Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Štvrťfinále dvoch kamarátov

Servis patrí k najväčším zbraniam Ernestsa Gulbisa (190 cm), prvého lotyšského tenistu v grandslamovom štvrťfinále. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 3. jún 2008 o 00:00

Djokovič tvrdí, že v Piličovej akadémii v Mníchove s Gulbisom v tréningu prehrával. Teraz hrajú prvý oficiálny zápas.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Medzi štvrťfinalistami dvojhry mužov na turnaji Roland Garros je najväčším prekvapením nenasadený Ernests Gulbis.

Devätnásťročný tenista z Rigy zdolal v osemfinále v troch setoch domáceho ľaváka Llodru a ako prvý lotyšský hráč sa na grandslamovom turnaji dostal do najlepšej osmičky.

V dnešnom súboji o postup do semifinále narazí na jedného z favoritov, Srba Djokoviča.

Pred rokom hral hlúpo

„Posledné dva-tri týždne pred Parížom som na antuke tvrdo trénoval. Vynechal som aj turnaje v Hamburgu a v Ríme. Vyplatilo sa,“ cituje turnajový server Gulbisa na Roland Garros. „V tréningu som sa zameriaval predovšetkým na zlepšenie fyzickej kondície. V Paríži som sa potom pomalšie rozbiehal, ale v posledných zápasoch som už hral veľmi dobre.“

Gulbis postupne zdolal Nem­ca Greula, Američana Blakea, Ekvádorčana Lapenttiho i spomínaného Llodru. Na antuke vyrástol, ale vie zahrať na všetkých povrchoch. S rakúskym trénerom Karlom-Heinzom Wetterom pracoval v poslednom čase na zmene taktiky. Vlani sa v Paríži dostal iba do druhého kola.

„Pred rokom som hral na antuke hlúpo,“ vysvetľoval. „Útočil som, keď som nemal. Hral som zlé údery. Tenis z rýchlych povrchov som chcel uplatniť na antuke. Ale to nejde. Tohto roku som si to uvedomil. Som trpezlivejší. Nesnažím sa hrať víťazné údery z každej pozície, ale len vtedy, keď si vypracujem akciu.“

Gulbis je jediný lotyšský tenista v prvej tristovke ATP, jeho príklad ťahá mládež na kurty. „V Lotyšsku máme hokej, basketbal, futbal, ale tenis donedávna nikoho nezaujímal,“ vravel štvrťfinalista z Roland Garros. „Ale keď som vlani na US Open postúpil do semifinále, záujem narástol. Dnes sú kurty plné. Pomaly už nemám kde trénovať. Problémom je, že v Lotyšsku niet kvalitných trénerov.“

Gulbisa ako 5-ročného priviedla na dvorce stará mama, otec Ainars je bývalý basketbalista a mama Milena je herečka. Má štyroch súrodencov, aj mladšie sestry Laura (13) s Monikou (9) hrajú tenis.

Majú spolu šialené zážitky

Talentovaný lotyšský tenista od dvanástich rokov zdokonaľoval svoje umenie v Piličovej akadémii v Mníchove. V Nemecku sa stretol aj s Novakom Djokovičom.

„Poznáme sa veľmi dobre, za tri spoločné roky máme šialené zážitky,“ spomínal srbský tenista. „Ernests je výborný chalan. Už ma prerástol a svoju výšku využíva najmä pri servise. Má nebezpečný forhend. Jeho hra však zatiaľ nie je vyrovnaná, to by mohla byť moja šanca.“

Djokovič tvrdil, že v tréningu v akadémii s Gulbisom prehrával. V kariére však srbský tenista už vyhral grandslamový Australian Open a drží sa na 3. mieste svetového rebríčka, kým jeho lotyšský súper je v renkingu ATP osemdesiaty.

„Vidíte, to je výborný príklad, že tréning a oficiálny zápas sú dve rozdielne veci,“ poznamenal Djokovič.

V turnajovom zápase sa s Gulbisom zatiaľ nestretol. Až dnes na Roland Garros nastúpia kamaráti z Piličovej akadémie proti sebe.

V Lotyšsku máme hokej, basketbal, futbal, ale tenis donedávna nikoho nezaujímal.

Ernests Gulbis, štvrťfinalista turnaja Roland Garros

Súvisiace články