Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Súperky ako kliešte - zahryznú a nepustia sa

Sportnet|Publikované 26. sep 2006 o 00:00

Košice Nič nové pod slnkom, slovenský ženský fitnes aj kulturistika sa naďalej držia medzi svetovou špičkou. A to napriek tomu, že naše pretekárky

získali na uplynulých 24. majstrovstvách sveta v Santa Susanne "iba" jednu zlatú medailu zásluhou Kopčokovej. Veľmi blízko boli k zisku titulu ďalšie dve reprezentantky. Hlavne Katarína Verbovská (na snímke vľavo) sa mohla cítiť i ukrivdená, keď trošku úradovala rozhodcovská diplomacia. Bodyfitneska Veterinary Košice v kategórii do 163 centimetrov mala po troch kolách súťaže navlas rovnaký počet bodov na svojom konte ako Češka Benešová (43:43). Napokon o triumfe českej súperky, ktorá sa stala aj absolútnou majsterkou sveta, rozhodol vyšší počet lepších umiestnení u jednotlivých rozhodcov. O arbitroch sa tradične naši funkcionári nezvyknú vyjadrovať a tak učinil aj Milan Čížek, Verbovskej osobný tréner, ako i štátny kouč kulturistov Slovenska. "Nebol som v dejisku šampionátu, takže mám iba sprostredkované informácie napríklad od Borisa Mlsnu. Pred vystúpením som avizoval, že Katka je na tom veľmi dobre. Hlavne zozadu bola lepšie vypracovaná ako česká šampiónka. Tá však bola o kúštiček výraznejšia pri pohľade spredu. Už však to, že Košičanka je stále medzi elitou, je dôkazom jej výbornej formy, ktorú si udržuje rad rokov," poznamenal M. Čížek.

To, že táto kategória bola poriadne nabitá, dokumentuje tiež tretia Nórka Hoyerová. Tá totiž na tohtoročných májových majstrovstvách Európy vo Viterbe vyhrala titul absolútnej majsterky starého kontinentu. "Konkurencia z roka na rok silnie. Pribúda skvelých pretekárok, ktorým sú úspechy našich tak trochu tŕňom v očiach. Preto musíme byť pripravení na to, že čoraz náročnejšie bude obhajovať pozície z minulosti. Na druhej strane každá medaila je úspechom, rovnako tak prebojovanie sa a umiestnenie vo finále," dodal Čížek. Hlavne súťažiace z krajín bývalého SNŠ sa derú nahor a v posledných sezónach je zložité predvídať, kto z rivaliek v akej forme príde. Predsa len základňa v niektorých krajinách je nevyspytateľná a výkonnostne vzmáhajúca sa. Presvedčila sa o tom i svetová rekordérka v počte prvenstiev z MS Jana Purdjaková. "Je zbytočné pátrať po tom, od koho možno očakávať útok. Pravdaže, niektoré dievčatá za ten čas, čo sa pohybujem na pódiu, poznám dobre, ale to nič neznamená. Každá z nás sa pripravuje individuálne a ladí formu špecificky." Tentoraz zostala na štíte Cepurnieneovej z Litvy, ale odolala náporu Rumunky Munteanovej. Popradčanka už pri posledných íťazstvách tušila, že sa bude musieť pripraviť na detronizovanie. Vlani aj predvlani zvíťazila totiž len veľmi tesne, s malým náskokom. Hoci sa oddala príprave naplno a chcela tentoraz natiahnuť šnúru zlatých kovov presvedčivo, predsa to dopadlo inak. Kto ale pozná túto skvelú kulturistku, tak vie, že pre ňu to bude výzva, aby sa znovu dostala na absolútne výslnie. Veď aj medzi prvým a druhým triumfom na MS uplynul nejaký čas.

Šanca na hetrik neumrela

Naše fitnesky majú už kopu medailí. Z tejto záľahy vytŕčajú protagonistky, ktoré sa najčastejšie postavili na najvyšší stupeň. Medzi nimi vyniká Gabriela Mlsnová, košická rodáčka, ktorá je už momentálne vo funkcii medzinárodnej rozhodkyne IFBB. Tá získala tri zlaté kovy a dostihnúť ju naposledy mohla práve Katarína Verbovská. "Vôbec nemyslím na to, že sa môžem dostať do nejakých historických análov. Ak to aj nevyjde, nič sa nedeje, veď s kariérou nekončím, takže ešte sa mi to azda podarí," poznamenala Katka pred odchodom do Španielska. Mimochodom, východniarka je na tom stále rovnako ako ďalšie slovenské dvojnásobné majsterky sveta Chrťanová, Žigalová, Malachovská či Chalupková. V kulturistike je situácia odlišná a vedno s fenomenálnou Purdjakovou nikto z dievčat nedrží krok (naposledy sa okrem nej tešila akurát Kořínková, ale to bolo pred 16 rokmi).

Súvisiace články