Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Súťaž je dlhodobá a bič plieska až na konci

Sportnet|Publikované 14. nov 2002 o 23:00

Michalovce - Hádzanárkam Zekonu PSJ Chemkostav Michalovce vyšla jesenná časť práve prebiehajúceho ročníka nad očakávanie. V desiatich odohraných

stretnutiach zaknihovali sedem víťazstiev, jednu remízu a iba dve prehry. Pravda, obe domáce porážky boli s najväčšími favoritmi medzinárodnej interligy - Duslom Šaľa a Hypobankom Niederősterreich. Odvtedy však Zemplínčanky nepoznajú trpkosť prehry a celkom suverénne kráčajú za čo najvyššími víťazstvami i priečkami v tabuľke WHIL. Oslovili sme trénera Zekonu PSJ Michalovce Michala Lukačína (na snímke) a zhodnotili sme prvú tretinu základnej časti.

Očakávali ste aj napriek jasne stanoveným cieľom také priaznivé postavenie?

"Určite sme kalkulovali s umiestnením na špici súťaže, ale konkrétne ciele sme si nedávali. V prvom rade som chcel, aby družstvo našlo svoju hernú tvár, teda čosi, čo pomôže stabilizovať náš prejav na ihrisku. Chcel som vidieť výkonnostný progres a ten sa dostavil. To je najdôležitejšie.

Keď už sme pri dosiahnutých výsledkoch, váš tím má obdivuhodnú bilanciu, keď na ihriskách súperov neokúsil ani jednu porážku. Čím si to vysvetľujete?

"V prvom rade poňatí mojej filozofie zo strany hráčok. Súhlasím, že v minulosti bývalo zvykom, že sme prehrávali takpovediac už v autobuse, ale ja som zástancom teórie, že družstvo musí nadobudnúť takú tvár a silu, že nebude mať problém poraziť súpera ani na severnom póle. Chcel som odstrániť hlúpy návyk zo zápasov vonku, keď väčšina z nich mala viac-menej charakter akýchsi výletov. To bolo prvoradé.

Spomínali ste, že výkonnosť vášho tímu bola progresívna. Znamená to teda, že ak by sa súboje so Šaľou a Hypom odohrali trebárs v posledných týždňoch, výsledky proti nim by boli iné?

"To je všetko iba v hypotetickej rovine, lebo každý zápas je iný a v každom sa môže zrodiť hocaký výsledok. Veď práve o tom je šport. Ale určite by bolo v našich silách uhrať lepšie rezultáty, respektíve, naše šance v spomínaných súbojoch by boli určite vyššie. Som ale rád, že vývoj našej výkonnosti je na takejto úrovni. Tvrdím to preto, lebo súťaž je dlhodobá a bič plieska až na konci. Ani teraz nie sú naše výkony celkom uspokojivé, lebo vždy je čo vylepšovať, ale budem rád keď sa stabilizujú a potom v závere ešte skvalitnia.

Jasným dôkazom predvedenej hry Zekonu PSJ je fakt, že nový reprezentačný tréner Slovenska Vojtech Mareš si vybral do svojho výberu na blížiacu sa prvú fázu kvalifikácie o postup na MS 2003 v Chorvátsku až štyri Michalovčanky. Čo si o tom myslíte?

"Určite ma to ako trénera veľmi teší, lebo reprezentačné pozvánky sú tým najlepším odzrkadlením sily jednotlivého kolektívu. Darilo sa najmä našim spojkám, ktoré patria medzi najlepšie v lige. Mám ale obavy z toho, ako na nich doľahne šesťzápasová záťaž v kvalifikácii. Ani nie tak psychicky ako skôr po stránke fyzickej vyťaženosti. Nazdávam sa, že najväčšie očakávania budú od momentálne vo výbornej forme hrajúcej Andrey Šalatovej, ale netreba zabúdať ani na Tóthovú a Glankovičovú. Škoda, že sa Kundratová vzdala reprezentácie, ale aj tak budeme mať mimoriadne vyťažené hráčky.

Základná časť medzinárodnej interligy sa čochvíľa prehupne do svojej druhej polovice. Aké sú vyhliadky pred odvetou?

