Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Súhrn víkendových zaujímavostí - Fiodorov,Gretzky,Koivu,Hašek,mzdy

TASR|21. sep 2003 o 11:58

Detroit (TASR) - Za odchodom Sergeja Fiodorova z Detroitu Red Wings do Anaheimu Mighty Ducks neboli nezhody s vedením klubu, ale osobné problémy ruského ...

Detroit (TASR) - Za odchodom Sergeja Fiodorova z Detroitu Red Wings do Anaheimu Mighty Ducks neboli nezhody s vedením klubu, ale osobné problémy ruského hokejistu, najmä rozvod s tenistkou Annou Kurnikovovou. Tridsaťtriročný ruský útočník sa stal 1. júla voľným hráčom a podpísal zmluvu s vedením Anaheimu. Majiteľ Red Wings Mike Ilitch mu síce dával ponuku na zotrvanie v klube, no podľa Fiodorova o odchode z tímu, v ktorom strávil 13 sezón, rozhodol najmä rozvod s Annou Kurnikovovou. "Tvrdo ma to zasiahlo," povedal Fiodorov. "Je veľmi ťažké sa v situácii, keď vás opustí drahá bytosť, sústrediť na niečo iné. To je aj príčinou väčšiny mojich rozhodnutí z toho obdobia." Fiodorov si myslí, že v prípade, ak by v jeho živote neprišlo k takej radikálnej zmene, naďalej by zotrval v Detroite. Ruský hokejista oznámil Ilitchovi aj generálnemu manažérovi Red Wings Kenovi Hollandovi, že z klubu odišiel z osobných dôvodov, ktoré nesúviseli s výškou navrhovanej zmluvy. Ak by bolo v jeho súkromnom živote všetko v poriadku, akceptoval by Ilitchov návrh. "Neprezrádzam, čo sa deje v mojom súkromní. To predsa nikoho nezaujíma. Ľudia ma chcú vidieť na ľade, ako hrám hokej," dodal ruský hokejista. "Čestne však môžem prehlásiť, že ak by som nemal súkromné problémy, zvažoval by som Ilitchov návrh. Bohužiaľ som však mal vtedy hlavu plnú iných starostí."

New York (TASR) - Tridsať tímov zámorskej NHL vykázalo v minulej sezóne rekordnú stratu v celkovej výške 300 miliónov dolárov. Oproti predchádzajúcemu obdobiu táto suma vzrástla o 35 percent. Zvyšujúca sa strata je predovšetkým výsledkom rastúcich mzdových výdavkov hokejistov v najprestížnejšej hokejovej súťaži. Tie sa síce v absolútnych číslach nepribližujú ďalším populárnym športom v USA ako basketbal, bejzbal či americký futbal, ale v percentuálnom vyjadrení predstavujú v NHL mzdové náklady 76 percent obratu, ktorý je 1,93 miliardy dolárov. Na rozdiel od profesionálnej ligy v americkom futbale (NFL) v NHL totiž neexistuje žiadny mzdový strop. Prvé rokovania o jeho zavedení sa zrejme začnú až na budúci rok, keďže v septembri 2004 vyprší platnosť súčasnej kolektívnej zmluvy. Práve možné obmedzenie výšky miezd bolo hlavným problémovým bodom pri rokovaniach v roku 1994. Nesúhlas hráčov napokon vyústil do 103-dňového odloženia začiatku súťaže. Po viac ako troch mesiacoch intenzívnych rokovaní sa však napokon vedenie NHL a Hráčka asociácia dohodli na podmienkach novej kolektívnej zmluvy.

Edmonton (TASR) - V novembrovom exhibičnom hokejovom zápase veteránov pod holým nebom na štadióne Commonwealthu sa v bránke Edmontonu Oilers proti Montrealu Canadiens predstaví trio hviezdnych gólmanov. Olejári nominovali do bránky trio Grant Fuhr, Andy Moog a Bill Ranford. V útoku sa okrem hokejovej legendy Wayna Gretzkeho objavia aj Jari Kurri, Glenn Anderson, Paul Coffey, Esa Tikkanen, Ken Linseman a Ron Chipperfield. Nebude chýbať ani strelec 56 gólov v sezóne 1987/88 Craig Simpson, Dave Lumley, Dave Hunter a Dave Semenko. Defenzívu domácich vystužia Jeff Beukeboom, Marty McSorley, Randy Gregg, Craig Muni a kapitán Lee Fogolin. "Máme výborných hráčov," dodal Hudy. "Gretzky bude v zápase určite fantastický. Zápas by mal mať kvalitnú úroveň a veľmi sa už tešíme." Slávne brankárske mená Canadiens ako Patrick Roy, Ken Dryden, či Jacques Plante v novembri nenastúpia. Namiesto nich budú čeliť útokom hviezd Oilers Steve Penney a Richard Sevigny. Tím Candiens zložený z hráčov z posledných 30 rokov povedie Guy Lafleur. Ostrostrelci Mark Napier, Steve Shut a Bobby Smith nastúpia spolu s Russom Courtnallom, Kirkom Mullerom, Stephane Richerom, Benoitom Brunetom a Guy Carbonneauom. Útok Caadiens doplnia Cam Connor, Yvon Lambert, Lucien Deblois a Chris Nilan. Zámorské hviezdy hokejovej histórie Oliers a Canadiens odohrajú dve pätnásťminútovky čistého času 22. novembra pred zápasom NHL Edmonton - Montreal. Duel pod holým nebom uvidí 52.500 divákov, pričom majitelia permanentiek majú prednostný nárok na lístky. Zvyšných 5000 vstupeniek sa v lotérii rozdelí medzi 700.000 žiadostí, ktoré okrem iného prišli aj z Fínska, Británie, či exotickej Číny.

Montreal (TASR) - Fínsky hokejista Saku Koivu si v noci na sobotu v prípravnom zápase NHL zranil pravé koleno. Vedenie Canadiens neoznámilo rozsah poškodenia citlivej časti tela elitného centra. Saku Koivu je legendou v profilige, čo sa týka zranení. V NHL pôsobí už deviaty rok, ale okrem prvej a uplynulej poslednej sezóny neodohral nikdy kompletnú základnú časť. Paradoxom je, že práve pred dvoma týždňami s ním vedenie Montrealu podpísalo dvojročnú zmluvu na 8,75 milióna dolárov. Podľa novej zmluvy si v prvom roku nového kontraktu pripíše na svoje konto 4,25 milióna dolárov a v druhej sezóne zvyšných 4,5 milióna dolárov.

Detroit (TASR) - Po 13 mesiacoch pauzy od zápasového hokeja sa do NHL vrátil Dominik Hašek. Legendárny brankár v prípravnom zápase Detroitu proti New Yorku Rangers (3:5) dostal počas dvoch tretín 3 góly zo 14 striel hostí. "Je to dobý pocit, odchytať zápas po takom dlhom čase. Ale čo už mám povedať na môj výkon?" vyjadril svoju pocitovú schizofréniu Hašek. Zlú chuť mu štatisticky okorenil jeho krajan Petr Nedvěd, autor dvoch zo spomínaných troch gólov. Multimiliónový návrat Hašeka nedáva Detroitčanom príliš veľa optimizmu, pravda, všetko sa ešte len začína. O to perspektívnejšie sa ukazuje angažovanie talentovaného českého mladíka Jiřího Hudlera, ktorý Hašekov tím podržal dvoma gólnmi do siete Rangers.

ph

Súvisiace články