Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Surový rozhodol o víťazstve Pittsburghu

SITA|30. dec 2003 o 13:22

NEW YORK 30. decembra (SITA) - Kanadsko-americká NHL mala na programe až trinásť zápasov. Predstavilo sa v nich 15 slovenských hokejistov, ktorí zaznamenali celkovo 5 bodov za tri góly a dve asistencie.

Talentovaný slovenský útočník Tomáš Surový rozhodol svojím piatym gólom sezóny o osude zápasu medzi Pittsburghom a Chicagom (1:0). Dvadsaťdvaročný rodák z Banskej Bystrice v 23. minúte využil výbornú prihrávku od Toma Kostopoulosa a z priestoru pravého kruhu prekonal presnou strelou brankára Blackhawks Steva Passmora. "Tom spravil výbornú prácu pri mantineli a ideálne mi nahral. Potom som si posunul puk bližšie k bránke a vystrelil," opísal akciu Surový, ktorého vyhlásili za druhú hviezdu zápasu. Brankár Penguins Sebastien Caron zneškodnil všetkých 31 striel hráčov Chicaga, ktorého séria bez víťazstva na súperových ihriskách sa tak natiahla už na 12 zápasov. Domáci sa týmto víťazstvom posunuli z poslednej priečky celej NHL a odsunuli tam doteraz predposledný Columbus.

Po nedeľňajšej prehre 2:5 v Ottawe sa Atlante opäť nedarilo a v domácom prostredí podľahla Montrealu najtesnejším rozdielom 1:2. Canadiens zaskočili Thrashers v prvej tretine útočnou hrou a vyťažili z toho zásluhou obrancu Andreja Markova a krídelníka Pierra Dagenaisa oba góly. Na druhom presnom zásahu hostí sa asistenciou podieľal Richard Zedník. V polovici duelu sa presadil slovenský zástupca v drese domácich Ronald Petrovický, ktorý zblízka nedal šancu inak nepriestrelnému Jocelynovi Thibaultovi. Tomu môžu Canadiens ďakovať za zisk oboch bodov, keď v poslednej tretine zneškodnil polovicu z celkovo 26 striel hráčov Atlanty, vrátane šancí Iľju Kovaľčuka, P.J. Vigiera a Shawna McEacherna v posledných piatich minútach. "Bol to jeho večer," pochválil najužitočnejšieho hráča NHL spred dvoch rokov najproduktívnejší hráč Thrashers Kovaľčuk.

Najlepší tím NHL Toronto prehrával na Floride po dvoch tretinách už 2:4, no nakoniec dvoma gólmi Owena Nolana v poslednej tretine dokázal vyrovnať. Slovenský útočník Juraj Kolník zaznamenal v 37. minúte svoj tretí gól sezóny, keď na útočnej modrej čiare získal puk a prekonal veterána v bránke Maple Leafs Eda Belfoura tvrdou stredou pod žŕdku. Zároveň si obohatil svoje konto aj o dva plusové body. "Podľa môjho názoru to bol šťastný gól. Nolan neuveriteľne tečoval puk letiaci mimo bránku, bola to ukážka výbornej koordinácie očí a rúk. Koľkokrát sa vám však podarí spraviť niečo podobné?", neveriacky krútil hlavou nad vyrovnávajúcim gólom Toronta tréner Floridy Rick Dudley. Panthers neprehrali už šiesty zápas v rade v domácej aréne.

Phoenix nevyhral ani v druhom vystúpení v novučičkej domácej Glendale Arena a podľahol Rangers 2:3 po predĺžení. O víťazstve jazdcov rozhodol obranca Tom Poti, pre ktorého to bol už druhý víťazný gól v predĺžení z posledných piatich zápasov. Z trojice Slovákov v drese Coyotes sa presadil asistenciou Ladislav Nagy, ktorý v prvej tretine pripravil gól v presilovke pre spoluhráča Jana Hrdinu. Hostia tak vyhrali v Arizone prvýkrát od roku 1996, keď sa klub presťahoval do Phoenixu z Winnipegu.

Washingtonu nevyšiel ani druhý pokus o dosiahnutie jubilejného 1000. víťazstva v klubovej histórii a podľahli v poslednom čase nevýraznému Bostonu 1:3. Hostia pred týmto duelom strelili v šiestich zápasoch iba sedem gólov a tentoraz im na zisk dvoch bodov stačili aj tri góly. Capitals pokračujú v slabých výkonoch a prepadli sa až na samé dno vo Východnej konferencii. "Potrebujeme opäť získať sebavedomie a mať aj trochu športového šťastia. Pracujeme tvrdo na zlepšení, ale zatiaľ sa nám nedarí, najmä v ofenzíve," komentoval krízu svojho tímu kanonier Capitals Peter Bondra, ktorý si pripísal dve mínusky.

