Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Striebro pre Kežmarčanku Drahomíru Popracovú

Strieborná. Drahomíra Popracová. (Autor: ADB)
Danica Božová|Publikované 1. sep 2016 o 22:00

Horský kros Pruské – Vršatec napísal už svoju 23. kapitolu.

SVIT. Pruské (okres Ilava) žilo počas druhej augustovej nedele behom. 

Podujatie bolo zároveň 9. kolom Slovenského behu do vrchu, slovenským šampionátom veteránov a tiež generálkou na budúcoročný svetový šampionát veteránov v behu do vrchu WMRA – World Mountain Running Championships Master 2017.

Dostatok dôvodov na to, aby akcia bola usporiadaná na vysokej organizačnej úrovni. Na domácich organizátorov sa prišli pozrieť i kompetentní funkcionári zo zahraničia – potvrdili, že budúcoročný svetový šampionát veteránov v behu do vrchu môže dostať zelenú.

Na štart trate dlhej 9 km s prevýšením 534 m sa postavilo 130 pretekárov – okrem Slovákov súťažili i bežci od našich západných a severných susedov, v rámci slovenského pohára i slovenského veteránskeho šampionátu však boli vyhodnotení iba slovenskí športovci.

V cieli organizátori klasifikovali 129 súťažiacich. Cieľovú čiaru nepreťal iba jediný, pretože zablúdil.

Prvenstvá v absolútnom poradí bez rozdielu veku putovali do Česka – vybojovali si ich členovia AK Kroměříž, vekom už veteráni, 41-ročný Ondrěj Horák a jeho 40-ročná životná partnerka Marie Delingerová, dobre známa i z behov vo Vysokých Tatrách, víťazka minuloročného Behu na Skalnaté pleso a traťová rekordérka Tatranskej šelmy Vertikal (Behu na Slavkovský štít), kde dominovala v tomto roku i vlani.

Trať z Pruského na Vršatec absolvovali i dve regionálne bežkyne.

Striebro na hruď organizátori zavesili Drahomíre Popracovej z Kežmarku, súťažiacej v kategórii od 50 do 59 rokov. Hoci sa tesne po štarte zranila, nevzdala sa a cieľovú čiaru na Vršatci preťala.

„Ja som silná nátura, aj keď som jeden z úsekov musela zvládnuť štvornožky, lebo terén bol profilovo veľmi náročný, odstúpiť som odmietla. Chcela som na vlastnej koži vyskúšať trať, na ktorej sa bude konať o rok začiatkom septembra svetový šampionát veteránov v behu do vrchu. Odmenou mi bola úžasná atmosféra počas celého podujatia od štartu až po cieľ. Vynikajúca organizácia, všetko klapalo ako švajčiarske hodinky. Nádherné ceremoniály počas odmeňovania medailistov, umocnené prítomnosťou komisárov z Medzinárodnej únie behov do vrchu, jednoducho, krásny zážitok. Jediný nedostatok, s ktorým museli niektorí pretekári na trati bojovať, bolo slabšie značenie v určitých úsekoch. Bolo to spôsobené tým, že v teréne na trase z Pruského na Vršatec sa nachádzalo viac chodníkov vychodených turistami, preto pretekári niekedy nevedeli, ktorým smerom sa ďalej pohybovať. Aj Popradčanka Daniela Zgodavová musela pár stoviek metrov pred cieľom z tohto dôvodu zastať. Verím, že o rok bude i v tomto smere všetko v poriadku.“

Po návrate pod Tatry sme sa skontaktovali aj s Danielou Zgodavovou z Popradu, ktorá v kategórii od 35 do 49 rokov obsadila 5. miesto.

Atmosférou a organizáciou, ktorú na Vršatci zažila, bola nadšená a z podujatia si až na jedinú výnimku prináša iba pozitívne dojmy: „Tá časová strata spôsobená zastavením tesne pred cieľom nebola taká hrozná. Pomýlila ma skutočnosť, že popri trati stálo veľa divákov, z čoho som usúdila, že o pár metrov sa už nachádza cieľ. O niekoľko sekúnd som pokračovala v behu ďalej. Správnym smerom. Na tomto podujatí som štartovala prvýkrát a keď ho porovnávam s inými, ktoré som doteraz absolvovala, usúdila som, že naozaj si jeho organizátori zaslúžia obdiv a pochvalu za obrovský kus vykonanej práce. Samotná trať v súvislosti s prevýšením bola náročná, nie všetky úseky som dokázala vybehnúť. Ale aj o tom sú behy do vrchu. Ja sama som typ, ktorému nevyhovujú priame slnko a horúce počasie – v týchto častiach trate som sa pohybovala pomalšie oproti iným, tienistým. S piatym miestom v mojej vekovej kategórii som spokojná.“

Z výsledkov: Muži – absolútne poradie: 1. Ondřej Horák, Česko – 39:08 min.; Ženy – absolútne poradie: 1. Marie Delingerová, Česko – 47:16 min.; Majstrovstvá Slovenska: Ženy od 35 do 49 rokov: 1. Katarína Paulínyová, AK ZŤS Martin, 5. Daniela Zgodavová, Poprad; Ženy od 50 do 59 rokov: 1. Zuzana Barthová, BŠK B. Bystrica, 2. Drahomíra Popracová, Kežmarok.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.