Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Suverénni Francúzi nestratili ani bod

Sportnet|13. okt 2003 o 00:00

Z favoritov futbalovej kvalifikácie ME 2004 sa nepodarilo postúpiť priamo Holanďanom, Španielom, Turkom či Rusom – čaká ich barážBRATISLAVA – Záverečná porcia 20 stretnutí kvalifikácie o postup na ME 2004 väčšie prekvapenia na úkor favorizovaných tímov ..


Radosť anglických futbalistov po bezgólovej remíze v Istanbule proti Turecku, ktorá im zabezpečila víťazstvo v 7. kvalifikačnej skupine a priamy postup na ME 2004 do Portugalska. FOTO – ČTK/AP

Z favoritov futbalovej kvalifikácie ME 2004 sa nepodarilo postúpiť priamo Holanďanom, Španielom, Turkom či Rusom – čaká ich barážBRATISLAVA – Záverečná porcia 20 stretnutí kvalifikácie o postup na ME 2004 väčšie prekvapenia na úkor favorizovaných tímov nepriniesla. K štvorici Francúzsko, Česko, Bulharsko a Švédsko, ktorá si priamy postup vybojovala už v predstihu, sa pridalo ďalších šesť víťazov skupín: Dánsko, Nemecko, Grécko, Anglicko, Taliansko a Švajčiarsko.

V baráži tímov, ktoré skončili vo svojich skupinách na druhých miestach, bude o postup na budúcoročný záverečný turnaj v Portugalsku bojovať Slovinsko, Nórsko, Holandsko, Lotyšsko, Škótsko, Španielsko, Turecko, Chorvátsko, Wales a Rusko. Pri dnešnom žrebe vo Frankfurte nad Mohanom budú všetci v jednom koši, z ktorého vyžrebujú päť dvojíc.

Postupová hádanka v zamotanej 2. skupine sa rozuzlila v prospech favorizovaných severských tímov Dánska a Nórska. Dáni dosiahli na sarajevskej pôde s domácou Bosnou remízu 1:1 potrebnú na postup z 1. miesta a Nóri si zásluhou chudobného víťazstva 1:0 nad Luxemburskom a lepšou bilanciou zo vzájomných súbojov s Rumunmi zabezpečili baráž.

Na budúcoročných ME bude chýbať jeden z tradičných účastníkov záverečných turnajov – Belgicko. Nepomohlo im ani domáce víťazstvo 2:0 nad Estónskom, keďže ich priami konkurenti Chorváti zdolali už istého víťaza 8. skupiny – Bulharsko (1:0). O postupe Chorvátov rozhodla lepšia bilancia vzájomných zápasov s Belgickom (doma: 4:0, vonku: 1:2).

Z podobne zamotanej tabuľky 10. skupiny profitovali Švajčiari, ktorí v priamom súboji o postup zdolali Írov 2:0.

Dvadsaťtri rokov čakali na postupovú radosť Gréci. Povinné tri body im z pokutového kopu zabezpečil Tsartas a vysokému favoritovi Španielsku nestačilo ani štvorgólové suverénne víťazstvo na pôde Arménska (4:0). „Nechceme byť v Portugalsku len do počtu, chceme tam aj niečo dosiahnuť,“ zastrája sa nemecký tréner Grékov Otto Rehhagel. Španielom ušiel priamy postup na ME, resp. MS po 12 rokoch. (sita)

Súvisiace články