Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Stropkovčanom komplikujú prípravu dlhy

Ľubomír Reiter. Tréner žije tiež v neistote, čo bude so stropkovským futbalom. (Autor: Róbert Andrejov)
Sportnet|Publikované 7. feb 2013 o 23:00

Kým iné štvrtoligové tímy už zarezávajú v zimnej príprave, v stropkovskom futbale je patová situácia.

Tím MŠK Tesla prešľapuje z miesta na miesto, po tréningoch ani chýru, ani slychu. Do cesty sa mužstvu a aj celému klubu postavili peniaze. Teda ich nedostatok a pokiaľ sa situácia nezlepší, bude otázne, či sa Stropkovčania vôbec pohnú z miesta. Najnovšie informácie veštia však akú-takú dávku optimizmu.

STROPKOV. Problémy s ekonomickým zabezpečením sú v štádiu riešenia, no dokiaľ sa klbko neistoty nerozuzlí, tak štadión zostane osirelý.

„Akonáhle sa situácia vyrieši, teoreticky sa môžem vrátiť ku kormidlu,“ prekvapil nás neradostnou informáciou tréner Ľubomír Reiter.

Tím mal začať s prípravou 25. januára, ale stále sa nič nedeje. V čom je problém? „V peniazoch, nemáme vyplatené staré podlžnosti. Teda hráči, členovia realizačného tímu a ani hráči. Verím však, že tak ako po iné roky, aj tentoraz sa to nakoniec utrasie a dáme sa dokopy.“

Podľa informácií, ktoré sme zistili, kouč nedostal financie za niekoľko mesiacov, hráčom dlhujú niektoré základné platy aj prémie za uplynulý rok.

„Pokiaľ ide o podlžnosti voči mne, nejde síce o horibilnú sumu, ale podstatný je princíp a treba si položiť otázku: Načo to vlastne robím?“

Na vine je značne zoškrtaný balík peňazí určený na futbal. „Nedá sa povedať, že sa nič nerieši. Naopak, sú návrhy, ako zachrániť dianie. Nechcel by som zutekať z diania, ale tiež nemožno nebrať do úvahy viacmesačné podlžnosti voči mne. Sú rôzne návrhy, ako vyjsť zo slepej uličky. Trebárs v tom, že treba dohrať súťaž do leta a potom uvidíme, čo ďalej. Verím, že ročník dohráme a niečo popri tom vymyslíme.“

Aktuálne je presviedčanie drobných sponzorov, ktorí by prispeli na chod klubu aj menšími čiastkami.

Reiter však pri otázke, či prichádza do úvahy aj alternatíva, že tento tím na odvetu nenastúpi, odpovedal: „Nie je to vylúčené.“

Práve on avizoval funkcionárom, že pokiaľ nedostane za svoju prácu plácu, tak nebude pokračovať v činnosti.

„Povedal som, že hráči môžu odštartovať prípravu aj s novým trénerom. To, že nebudem viesť tréningy, som oznámil aj hráčom, nenariadil som nikomu, aby netrénoval.“

Stropkovčania vlani po skončení jesennej časti potrénovali dva týždne, potom sa rozišli a odvtedy neprišli do kontaktu s loptou.

„Našli“ sa v iných aktivitách – niektorí trénujú s dorastom, iní hrajú mestskú ligu. Nie je vylúčené, že pokiaľ sa neistota bude predlžovať, daktorí aj zdvihnú kotvy a odídu. Za tejto situácie je otázne, kedy sa spustí systematické zbieranie kondície.

„Čím skôr odštartuje, tým lepšie, hoci napríklad v Amerike sme kolektívne netrénovali tri mesiace, iba individuálne. Záleží na prístupe jednotlivca, lebo treba sa udržiavať v kondícii.“

Aj vlani Stropkovčania pracovali v zime iba šesť-sedem týždňov a nemali starosti s kondičkou. Lenže čas je teraz proti aktérom vo farbách MŠK Tesla.

„Ak sa nezačne príprava do polovice februára, bude to kritické v otázke kondičky,“ dodal Ľ. Reiter.

Rozpočet sa scvrkol

Rozpočet klubu, ktorý vychoval desiatky výborných hráčov a mnoho reprezentantov, sa výrazne oklieštil, lebo hlavný sponzor a jediný vlastník MŠK Tesla – mesto Stropkov – okresal prostriedky.

Zo sumy niečo vyše 51-tisíc zostalo iba o čosi viac ako 13-tisíc eur. Pritom klub má nielen seniorov, ale i deväť mládežníckych družstiev.

„Zväčša bolo tak, že na konci roka niečo do kasy pribudlo, tentoraz sa však nič také nestalo. Taktiež sme sa nedočkali očakávanej pomoci od centra voľného času,“ prezradil konateľ klubu Dušan Špilár.

Informoval, že tréneri áčka i dorastu sú riešení cez ABC CVČ a hráči majú zase dohody s klubom. Všetko so všetkým súvisí a všetci opatrnejšie obracajú každé euro. Aj mestá, a tak sa škrtá, kde sa dá.

„Predstaviteľom mesta som oznámil, že aby sme získali čas, treba dohrať súťaž do leta a zháňať nových sponzorov.“

Ťažko povedať, aký balík peňazí v úspornom režime by stačil na prežitie. „To záleží aj na tom, kto bude platiť trénerov, ale aj pri všeobecnej skromnosti potrebujeme aspoň 25-tisíc eur,“ naznačil Dušan Špilár, ktorý zvolal na stredu akýsi krízový štáb, aby sa ozrejmili kľúčové momenty.

„Dospeli sme k tomu, že financie od mesta určené na celý rok by mali pomôcť preklenúť najhoršie obdobie, aby sme naštartovali činnosť tímu, zvládli jar a mesto bude hľadať ďalšie finančné injekcie pre futbal. Pomáha nám aj škola, kde máme športové triedy a krúžky a je dobré, že mesto nám zabezpečuje prevádzku štadióna – energie a správu budovy.“

Zosumarizované: Momentálne futbal v klube nedostane väčší balík. Musí si vystačiť s tým, čo je.

Funkcionári veria, že po pár mesiacoch sa finančná kondícia zlepší. Otázne je, ako na tento provizórny stav zareagujú hráči i tréner Reiter.

„Chceme sa dohodnúť na splátkovom kalendári, tak to nanesieme hráčom i koučovi. Teraz im vyplatiť čo najviac a postupne zvyšok, aby sme začali zápolenia s čistým stolom,“dodal D. Špilár.

Pokiaľ bude súzvuk medzi klubom a mužstvom, tak by sa príprava mohla rozbehnúť ešte v limite. Lebo je už najvyšší čas.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.