. Druhý set dvakrát pre mierny dážď prerušili, ale ani to nasadenú jednotku nezastavilo v ceste za titulom. Hewitt sa ujal vedenia 2:0, potom síce o rok mladší Nalbandian získal jeden zo svojich dvoch brejkov v stretnutí, no Argentínčan v ôsmej hre opäť stratil vlastné podanie a za 43 minút aj druhý set. Ani v treťom sa obraz hry nezmenil - agresívna hra Hewitta, podložená presnými údermi slávila úspech a Nalbanidian držal vyrovnané skóre iba do stavu 2:2. Potom austrálsky favorit získal štyri hry za sebou a zaslúžene sa pred zrakom svojej priateľky Kim Clijstersovej a ďalších 13.805 divákov tešil z turnajového víťazstva.

"Je až neuveriteľné, čo mi tenis za uplynulých desať mesiacov priniesol. Víťazstvo na US Open, post svetovej jednotky a teraz aj Wimbledon. Ťažko to vôbec celé pochopiť, ale je to krásne," povedal Hewitt po preberaní cennej trofeje.