Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Súčasťou novej kolektívnej zmluvy budú aj antidopingové pravidlá

TASR|Publikované 15. júl 2005 o 10:31

Toronto 15. júla (TASR) - Vedenie zámorskej NHL plánuje zavedenie novej antidopingovej politiky s tvrdšími trestami pre hráčov, ktorí budú užívať nepovolené ...

Toronto 15. júla (TASR) - Vedenie zámorskej NHL plánuje zavedenie novej antidopingovej politiky s tvrdšími trestami pre hráčov, ktorí budú užívať nepovolené prostriedky na zvýšenie výkonu.

Podľa zámorských médií je v nedávno dohodnutej kolektívnej zmluve, ktorá zatiaľ nie je ratifikovaná, podmienka, aby hokejisti každý rok absolvovali minimálne dve neohlásené dopingové kontroly. V prípade prvého priestupku hrozí hráčovi 20-zápasový trest, za opakovaný prehrešok dostane dištanc na 60 duelov a v prípade tretieho prichytenia si takýto hokejista v NHL už nikdy nezahrá. Doteraz sa testovania mohli zúčastniť iba hráči, ktorí dobrovoľne vstúpili do ligového programu proti zneužívaniu dopingu a testy na zisťovanie prítomnosti nepovolených látok podporujúcich výkon sa nevykonávali vôbec.

V stredu sa v 301. deň lockoutu vedenie NHL dohodlo so zástupcami hráčskej asociácie na novej šesťročnej zmluve, ktorú by na budúci týždeň mali ratifikovať obidve strany. Ešte pred jej uzavretím komisár NHL Gary Bettman a výkonný riaditeľ NHLPA Bob Goodenow navrhli, aby sa čo najskôr zaviedla antidopingová politika. Hokejoví funkcionári tak reagovali na májové vyšetrovanie užívania steroidov v zámorských profiligách.

Na základe tohto vyšetrovania zvýšili aj v zámorskej NFL počet náhodných testov na hráča - z dvoch na šesť za sezónu. Za prvý prehrešok potrestajú futbalistu zákazom činnosti na 4 stretnutia a opakovaný priestupok ocení vedenie NFL 6-zápasovým dištancom.

V bejzbalovej lige zakázali steroidy v septembri 2002 a v tomto ročníku zaviedli za porušenie antidopingových pravidiel automatický trest na 10 zápasov. Navyše komisár Bud Selig navrhol, aby od roku 2006 hráča pri prvom užití suspendovali na 50 stretnutí, za druhý pozitívny test mu udelili 100-zápasový dištanc a za tretí priestupok doživotný zákaz činnosti.

Aj v novej kolektívnej zmluve v NBA zvýšili funkcionári tresty za užívanie steroidov. Pri prvom prichytení dostane hráč namiesto piatich 10-zápasový dištanci, pri druhom si nezahrá 25 duelov, po treťom priestupku bude absentovať rok a po štvrtom prehrešku dostane doživotný zákaz činnosti.

Súvisiace články