Súperom Anaheimu vo finále New Jersey

SITA|24. máj 2003 o 11:32

OTTAWA 24. mája (SITA) - Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili v rozhodujúcom siedmom stretnutí finále Východnej konferencie nad Ottawa Senators 3:2 a tretíkrát za posledné štyri roky postúpili do ligového finále, kde sa od utorka v boji o Stanleyho pohár

stretnú s tímom Anaheim Mighty Ducks. Na piatkový kľúčový duel nastupovali vo väčšej psychickej pohode domáci senátori, ktorí vyhrali posledné dve stretnutia, vyrovnali stav série na 3:3 a vynútili si siedmy súboj. Ottawa začala veľkým tlakom a už v 4. min sa ujala vedenia, keď švédsky krídelník Magnus Arvedson vymietol pravý horný roh bránky Martina Brodeura. Hostia z New Jersey, v drese ktorých sa premiérovo v play off objavil aj odchovanec košického hokeja Jiří Bicek, otočili zápas v druhej tretine. V rozpätí necelých dvoch minút sa dvakrát strelecky presadil Jamie Langenbrunner. Dvadsaťsedemročný pravý krídelník najskôr so šťastím vyrovnal, keď sa jeho strela do siete odrazila od korčule domáceho obrancu Antona Volčenkova a o 114 sekúnd neskôr z ľavej strany prestrelil Patricka Lalima, ktorý mal zakrytý výhľad. Senátori aj napriek enormnému tlaku už v druhej časti neskórovali, ale vyrovnať sa im podarilo hneď v úvode tretej dvadsaťminútovky. Minútu po nevyužitej presilovej hre stratil v strednom pásme puk Jeff Friesen, ten získal Marián Hossa a po vzorovej slovensko-českej spolupráci strelil svoj šiesty gól v tohtoročnom play off Radek Bonk. Domácich presný zásah vyburcoval, tréner Jacques Martin stiahol hru na štyroch obrancov a tri útoky a Martin Brodeur v bránke hostí musel čeliť viacerým nebezpečným situáciám. Diabli verní svojej povesti sa sústredili na pozornú defenzívu a trpezlivo čakali na svoju šancu. Tá prišla dve minúty pred koncom, keď v rýchlom protiútoku Grant Marshall pomedzi nohy Wada Reddena prihral Jeffovi Friesenovi a ten bekendovým blafákom prekonal bezmocného Lalima. Ottawe už nepomohla ani viac ako minútová hra bez brankára a diváci v Corel Centre, medzi ktorými sedel i kanadský premiér Jean Chretien, nakoniec smutne odchádzali domov. "Určite to je najdôležitejší gól v mojej kariére. Som rád, že som odčinil chybu pri Bonkovom góle, nerád by som bol zodpovedný za vyradenie nášho tímu z play off," povedal po zápase Friesen, ktorý strelil víťazné góly i v druhom a štvrtom stretnutí série proti Ottawe. Pre dvadsaťšesťročného krídelníka bude mať finále zvláštnu príchuť, keďže nastúpi proti svojim bývalým spoluhráčom z Anaheimu. "Myslím, že finále sme si zaslúžili, o ten jeden gól sme boli lepší," dodal Friesen. Ottawskí hráči po stretnutí netajili sklamanie. "Odohrali sme výbornú sezónu, vyhrali sme základnú časť a boli sme krôčik od finále. Nemáme sa za čo hanbiť, veď sme prehrávali v sérii 1:3 a dokázali vyrovnať. Dnes nám chýbalo trochu šťastia," uviedol gólman Senators Patrick Lalime. Na prvý duel finále, v ktorom bude mať zásluhou Jiřího Biceka zastúpenie aj Slovensko, nastúpia Devils proti Anaheimu v utorok vo svojej hale Continental Airlines Arena.

Východná konferencia - finále:

Ottawa - New Jersey 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Góly: 4. Arvedson (Havlát, Van Allen), 42. Bonk (Marián HOSSA, Rachůnek) - 24. Langenbrunner (Brylin, Niedermayer), 26. Langenbrunner, 58. Friesen (Marshall, Madden). Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:27. Brankári: Lalime - Brodeur. Diváci: 18 500. Konečný stav série: 3:4 (3:2 po predĺžení, 1:4, 0:1, 2:5, 3:1, 2:1 po predĺžení, 2:3).

Zostavy:

New Jersey: Brodeur - Stevens, Rafalski, Niedermayer, C. White, Albelin, Daneyko - Gionta, Nieuwendyk, Friesen - Marshall, Gomez, Eliáš - Langenbrunner, Madden, Pandolfo - JIŘÍ BICEK, Rheaume, Brylin

Ottawa: Lalime - ZDENO CHÁRA, Phillips, Rachůnek, Redden, Volčenkov, Leschyshyn - MARIÁN HOSSA, Bonk, Varaďa - Alfredsson, White, Smolinski - Havlát, Spezza, Schaefer - Fisher, Van Allen, Arvedson