Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Suchá ako jediná žiadala peniaze

Sportnet|Publikované 31. mar 2006 o 00:00

Tenistky Slovenska pocestujú o dva týždne na turnaj

Martina Suchá hrá v reprezentácii od roku 2002, keď víťazstvom vo štvrťfinálovom zápase s Francúzskom nad Dechyovou prispela k prvenstvu Slovenska v Pohári federácie. Jej bilancia v súťaži je 3 víťazstvá - 2 prehry. FOTO - ČTK

Tenistky Slovenska pocestujú o dva týždne na turnaj I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie do bulharského Plovdivu bez svojej dvojky Martiny Suchej. Deväťdesiata prvá hráčka svetového rebríčka mala finančné požiadavky, na ktoré Slovenský tenisový zväz (STZ) nepristúpil. Nový kapitán Mojmír Mihal sa tak pokúsi o návrat do II. svetovej skupiny s tímom v zložení: Daniela Hantuchová (15. vo WTA) - účasť má definitívne potvrdiť na budúci týždeň, Ľubomíra Kurhajcová (256.), Magdaléna Rybáriková (262.), Dominika Cibulková (396.).

Generálny sekretár STZ Igor Moška potvrdil, že žiadna iná hráčka okrem Suchej nežiadala od zväzu za štart v reprezentácii peniaze. Martina sa k záležitosti vyjadrí po návrate na Slovensko.

Na rozdiel od I. a II. svetovej skupiny v "tretej lige" už Medzinárodná tenisová federácia neudeľuje národným zväzom žiadne odmeny. Teraz vypísal STZ za postup do baráže cieľovú prémiu 200 000 korún pre celé družstvo. Podľa našich informácií bola požiadavka pre samotnú Suchú vyššia ako táto suma.

Kapitána Mihala nová situácia nezaskočila. Keďže rokoval so Suchou o možnosti jej účasti v tíme a poznal aj stanovisko zväzu, trochu s tým aj rátal, že sa bude musieť zaobísť bez dvojky.

Slovenská fedcupová reprezentácia hrala naposledy v najsilnejšom zložení v roku 2002, keď vybojovala trofej vo finálovom turnaji na Kanárskych ostrovoch. Odvtedy z rôznych príčin chýbala raz jedna, inokedy druhá tenistka a tím sa zosúval nižšie. Vlani neuspel v II. skupine vo Švajčiarsku (2:3), potom družstvo kapitána Mariána Vajdu podľahlo v Thajsku 1:4 a vypadlo do zóny. Pritom na šokujúcej prehre vo Švajčiarsku mala svoj podiel aj Suchá, keď vtedy ako 61. hráčka svetového rebríčka podľahla v úvodnej dvojhre 15-ročnej neznámej Timee Bacsinszkej, ktorá bola na 320. mieste WTA.

V rovnakom športe sú na Slovensku dva prístupy. Kým u mužov je účasť v Davisovom pohári samozrejmosťou, kapitán ženského družstva v Pohári federácie je neraz v postavení prosebníka. Za Slovensko by mali hrať tenistky, ktoré majú chuť reprezentovať a nepozerajú sa na všetko cez peniaze. Omladenému tímu sa postup na prvý raz nemusí podariť, ale aspoň sa postaví na zdravé základy.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články