Carolina vyhrala už štvrtý zápas zo šiestich pod vedením nového kouča Petra Lavioletta, pričom všetky sa skončili zhodne 2:1. Kapitán Hurricanes Ron Francis menil dvakrát historické štatistiky NHL, keď svojím 541. gólom kariéry nielen vystriedal Stana Mikitu na 21. mieste v historickej tabuľke strelcov a vyrovnal aj s 1771 bodmi bodový zisk štvrtého Marcela Dionna v kanadskom bodovaní. Miroslav Šatan v drese Sabres zaznamenal plusový bod.

Ani absencia Pavla Demitru pre podozrenie zo zranenia krčnej chrbtice nezabránila hráčom St. Louis, aby po sérii štyroch zápasov bez víťazstva nezdolali tesne 3:2 najslabší tím NHL Columbus. Domáci tak prehrali piaty domáci duel v rade. Kanonierovi Blue Jackets Rickovi Nashovi sa nepodarilo skórovať po troch stretnutiach aspoň s jedným streleným gólom.

Za posledných 19 dní sa Islanders a New Jersey stretli celkovo štyrikrát a mužstvo z Long Islandu dosiahlo v tomto minisúboji už tretie víťazstvo, tentoraz 3:1. Opäť žiaril útočník domácich Mark Parrish, ktorý prekonal dvakrát Martina Brodeura a v posledných troch dueloch zaznamenal už päť presných zásahov. "Kanonieri sa zvyknú presadzovať v sériách zápasov. Dúfam, že týchto sérii bude mať Mark v tejto sezóne čo najviac," komentoval výkon svojho zverenca tréner Islanders Steve Stirling. Domáci tak vyhrali v piatom stretnutí za sebou a v siedmom zápase pred domácim publikom.

Anaheim zvíťazil nad Tampou Bay na jej ľade 2:0 a prerušil tak svoju trinásťzápasovú sériu bez víťazstva na ihriskách súperov. Brankár Mighty Ducks Jean-Sebastien Giguere kryl všetkých 31 pokusov Lightings a pripísal si druhý shutout v tejto sezóne a prvé víťazstvo mimo domácej arény.

Ani dvojgólové vedenie nakoniec nestačilo zverencom Kena Hitchcocka, ktorý sa vrátil do Dallasu po prvý raz od skončenia jeho trénerskej anabázy pri mužstve Stars v januári 2002, na zisk dvoch bodov a súperi sa tak rozišli zmierlivo po remíze 2:2. Nová akvizícia Flyers Mike Comrie zaznamenal svoj premiérový gól v druhom štarte v drese Philadelphie. Dallas neprehral už v piatom zápase v rade.

Napriek obrovskej celozápasovej prevahe Calgary, ktoré prestrieľalo Minnesotu 46:19, vydolovali hostia napokon bod po remíze 2:2. Vyrovnávajúci gól zaznamenal Richard Park z trestného strieľania nariadenom po zovretí puku domácim obrancom Jordanom Leopoldom v bránkovisku Flames. Wild tak natiahli svoju sériu neporaziteľnosti na osem zápasov.

V Colorade sa vo vzájomnom meraní síl dvoch rivalov zo Severozápadnej divízie tešili z víťazstva 3:2 nakoniec hostia z Vancouveru. O zisku dvoch bodov rozhodol šťastným gólom útočník Canucks Mike Keane, ktorý štyri a pol minúty pred koncom pri úniku troch na jedného trafil prihrávkou korčuľu obrancu Johna-Michaela Lilesa, od ktorej sa puk odrazil za chrbát bezmocného Davida Aebischera. "Bol to síce šťastný gól, ale aj tie sa rátajú," povedal po stretnutí šťastný strelec.

Žraloci so San Jose sú vo forme a poradili si doma s Nashvillom (5:2). Zároveň utvorili nový klubový rekord, keď nenašli premožiteľa v jedenástich domácich dueloch v rade. Tréner Sharks Ron Wilson koučoval svoj jubilejný 800. zápas, čím sa môže pochváliť iba sedem v súčasnosti aktívnych trénerov.

Pondelkové výsledky a štatistiky:

NY Islanders - New Jersey 3:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 7. Parrish (Hamrlík, Hunter), 32. Jönsson, 40. Parrish (Scatchard, J. Blake) - 28. Marshall (Brylin, Gomez). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:29. Brankári: Snow - Brodeur. Diváci: 14 737.

