Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Strieborného džudistu Krnáča vítali doma nadšení malí nástupcovia

TASR|26. aug 2004 o 13:57

Bratislava 26. augusta (TASR) - Strieborná medaila, ktorú na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach získal slovenský džudista Jozef Krnáč je od štvrtka rána ...

Bratislava 26. augusta (TASR) - Strieborná medaila, ktorú na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach získal slovenský džudista Jozef Krnáč je od štvrtka rána na Slovensku. Domov ju priniesol 26-ročný pretekár PS Bratislava.

V bratislavskom Dome športu ho vítala veľká rodina bratislavských džudistov od tých naozaj najmenších adeptov až po veteránov tohto športu. "Myslím si, že strieborná olympijská medaila stojí za tú všetku drinu, ktorú som pred olympiádou podstúpil," tvrdil Krnáč s aténskym striebrom v ruke. "Som rád, že sa mi ju podarilo získať, že som dosiahol výkon, ktorý doteraz nedokázal žiadny slovenský džudista. Takže s týmto výsledkom som nadmieru spokojný," konštatoval Jozef Krnáč v obkolesení džudistického drobizgu. "Už pred olympiádou som hovoril, že v džude prvá chyba býva zároveň aj poslednou v turnaji. Som veľmi rád, že tú poslednú chybu som urobil až vo finále. Že chyba z mojej strany prišla až vtedy. Že som sa dostal až tak ďaleko," pokračoval džudista, ktorý okrem čerstvej medaily z OH 2004 v Aténach má doma aj striebro a bronz z ME 2001 a 2002. "Možno by som dokázal ešte viac, keby som sa aj pred finále mal čas plne koncentrovať na svoj výkon. Tak ako to bolo dovtedy. Lenže to je daň za to, že novinárov v Aténach púšťali aj tam kde nemali..." povzdychol si rodák z Bratislavy.

"Keď som postúpil do finále hneď bolo okolo mňa dvadsať novinárov sa všetci boli takí neodbytní. Všetci chceli so mnou hovoriť. Tam som trochu stratil koncentráciu," vysvetľoval v Dome športu pretekár a pokračoval: "Vtedy som si to neuvedomoval, ale teraz s odstupom času, už hej. No, nedá sa už s tým nič robiť. Takže už to neriešim. Už je to za nami. Je to poučenie do budúcnosti," pripomenul strieborný z OH 2004 v Aténach. "Koučovať zverenca v finále olympiády je v prvom rade príjemný pocit," reagoval na otázku tréner Rastislav Mezovský. "Lebo vtedy sme už obaja vedeli, že sme urobili niečo navyše. Že sme dosiahli úspech, aký žiadny Slovák v džude ešte nedosiahol," pripomenul reprezentačný kouč slovenských džudistov, ktorý zároveň priznal, že najťažšie chvíle v Aténach prežíval počas semifinálového zápasu, keď sa Krnáč bil s Kubáncom o postup do finále. "Vtedy ešte nebolo isté, či bude bojovať o prvé miesto, alebo až o tretie. V prípade prehry to ešte stále nebolo isté, či vôbec bude mať medailu... Takže vtedy to boli najväčšie stresy a tlaky na psychiku. Jozef to zvládol bravúrne a tak si myslím, že táto strieborná medaila je dobrou satisfakciou pre neho, pre mňa i pre mne i pre celé slovenské džudo. Je to výsledok, v ktorý sme pred Aténami ani nedúfali," priznal kouč.

Mezovský priznal, že chvíle, keď jeho zverenec stál na stupni víťazov, boli také hektické a plné ohromnej radosti a eufórie, že nemal kedy ani rekapitulovať, čo Jozef dokázal. "Na to prišiel čas až neskôr v pokoji, na izbe, keď človek oddychoval. Keď si dal dve - tri pivká a sám uvažoval nad tým, čo sa vlastne podarilo. Vtedy si človek spomenie na celú tú cestu, ktorú sme spolu doteraz prešli. Na všetky tie problémy, zranenia, choroby. Na zrazy a sústredenia. Na všetky zápasy, ktoré predchádzali olympijskému finále," vysvetľoval jeden z trénerov slovenských olympionikov - džudistov.

"Ešte som to nikomu nepovedal, takže teraz už môžem. Do Atén som odchádzal s veľkou túžbou, ku ktorej ma inšpirovali Estónci pred štyrmi rokmi v Austrálii. V Sydney mali tiež iba dvoch kvalitných pretekárov a získali dve bronzové medaily. Aj my sme teraz v Aténach mali dvoch kvalitných borcov a tiež som tajne túžil po dvoch bronzových medailách. Estóncov je síce počtom obyvateľov menej, ale džudo je tam populárnejšie ako u nás, preto tam do tohto športu ide aj viac peňazí," pokračoval Mezovský.

"Moja túžba sa úplne nesplnila. V niečom sme ju síce prekročili, v niečom nenaplnili, ale aj tak striebro Krnáča je fantázia. To je taký výsledok, ktorý v tej chvíli zmazal všetky negatívne veci, ktoré som pri džude prežil," zdôraznil Rastislav Mezovský.

Bývalá slovenská reprezentantka v džude Miroslava Janošíková sa o striebornej medaile Jozefa Krnáča dozvedela vo vlaku. "Sedela som vo vlaku. Práve som sa vracala z dovolenky, keď mi prišli na mobil dve esemesky, že máme striebro na olympiáde," priznala bývala úspešná džudistka. "Najskôr som ani nechcela veriť tejto správe. Potom som bola veľmi rada. Veľmi ma tešilo, že niekto z nás konečne dokázal urobiť taký veľký výsledok. Že konečne sa aj Slováci presadili na olympijských hrách. Bola som nadšená, vytešovala som sa z toho a ľudia sa po mne tak nejako divne pozerali, nechápali, čo sa deje. Preto som každému vo vlaku do Bratislavy oznamovala, že Slovensko má prvú medailu na olympiáde, Že náš džudista získal vôbec prvú medailu pre Slovensko na olympiáde v Aténach," doložila Miroslava Jánošiková.

Súvisiace články