Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Super G mužov šokujúco pre Taliana Staudachera

SITA|Publikované 6. feb 2007 o 11:23

AARE 6. februára (SITA) - Úvodnú disciplínu 39. majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare, superobrovský slalom mužov, vyhral v utorok senzačne Talian Patrick Staudacher.

Striebro si s odstupom 32 stotín sekundy vybojoval Rakúšan Fritz Strobl a bronz bral Švajčiar Bruno Kernen (+0,62). Triumf Staudachera je obrovským prekvapením. Dvadsaťšesťročný Talian nemal doteraz na konte žiadnu medailu z vrcholných podujatí, dokonca ani pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári. Jeho maximom pred šampionátom v Aare bolo 5. miesto v zjazde SP, ktorý sa uskutočnil tri dni pred minuloročným Silvestrom v talianskom Bormiu. K jeho úspechom patrí aj 7. miesto z kombinácie na ZOH 2002 v Salt Lake City. Staudacher je zároveň prvým Talianom na listine víťazov mužského super G na majstrovstvách sveta, ktoré sa jazdia od roku 1987.

V utorok sa na švédskych organizátorov konečne usmialo šťastie a do tretice sa im podarilo odštartovať prvú disciplínu šampionátu. V slnečnom, ale mrazivom počasí (na štarte -15°C) sa na zjazdovke Olympia nedarilo favoritom. Ani jeden z tria Bode Miller - Aksel Lund Svindal - Hermann Maier nedosiahol na medailové pozície. Najviac sklamal obhajca titulu Američan Miller, ktorý po zbytočných chybách vyplývajúcich z príliš agresívnej jazdy obsadil až 24. miesto so stratou 1,34 na víťaza. Líder poradia Svetového pohára Nór Svindal skončil trinásty (+0,94) a do prvej desiatky sa dostal iba rakúsky veterán Maier, ktorý sa s Kanaďanom Janom Hudecom delí o 6. miesto (+0,66). Z dvojice slovenských zástupcov sa viac darilo Ivanovi Heimschildovi, ktorý obsadil 46. miesto so stratou 2,87 na víťaza. Jaroslav Babušiak skončil v 69-člennej konkurencii na 49. mieste (+3,06).

Organizátori po niekoľkodňových odkladoch zapríčinených vrtochmi počasia napokon odštartovali preteky zo zníženého štartu (929 namiesto 1033 m) a najmä prvá, pomerne členitá pasáž s viacerými ostrými zákrutami a zmenami rytmu narobila pretekárom problémy. Trať nebola taká rýchla, ako sa predpokladalo, keďže dĺžku obávaného skoku Russi Sprung zmiernili umiestnením bránky a aj v záverečnej pasáži mali pretekári oproti pôvodným predpokladom častejší kontakt so snehom. Mužský super G napokon meral iba 1820 namiesto pôvodne plánovaných 2127 m a v jeho cieli sa tešili prekvapujúci pretekári. Okrem zlatého Staudachera sa rozhodne nečakalo ani 2. miesto 34-ročného F. Strobla, ktorý sa do rakúskej nominácie dostal na poslednú chvíľu za víťaza internej kvalifikácie Michaela Walchhofera. Olympijský víťaz zo Salt Lake City 2002, kde triumfoval v zjazde, pridal do zbierky vôbec prvý cenný kov zo svetového šampionátu. Bronzový Kernen, rovnako ako Strobl už 34-ročný matador, si vybojoval už štvrtú medailu z majstrovstiev sveta, ale prvú zo super G (bilancia 1-1-2).

Svetový šampionát v Aare pokračuje v rýchlom tempe. V utorok od 12.30 h majú svoj majstrovský super G na programe ženy.

MS v Aare (Švéd,) - super G mužov - konečné výsledky:

1. Patrick Staudacher (Tal.) 1:14,30 min, 2. Fritz Strobl (Rak.) +0,32, 3. Bruno Kernen (Švajč.) +0,62, 4. Christoph Gruber (Rak.) a Didier Cuche (Švajč.) obaja +0,63, 6. Erik Guay (Kan.) +0,65, 7. Hermann Maier (Rak.) a Jan Hudec (Kan.) obaja +0,66, 9. Francois Bourque (Kan.) +0,67, 10. Marco Büchel (Licht.) +0,69,…13. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,94, 24. Bode Miller (USA) +1,34,…46. Ivan Heimschild +2,87, 49. Jaroslav Babušiak (obaja SR) +3,06.