Washington - Boston 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)

Góly: 13. Halpern (Jágr, Berry) - 16. Gill (J. Thornton), 20. Donato (T. Green), 48. P. Bergeron (Morrisonn, Grošek). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 29:34. Brankári: Kölzig - Potvin. Diváci: 14 041.

Carolina - Buffalo 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 25. Francis (O`Neill, Staal), 36. Hedican - 19. C. Brown (McKee). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:22. Brankári: Weekes - Noronen. Diváci: 9 555.

Florida - Toronto 4:4 po predĺžení (1:1, 3:1, 0:2 - 0:0)

Góly: 8. Horton (Lilja, Weiss), 23. Viktor Kozlov (Jokinen, Luongo), 27. Trnka (Jokinen, Nilson), 37. KOLNÍK - 19. Tucker (Nolan, McCabe), 25. Antropov (Ponikarovskij, Domi), 48. Nolan (McCabe), 58. Nolan (Antropov, Ponikarovskij). Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Hordichuk - Perrott na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:38. Brankári: Luongo - Belfour. Diváci: 19 250.

Tampa Bay - Anaheim 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Góly: 35. Hävelid (Sýkora, Čistov), 38. Sýkora (Čistov, Pahlsson). Vylučení: 3:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku. 31:25. Brankári: Chabibulin - Giguere. Diváci: 17 662.

Columbus - St. Louis 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Góly: 14. Sanderson (Žerdev, Sydor), 44. Marchant (Výborný) - 19. Weight (Rycroft), 30. Tkachuk (Weight, Nickulas), 57. R. Johnson. Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Shelley, Ling 2 x - S. McLaren, Mayers, Drake na 5 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:34. Brankári: Denis - Osgood (od 4. B. Johnson). Diváci: 17 715.

Pittsburgh - Chicago 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Góly: 23. SUROVÝ (Kostopoulos, Holzinger). Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše McKenna - Vandenbussche na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 21:31. Brankári: Caron - Passmore. Diváci: 16 120.

Atlanta - Montreal 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Góly: 31. PETROVICKÝ (Savard, F. Kaberle) - 17. A. Markov (Brisebois, Koivu), 20. Dagenais (ZEDNÍK, Brisebois). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Savard (ATL) na 5 min + DKZ, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:28. Brankári: Dafoe - Theodore. Diváci: 17 310.

Dallas - Philadelphia 2:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Góly: 37. Zubov (Modano, Guerin), 44. Turgeon (Matvichuk, Zubov) - 16. Comrie (Desjardins, Williams), 31. Johnsson (Recchi). Vylúčení: 3:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:28. Brankári: Turco - Esche. Diváci: 18 532.

Calgary - Minnesota 2:2 po predĺžení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Góly: 32. Gelinas (Clark, Yelle), 34. Lowry (Lombardi) - 17. Dupuis (Žoltoks), 43. Park (z trestného strieľania). Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše Montador - Wiemer 2 x 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 46:19. Brankári: Kiprusoff - Roloson. Diváci: 16 279.

Colorado - Vancouver 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)

Góly: 1. Konowalchuk (Morris, McCormick), 16. Konowalchuk (Liles, Morris) - 18. Cooke (J. Ruutu, Malík), 49. Bertuzzi (Morrison, Näslund), 56. Keane (Čubarov, J. Ruutu). Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia. 0:1. Strely na bránku: 36:27. Brankári: Aebischer - Cloutier. Diváci: 18 007.

Phoenix - NY Rangers 2:3 po predĺžení (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)

Góly: 20. Hrdina (NAGY, Doan), 47. Cleary (Gratton, Hulse) - 46. Messier (Lindros, Mironov), 59. Holík (Lindros, Messier), 61. Poti (Ručinský, Messier). Vylúčení: 9:7 na 2 min, navyše NAGY, Cleary - Nedvěd na 10 min, Mironov 5 min + DKZ, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:31. Brankári: Burke - Dunham. Diváci: 18 217.

San Jose - Nashville 5:2 (3:0, 0:1, 2:1)

Góly: 3. Ekman (Hannan, Sturm), 9. Marleau (Ricci, Harvey), 17. Sturm (Ekman, Rathje), 57. Ekman (Rathje), 60. Cheechoo - 32. Židlický (Timonen, Walker), 43. R. Murray (G. Johnson, Schnabel). Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše M. Smith - J. Stevenson na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku. 29:21. Brankári: Nabokov - Vokoun (od 21. Mason). Diváci: 16 220.