Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Stretnutie ohľadne možných zmien pravidiel NHL

TASR|28. júl 2004 o 09:37

New York 28. júla (TASR) - Oveľa prívetivejšia atmosféra ako pri rokovaní o novej kolektívnej dohode vládla pred pár dňami na schôdzke predstaviteľov ...

New York 28. júla (TASR) - Oveľa prívetivejšia atmosféra ako pri rokovaní o novej kolektívnej dohode vládla pred pár dňami na schôdzke predstaviteľov zámorskej NHL, ktorej predmetom boli možnosti zmien pravidiel. Tie by mali priniesť jednu výraznú inováciu - ofenzívnejšie poňatie hry.

Na zasadnutí nechýbali skutočné osobnosti hokejového remesla, Mariom Lemeiuxom začínajúc až po Scottyho Bowmana končiac. S priebehom stretnutia vyjadril spokojnosť i dvojnásobný držiteľ ocenenia Vezina Trophy Martin Brodeur. "Existuje veľa rôznych variant ako pomôcť ofenzíve, ako urobiť hru plynulejšou a pritom nesiahnuť na brankára," skonštatoval spokojne gólman New Jersey. "Naša bezpečnosť je totiž jedna z najdôležitejších vecí vôbec," zdôraznil brankár, ktorý je v NHL známy používaním menších chráničov.

Šesťhodinový rozhovor si pochvaľovali všetci nepriamo i priamo zainteresovaní - rozhodcovia, tréneri, generálni manažéri aj sami hráči. "Každý sa tu snaží urobiť hokej atraktívnejším, s väčším množstvom gólov," povedala jedna z aktívne hrajúcich legiend svetového hokeja Mario Lemieux. Na zasadaní chýbal snáď len najvážnejší Lemieuxov konkurent na označenie "najväčšieho z najväčších" Wayne Gretzky, ktorý mal iné neodkladné povinnosti.

Ohľadne atmosféry stretnutia s niekoľkými hráčmi, s ktorými šéf NHL Gary Bettman súčasne "bojuje" i na inej fronte, ligový komisionár ubezpečil, že sa preberali výhradne veci "z ľadu" nie mimo neho. A to aj napriek osobnej prítomnosti svojho úhlavného "nepriateľa" Boba Goodenowa.

Posledné sedenie na tému možných zmien pravidiel prebehlo ešte vo februári v Las Vegas. Odvtedy o sebe dali najviac počuť predovšetkým brankári, ktorým sa nepáči zmenšovanie ich betónov o dva palce, zákaz výletov za bránku a podobné "vylepšenia". "Môj pohľad na vec sa v tomto smere nikdy nezmení," odkázal Brodeur. "Vždy by som rád robil, čo sa mne samotnému bude chcieť."

Aj napriek nie zvlášť vrelej odozve gólmani najprestížnejšej hokejovej súťaže na svete podľa všetkého niektorým zmenám neujdú. Ďalšou avizovanou možnosťou je posunúť bránky späť, bližšie k zadnému mantinelu takmer o tri palce. Niekdajší posun smerom odzadu, ktorý mal dať priestor tvorivým hráčom Gretzkého typu, v minulosti kritizovalo i niekoľko hráčov. "Spoza bránky sa predsa góly nedávajú. Nechápem prečo skracujeme priestor, odkiaľ sa dá skórovať," uviedol vtedy kanadský "rýchlik" Paul Kariya.

Súvisiace články