Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Štuhecová oživila slávu Mazeovej. Vítali ju fanúšikovia v Maribore

Slovinka Ilka Štuhecová. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 6. dec 2016 o 13:15

Slovinská lyžiarka Ilka Štuhecová vyhrala dva zjazdy SP, v super-G skončila piata.

MARIBOR. Slovinskú lyžiarku Ilku Štuhecovú, ktorá cez víkend vyhrala v kanadskom Lake Louise dva zjazdy Svetového pohára, vítalo po návrate do krajiny množstvo fanúšikov.

Podľa denníka Ekipa sa ich v Maribore zišlo cez tritisíc.

Úspešný víkend v Kanade

"Je to špeciálny pocit vidieť tu také množstvo ľudí. Máme za sebou dlhú cestu z Kanady, ale únavu necítim, len eufóriu," vyjadrila sa 26-ročná, svojho času trojnásobná juniorská majsterka sveta.

Štuhecovej zagratuloval aj primátor Mariboru Andrej Fitravec, spolu otvorili fľašu šampanského.

"Po piatkovom víťazstve som sa musela upokojiť a sústrediť sa na sobotňajšie preteky. Nebolo to ľahké, ale zvládla som to. Pocity v cieli sa nedajú opísať, na takéto výsledky vo Svetovom pohári som dlho čakala," dodala zjazdárka, ktorá vyjadrila spokojnosť aj s piatym miestom v nedeľňajšom super-G.

Podľa agentúry STA sa Štuhecová stala druhou Slovinkou s dvoma súťažnými triumfami v seriáli SP za sebou. Pred ňou to dokázala (ešte v juhoslovanskej ére) iba legendárna slalomárka Mateja Svetová.

Univerzálka Tina Mazeová

V tejto súvislosti je zaujímavé, že nedávna superstar Tina Mazeová takýto "husársky kúsok" nikdy nepredviedla, hoci k tomu mala viackrát blízko. Zato však podľa údajov na fis-ski.com vyhrala v roku 2012 dva slalomy a o rok neskôr dokonca štyri obrovské slalomy za sebou.

Ďalšie "zhluky" triumfov v pretekoch SP nerealizovala aj preto, že ako učebnicová zjazdárska univerzálka jazdila všetky súťaže sezóny.

Mariborskí fanúšikovia sa nikdy nedočkali ani Mazeovej celovíkendového triumfu na každoročnom podujatí v obrovskom a špeciálnom slalome, hoci 26-násobná víťazka pretekov SP vyšla trikrát na piedestál aj vo svojom materskom stredisku.

V roku 2013 vyhrala v slalome, keď deň predtým jej na 2. mieste v obrovskom slalome chýbalo 8 stotín.

Nadšenie a spomienky

Triumfy Štuhecovej v kráľovskej disciplíne vyvolali v malej lyžiarske krajine obrovské nadšenie a pripomenuli slávu jej známejšej krajanky.

Mazeovú, dvojnásobnú olympijskú víťazku a štvornásobnú majsterku sveta, ktorá mimochodom v roku 2015 získala dve zlaté medaily v dvoch po sebe nasledujúcich súťažiach, vítali ako "Zlatu na Koroškem" tisícky ľudí z okolia jej rodnej viesky viackrát s veľkou pompou.

Najviac v roku 2013, keď samosprávu malej obce neďaleko Mariboru primäl tlak rodákov k tomu, že na jeden deň dedinka "Črna na Koroškem" zmenila názov na "Tina na Koroškem".

Vtedy totiž Mazeová získala veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára s rekordným počtom bodov (2414) i s rekordným náskokom (1313) a tieto údaje sú v odborných kruhoch považované za neprekonateľné.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.