Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Štvorkajak si sťažoval na vietor a vo finále očakáva tuhý boj

TASR|23. aug 2004 o 12:29

Schinias 23. augusta (TASR) - Slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača sa na novovybudovanom kanáli ...

Schinias 23. augusta (TASR) - Slovenský štvorkajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača sa na novovybudovanom kanáli Schinias prebojoval priamo do piatkového olympijského finále na 1000 m, keď časom 2:53,21 vyhral po taktickom výkone úvodnú rozjazdu s takmer sekundovým náskokom pred bulharskou loďou. Zverenci trénera Tibora Soósa tak opäť potvrdili ambíciie získať v Aténach cenný kov.

Komárňanské kvarteto sa predstavilo v piatej dráhe a po pomalšom úvode figurovalo na 500 m úseku na tretej priečke. V druhej polovici trate však bratia Riszdorferovci, Vlček a Bača vystupňovali tempo, po 750 metroch sa už dostali na čelo a prvé miesto si udržali až do konca. Slovenskí reprezentanti si po dojazde do cieľa sťažovali na silný vietor, no uznanlivo sa vyjadrili aj margo konkurencie.

"Každý prvý štart je veľmi ťažký, hlavne keď fúka silný vietor do chrbta. Aj takéto posádky ako Bulhari, ktorí sú skôr šprintéri, vydržia kilometer, lebo trať je časovo kratšia, čo im veľmi vyhovuje. Nechali sme si však sily na záver a nakoniec sme ich prešprintovali," povedal Michal Riszdorfer, ktorého doplnil jeho mladší brat a "háčik" slovenskej lode Richard Riszdorfer. "Problematický je ten vietor hlavne na štarte, lebo hoci predok lode stojí v blokoch, fúka zboku na zadnú časť lode. Na štarte sme stáli krivo, ale potom sa to v priebehu trate vyrovnalo. Súperi boli dosť rýchli, Bulhari nezvykli takto jazdiť a boli 500 m pred nami. Tam si ešte hopli, ale vydržali to až do konca, hoci som myslel, že im začnú tvrdnúť svaly. Vo finále to bude veľmi náročné."

Erik Vlček po pretekoch priznal, že slovenská posádka zámerne zvolila pomalší štart s cieľom postupne stupňovať tempo. "Očakávali sme, že súperi pôjdu hneď v úvode dosť rýchlo. Naša taktika bola nechať ich trochu odísť, pri päťstovke zrýchliť a v závere ich predbehnúť, čo sa nám aj podarilo, takže taktika sa osvedčila. V tom vetre do chrbta sa ľahšie pádluje, ale s dychom to nie je jednoduché, lebo vám odfukuje do úst, takže je to náročné."

Podľa Juraja Baču úvodná jazda ešte nebola ideálna. "Jazda bola dobrá, ale ešte to nebolo ono. Možno že je to tým, že príprava smeruje o štyri dni na finále. Navyše to bol prvý štart na olympiáde. Keď sa finále pôjde v takomto vetre, tak to nebude také regulérne, ako sme si predstavovali."

Reprezentačný tréner Pavol Blaho vyslovil po skončení rozjazdy spokojnosť s úvodným vystúpením slovenského štvorkajaka. "Chlapci išili presne podľa plánu, zvolili účinnú taktiku, napriek pomalšiemu štartu sa postupne posúvali dopredu a v závere kontrolovali situáciu. Celkovo dosiahli štvrtý najrýchlejší čas, no to nehrá žiadnu významnú úlohu, pretože obe rozjazdy sa išli za rozdielnych poveternostných podmienok a druhá rozjazda bola silnejšie obsadená. Potvrdilo sa to, čo sme očakávali už po vlaňajších majstrovstvách sveta v americkom Gainesville, že štvorkajak si ako prvý zabezpečí na olympiáde účasť vo finále," povedal Blaho.

Najúspešnejší slovenský športový kolektív za rok 2003 už dva a pol roka neokúsil trpkosť prehry na žiadnom vrcholnom podujatí či medzinárodnej regate a zdobia ho štyri tituly majstrov sveta a tri tituly európskych šampiónov. V druhej rozjazde zvíťazila časom 2:51,010 loď Maďarska, ktorá by mala byť najvážnejším konkurentom Slovákov v boji o olympijské zlato.

1. rozjazda:

1. SLOVENSKO (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača) 2:53,256, 2. Bulharsko (Milko Kazanov, Ivan Hristov, Petar Merkov, Jordan Jordanov) 2:54,252, 3. Poľsko (Tomasz Mendelski, Mendelski, Rafal Glazewski, Adam Seroczynski, Dariusz Bialkowski) 2:55,240, 4. Rumunsko (Marian Baban, Alexandru Bogdan Ceausu, Vasile Curuzan Corneli, Stefan Vasile) 2:55,324. 5. Kanada (Steven Jorens, Richard Dober, Ryan Cuthbert, Andrew Willows) 2:56,336

2. rozjazda:

1. Maďarsko (Zoltan Kammerer, Botond Storcz, Akos Vereckei, Gabor Horváth) 2:51,010, 2. Bielorusko (Raman Piatrušenka, Aliaksei Abalmasau, Dziamjan Turchyn, Vadzim Machnev) 2:52,170, 3. Nemecko (Andreas Ihle, Mark Zabel, Björn Bach, Stefan Ulm) 2:52,678, 4. Nórsko (Jacob Lorentz Norenberg, Alexander Wefald, Andreas Gjersoe, Mattis Naess) 2:54,894, 5. Uzbekistan (Aleksej Babadjanov, Dmitrij Strijkov, Sergej Borzov, Anton Rjahov) 3:01,446

Súvisiace články