Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Sú machri, bilancia s počtom titulov z majstrovstiev sveta a Európy nemá páru, lesk by mal pritiahnuť ďalších

Sportnet|Publikované 20. dec 2002 o 00:00

Košice - Veľakrát spojenie akademickej pôdy a športu prinieslo utešené výsledky. Dôkazov je veľa, hoci niektoré už patria k tým, čo sa oprašujú, ale

našťastie objavujú sa i nové. Rukolapným svedectvom je kulturistický oddiel Veterinár Bodybuilding Club v Košiciach, ktorý sa síce narodil vo februári tohto roku, ale namiesto detských plienok sa stačil obliecť už do parádneho gala. Prečo? Nuž, Igor Kočiš, kulturista v hmotnostnej kategórii do 70 kg, získal na majstrovstvách sveta v Káhire už druhý titul, obhájil zlatú pozíciu z Mjanmarska z uplynulého roku. Tým sa ale výpočet šampiónov nekončí. Natália Lenártová sa stala v Brne fitnesovou majsterkou sveta v kategórii do 164 cm v súťaži body fitnes. Ďalšia fitneska Katarína Verbovská dominovala na európskom šampionáte v Budapešti v tej istej disciplíne a v rovnakej výškovej kategórii. Objavil sa však aj rad ďalších vynikajúcich rezultátov predovšetkým spomínaných protagonistov. Na majstrovstvách Slovenska si prvenstvo vybojovala Lenártová, Verbovská bola druhá, kulturista Vajda do 90 kg obsadil 5. priečku. Lenártová bola navyše šiesta na ME do 160 cm, vyhrala dve medzinárodné podujatia v Šuranoch i Martine. Kočiš zase triumfoval aj na pódiu v Trnave a Poprade a stal sa absolútnym víťazom prestížneho zápolenia v Opave. Oprávnene sa tento borec stal aj najlepším kulturistom Slovenskej asociácie kulturistiky a silového trojboja, pričom vlani mal v tejto ankete rovnako prioritné postavenie. Celkove Veterinár Bodybuilding Club dosiahol na základe umiestnení popredné postavenie v hodnotení slovenských klubov v uplynulej sezóne.

V klube sa zišla schopná partia nielen pretekárov, vyznavačov kulturistiky a fitnes, ale aj trénerov a funkcionárov. Odborný dohľad nad zverencami drží MVDr. Milan Čížek, PHD, ktorý už rad rokov pôsobí aj v slovenskej reprezentácii a jeho rukopis je citeľný na formovaní formy najlepších. Šéfom klubu je MUDr. Martin Kováč, ktorý sa zároveň orientuje aj na trénerstvo a funkciu tajomníka vykonáva prorektor Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach Doc. MVDr. Emil Švický, PhD. "Kulturistika na veterine mala tradíciu od sedemdesiatych rokov. Aj Milan Čížek tu začínal, kým neprešiel do VSS. Bolo to ťažké obdobie, lebo my, čo sme sa upísali tomuto športu, sme sa museli pomaly schovávať a tajiť túto záľubu. Ušli sa nám vtedy všakovaké pohrdlivé poznámky typu širokoplecí chlapci... V tých rokoch proste kulturistika bola dosť zaznávaná. Žiaľ. Aj ja som sa dal preto zlanáriť kamarátmi a chodil som si zacvičiť radšej do VSS v Petrovom sade, ktorý bol sídlom priekopníkov a klub na bývalej VŠV zanikol. Pravda, mne táto idea stále nedala pokoj. Preto som oslovil Čížeka, ktorý na škole pracuje s tým, či by reku nestiahol zopár dobrých pretekárov z Pro Body, aby štartovali pod hlavičkou UVL. Milan bol tejto myšlienke naklonený a tak sa zrodili základy Veterinár Bodybuilding Clubu," rozhovoril sa E. Švický s hrdosťou v hlase a poukázal na skutočnosť, že ťažko hľadať klub, ktorý by mal v jednom roku dvoch majstrov sveta a jedného európskeho šampióna.

M. Čížek genézu kulturistiky rozviedol o ďalšie myšlienky. Pripomenul, že predtým k zániku klubu prispeli aj reštitúcie a strata jednej budovy. "Preto som rád, že nastala renesancia a doterajšie výsledky sú nad očakávanie. Ani v období, keď som pôsobil v Družstevnej či v Pro Body Košice, sme nemali v niektorej sezóne takéto úspechy. Pravdaže, zavážili aj osobné vzťahy, s Martinom Kováčom aj Emilom Švickým sa poznáme dlho a sme rovnakej krvnej skupiny. Preto sme rozbehli činnosť nového klubu pomerne hladko a výrazne." Predtým špičkoví borci tohto klubu vystupovali ako členovia Pro Body. Tento klub po ich odchode nezanikol, zostali tam ďalší pretekári. "Neboli žiadne krivé pohľady za to, že sme sa odčlenili, veď ja mám na starosti naďalej niektorých zverencov, ktorí sú v Pro Body. Išlo hlavne o to, aby univerzita sa dostala aj v športovej oblasti viac do povedomia. Predtým to boli vodní pólisti, no táto etapa skončila, darí sa však jazdeckému oddielu," riekol známy a odborne podkutý kormidelník.

