Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Strongman 2014 v Košiciach ovládli siláci zo Slovenska

Sportnet|Publikované 9. sep 2014 o 00:00

Prvá septembrová sobota patrila v Košiciach silným mužom.

Prvá septembrová sobota patrila v Košiciach silným mužom, ktorí si svoje schopnosti porovnali pred OC Atrium Optima v súboji dvojčlenných tímov o Pohár národov. V atraktívnych disciplínach sa pred nadšenými divákmi z prvenstva tešil domáci tím v zložení Peter Ovšonka a Marek Markuš.

KOŠICE. Podujatie organizované známou slovenskou reprezentantkou vo fitness Jankou Kordiakovou v spolupráci so Slovenskou asociáciou silných mužov (SASIM) prilákalo množstvo fanúšikov tohto športového odvetvia.

Prinieslo dramatické súboje v šiestich rôznych súťažiach ako dvíhanie pivných sudov, ťahanie áut, či nosenie košického meča.

V silnej konkurencii pretekárov z Ukrajiny Poľska a Českej republiky sa nestratili ani siláci zo Slovenska.

Prekonávali sa národné rekordy

Jednou z najatraktívnejších súťaží bolo dvíhanie sudov piva, v ktorom sa bojovalo okrem bodov do celkového poradia aj o prekonanie národných rekordov, ktoré nakoniec vylepšili pretekári z Ukrajiny a Česka, ako aj Jozsef Tomaszewski.

Ten prekonal poľský národný rekord o 5 zdvihov za minútu a momentálne ho posunul na hranicu 23 zdvihov.

Výbornú atmosféru si pochvaľoval aj samotný rekordér a skvelý zabávač publika, ktorý pozdravil divákov.

„Som tu v Košiciach druhý rok za sebou, ste výborní fanúšikovia. Košice sú krásne mesto v nádhernej Slovenskej republike, kde sú nádherné hory, nádherné ženy, a preto som sem veľmi rád znovu prišiel a vždy sa sem budem rád vracať.“

Veľmi dobrý výkon podal aj slovenský reprezentant Peter Ovšonka, ktorý napodobnil výkon svojho poľského protivníka, ale na národný rekord, ktorý je zároveň aj európskym a má hodnotu 27 zdvihov, to nestačilo.

Košický meč narobil najväčšie problémy

V ďalších disciplínach sa súťažilo v nosení dvoch 130 kilogramov vážiacich kufrov, či prenášaní košického meča, ktorý váži 150 kilogramov.

Predovšetkým druhá disciplína narobila súťažiacim problémy, čo potvrdil aj slovenský pretekár Marek Markuš.

„Na moje prekvapenie to bolo najhoršie asi pri tom meči, pretože keď má človek na hrudi tých stopäťdesiat kíl, tak ho dosť dusí a ťažko sa potom dýcha a navyše je pri tom potrebné ešte rýchlo utekať. Chce to teda poriadny tréning. Ďalšou ťažkou disciplínou boli mŕtve ťahy s autom, čo ma dosť vyčerpalo.“

Košický meč narobil problémy aj ďalším súťažiacim, kedy hlavne Poliakovi Maciejowi Kwiczalowi išlo o zuby. Pred zdvíhaním nápravy si optimisticky trúfal na minimálne 20 zdvihov za minútu pre svoj tím. „Pri meči to nakoniec nebolo nič strašné, zuby mám stále všetky.“

Spokojní boli všetci

Z celkového prvenstva sa nakoniec tešili domáci siláci, ktorí v celej súťaži dominovali a vyhrali pred Českou republikou a Poľskom. Spokojný s výkonmi bol aj jeden z členov víťazného tímu Markuš.

„Vždy hodnotím najprv seba samého, ako sa postupne zlepšujem. Na súperov sa príliš nepozerám, predsa len sme každý iný, všetci máme iné predpoklady a inú hmotnosť. Ale so svojimi výkonmi som spokojný, stále výkonnostne rastiem. Navyše sme celú súťaž vyhrali, z čoho sa teším.“

Pekné počasie, sprievodný program, ako aj predvedené výkony súťažiacich a výborní diváci prispeli k spokojnosti všetkých zúčastnených a organizátorov, čo potvrdila aj hlavná organizátorka Janka Kordiaková.

„Chcela by som sa poďakovať partnerom podujatia, súťažiacim, ako aj tam hore, že nám vyšlo krásne počasie a predovšetkým výborným fanúšikom. Videli sme prekonanie národných rekordov a výborné výkony všetkých tímov,“ vyjadrila na záver slová vďaky dvojnásobná Miss Universe Sport Models Los Angeles.

Súvisiace články