"Opakujem, všetko sa bude odvíjať od našej hry. Verím, že sa nám budú vyhýbať zranenia a že aj forma jednotlivých hráčok nebude po namáhavých akciách kolísať. Našim cieľom bude nadviazať na výkony z ostatných súbojov. Ak sa nám to podarí, chceme si udržať a poprípade vylepšiť naše súčasné postavenie. Ide nám najmä o čo najlepšiu východziu pozíciu pred duelmi play-off.

Čo poviete na úroveň WHIL? Nezdá sa vám, že tímy ako Kunovice a Cheb veľmi kvalitou nenahradili trebárs Zlatnú na Ostrove či Bánovce nad Bebravou?

"Je to vec názoru, ale ja v novej nadnárodnej súťaži vidím určitý prínos. Jednoznačne. České družstvá majú aj napriek všeobecne opačnej mienke svoju kvalitu. Najmä Slávia má veľmi konsolidovaný káder, takisto je silný Olomouc a ani Zlín nie je najhorší. Nebezpečné je aj Veselí, nuž a spomínané celky Chebu a Kunovíc sú naozaj outsidermi. Ide o to, že z takej malej krajiny ako je Slovensko ťažko vyžmýkate také kvantum kvalitných hráčok, ktoré by zabezpečili patričnú úroveň trebárs v dvanástich mančaftoch. A hrať stále s tými istými siedmymi celkami tiež nie je najideálnejšie. To, že sa aj medzi šiestimi družstvami z jednotlivých krajín nájdu také ako Nitra či Cheb, je daň za úroveň našej hádzanej. O sile rakúskeho Hypa je hádam zbytočne hovoriť, osemnásobný víťaz Ligy majstrov je diváckym i marketingovým lákadlom. Zápasy proti nemu sú pre naše hráčky ozajstnou hádzanárskou školou.

Aký je váš program počas sedemtýždňovej prestávky?

"Budem nútený improvizovať kvôli neúčasti reprezentantiek, ale naša príprava bude obohatená predovšetkým o prvky kondičného charakteru. V tomto smere by som vyzdvihol najmä prácu môjho spolupracovníka Gabriela Valisku, ktorý svojimi odbornými znalosťami takisto prispieva k úrovni našich výsledkov. V pláne máme účasť na dvoch kvalitne obsadených turnajoch v zahraničí, najprv sa predstavíme v poľských Gliwiciach a potom v maďarskom Váci. Na týchto podujatiach dostanú príležitosť hráčky, ktoré dosiaľ veľmi nehrávali a najmä na spojkách očakávam, ako sa prejavia A. Dittelová, Halásová či Ivana Vargová.

Opomenuli ste ukrajinskú rozohrávačku uzbeckého pôvodu Oľgu Popovičovú. Ju nebudete skúšať?

"Ale budem, mám dohodu s vedením klubu, že pocestuje s nami do Poľska. A až potom vyrieknem nad ňou ortieľ, iba jej výkony teda rozhodnú, či ju k nám vezmeme alebo nie.

Na záver jedna osobná otázka. V trénerskom kolotoči ste iba tri roky a za ten rekordne krátky čas ste sa dokázali vo veku dvadsaťdeväť rokov prepracovať medzi trénersku špičku na Slovensku, alebo lepšie povedané, zverili vám jedno z najlepších družstiev v krajine. Ako to vnímate?

"Pozitívne, lebo pre každého je určite česť pracovať a viesť taký klub, ako je náš Zekon PSJ. To, že sa mi zatiaľ darí, beriem normálne. Veľmi dobre si uvedomujem, že po sľubnom rozlete môže prísť oveľa strmší pád. Som na to pripravený, veď trénersky chlebíček sa s nikým nemazná.

Viacerí fanúšikovia športu si vás pamätajú z pôsobenia v Zempmilku Michalovce, kde ste v minulosti úspešne pôsobili. Ešte si občas zahráte?

"Už veľmi nie. Ani nie preto, že by sa mi nechcelo, ale skôr preto, že s hádzanou to nie je tak ako pri futbale či tenise, kde si vezmete partiu a ide sa nato. S loptou sa najčastejšie stretnem na tréningoch so ženami, kde im často názorne ukazujem, ako si predstavujem ten či onen signál. Inak si často zahrám s kamarátmi futbal alebo tenis. Občas zájdem aj na hokej, takže so športom som stále v kontakte.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.