Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Superkombinácia pre Švédku Pärsonovú

SITA|Publikované 9. feb 2007 o 13:57

AARE 9. februára (SITA) - Ženský superkombinačný zjazd na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare vyhrala suverénnym spôsobom Anja Pärsonová. Švédska univerzálka zdolala ...

AARE 9. februára (SITA) - Víťazkou superkombinácie žien na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare sa stala domáca favoritka Anja Pärsonová. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Tärnaby viedla už po úvodnej zjazdárskej časti a v slalome jej potom na celkový triumf stačil aj šiesty najrýchlejší čas. Pärsonová potvrdila súčasnú superformu a v Aare si po super G vybojovala už druhé zlato. Celkovo sa z najcennejšieho kovu na majstrovstvách sveta teší už po šiesty raz (bilancia 6-1-1), čo znamená posun na tretiu priečku historického rebríčka najúspešnejších zjazdárok na svetových šampionátoch. "Táto sezóna v slalome bola pre mňa ťažká, som rada, že to napokon takto dopadlo. Dnes to boli najťažšie preteky môjho života," povedala Pärsonová.

Striebro si z piatkových pretekov odniesla pomerne prekvapujúco americká špecialistka na kĺzavé disciplíny Julia Mancusová (+0,81) a bronz zostal pre rakúsku favoritku Marlies Schildovú (+0,85). Medaila tesne ušla Češke Šárke Záhrobskej, ktorá skončila štvrtá. Do prvej desiatky sa po prvý raz v kariére v niektorej z disciplín na vrcholnom podujatí medzi seniormi (majstrovstvách sveta resp. olympijských hrách) prebojovala Slovenka Veronika Zuzulová, ktorá obsadila 9. priečku. Doteraz bolo jej najlepším umiestnením 15. miesto z kombinácie na ZOH 2006 v Turíne.

Po zjazde, ktorý takmek vôbec nejazdí, figurovala 22-ročná Bratislavčanka s takmer tri a polsekundovou stratou na 35. mieste, ale skvelým výkonom v slalome sa posunula až na výslednú 9. pozíciu so stratou 3,05 na víťazku. Vo svojej obľúbenej disciplíne predviedla Zuzulová dravú jazdu na hrane rizika a napokon bol z toho v cieli tretí najrýchlejší čas. Rýchlejšie v slalomovej časti ako Slovenka boli iba Rakúšanka Schildová a Češka Záhrobská. "Umiestnenie v najlepšej desiatke som vôbec nečakala. So zjazdom som veľmi spokojná. Nečakala som, že budem mať iba taký odstup, keďže túto kĺzavú disciplínu vôbec nejazdím. Dnes som dosiahla v zjazde svoje maximum. V slalome som išla veľmi dobre, napokon som sa posunula na 9. priečku. Trať držala, nebolo to až také rozbité, aj keď bolo vidieť, že predo mnou išlo vyše 30 pretekárok. Svoje umiestnenia nedávam do nejakých rebríčkov, teším sa z každého pekného úspechu. Rovnako sa radujem aj z dnešného výkonu," povedala pre agentúru SITA Veronika Zuzulová.

Ďalšie dve slovenské zástupkyne v superkombinácii iba zbierali skúsenosti a podľa predpokladov neuspeli. Soňa Maculová obsadila s obrovskou stratou 13,54 s posledné 28. miesto spomedzi klasifikovaných v cieli a Eva Hučková nedokončila slalomovú časť

Superkombinácia žien - konečné výsledky (zjazd + 1 kolo slalomu):

1. Anja Pärsonová (Švéd.) 1:57,69 (1:11,00+46,69), 2. Julia Mancusová (USA) +0,81, 3. Marlies Schildová (Rak.) +0,85, 4. Šárka Záhrobská (ČR) +1,05, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,91, 6. Nicole Hospová (Rak.) +2,22, 7. Maria Rieschová (Nem.) +2,33, 8. Nike Bentová (Švéd.) +2,46, 9. Veronika Zuzulová (SR) +3,05, 10. Emily Brydonová (Kan.) +3,17,...28. Soňa Maculová +13,54, Eva Hučková (obe SR) nedokončila slalomovú časť.