Celkove športový klub má 28 členov a okolo 110 kondične cvičiacich. Činovníkom ide nielen o špičkové výkony, ale aj masovku. Aby i študenti UVL mali možnosť trénovať. Nie je nič motivujúcejšie než mať príležitosť byť v posilňovni s niekým z lídrov fitnes či kulturistiky. Ktovie, možno práve aj táto skutočnosť podmieni rast ich nasledovníkov. "Som presvedčený, že nikdy nie je neskoro začať a hlavne pre poslucháčov prvého ročníka je to výborná šanca. Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Z toho množstva adeptov, čo sa každoročne objavia na škole, by pár jednotlivcov mohlo napredovať. Naším zámerom je, aby sa študenti tejto univerzity podieľali na výsledkoch klubu."

Pri tejto príležitosti hodno zase zabŕdnuť do histórie a spomenúť doktora Alexandra Bačinského, ktorý síce zakladal oddiel vo VSS, ale pracoval na VŠV. "Šaňo mi vtedy povedal, že by bolo dobré, aby v Košiciach boli aspoň štyri kulturistické oddiely. Najprv to boli strojári, potom Červená hviezda, kulturisti sa ujali aj na technike a u nás. Táto známa osobnosť mi naznačila už pred rokmi, aby som založil na škole oddiel, že to bude chvályhodné. Tak sa aj stalo, niektorí juniori boli naozaj šikovní, trebárs Gotzmann či Ivančo," pripomenul E. Švický. Traduje sa, že basketbal či volejbal sú vychytené športy vysokoškolákov, možno sa k nim prifarí aj kulturistika a fitnes. Keď sa stretneme v našej posilňovni, tak sa smejeme, že na jeden meter štvorcový je tam najviac lekárov a veterinárov," vyrukoval so zaujímavým faktom tréner Čížek. Doplnil ho prorektor UVL. "Kulturistika je pre mňa droga a vek jej neprekáža. Mne ťahá pomaly na šesťdesiatku, ale tri razy do týždňa si chodím zacvičiť. Kto tomu prepadne, drží ho to navždy."

Súčasníci môžu využívať malú posilňovňu UVL v objekte telocvične vedľa internátu Na Podhradovej. Viacerí navštevujú väčšie priestory v meste. A či alma mater podporí tých, čo sa už preslávili? "Budeme sa o to snažiť. Keď to vyargumentujeme na ministerstve školstva, verím, že nejaké korunky získame," naznačil spôsob zháňania zdrojov E. Švický. Patrí sa spomenúť, že M. Kováč koučuje K. Verbovskú, na jar viedol i N. Lenártovú. M. Čížek sa zase upriamuje na I. Kočiša a ďalšieho reprezentanta š. Havlíka. Tento borec pre zmenu pomáhal v príprave pred svetovým šampionátom Lenártovej. "U nás to nie je také striktné, že ja nemôžem poradiť iným pretekárom a kolega mojim zverencom. Navzájom si vychádzame v ústrety, pomáhame. Tímová práca je rozhodujúca, čo ma teší, lebo v iných odvetviach je nezriedka bežné aj to, že v jednom klube tréneri o práci svojich kolegov nehovoria príliš lichotivo."

Mimochodom, Katarína Verbovská je poslucháčka 5. ročníka Univerzity veterinárskeho lekárstva, ale kvôli tomu, že je skvelá fitneska, nemá žiadne "očko" o skúšajúcich. "Nároky na študentov sú pre každého rovnaké. V súvislosti s Katkou si spomínam na perličku, že keď som ju prvý raz uvidel na cvičeniach, ktoré som viedol, sedela trochu vzadu. Nevedel som, o koho ide. Bolo leto, ruky mala obnažená a ja som si hovoril, že toto dievča má danosti na kulturistiku alebo ju už robí. Potom medzi rečou vysvitlo, že s ňou akurát začínala," poznamenal docent Švický.

Tak sa zdá, že skvelý nápad o zriadení nového klubu pod patronátom vysokého školstva, presvedčil každého, že sa oddá omladine budovať muskulatúru, ktorá trpí vysedávaním nad skriptami. Bodaj by čím skôr spojenie fyzickej námahy a duševného rozvíjania osobnosti bolo vlastné čoraz väčšiemu okruhu adeptov. A popri tom je isté, že vyskočia do popredia ďalší ctižiadostiví adepti fitnes a kulturistiky, ktorým imponuje to, čo dosiahli dosiaľ Lenártová, Verbovská, Kočiš.

Súvisiace články