Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Štrbák sa opäť sťahuje ­ do Pittsburghu

Sportnet|2. dec 2003 o 00:00

Slovenský hokejový reprezentant MARTIN ŠTRBÁK vsietil 21. októbra vo svojom treťom zápase v NHL v drese Los Angeles Kings dva góly do siete Philadelphie, ale zakrátko ho králi poslali na druhú stranu Ameriky do farmárskeho tímu v Manchestri pri Bostone.


Slovák MartinŠtrbák (vľavo) ešte v drese Los Angeles Kings sa teší so spoluhráčom Derekom Armstrongom zo svojho premiérového gólu v NHL. V Pittsbughu dúfajú, že im Slovák pomôže najmä v defenzíve.FOTO - TASR/AP

Dvadsaťosemročný obranca sa musí znova sťahovať, klub z L. A. ho spolu s Rusom Sergejom Anšakovom vymenil za českého útočníka Martina Straku do Pittsburghu. Mužstvu Penguins sa znížia náklady na platy, veď Straka bol s ročným príjmom 4,35 mil. dolárov druhým najlepšie zarábajúcim hráčom klubu po kapitánovi a spolumajiteľovi klubu Mariovi Lemieuxovi (5,25), kým Štrbák má zmluvu na 425 000 USD a mladík Anšakov hrá stále v ruskej superlige.

Kedy ste sa dozvedeli o výmene a ako ste na ňu zareagovali?

„Oznámili mi to v nedeľu večer, zostal som prekvapený. Ja som na zmenu nevyvinul žiadnu aktivitu. Mal som zmiešané dojmy. Na jednej strane mi pripadala daromná všetka robota s usadením rodiny v Manchestri, v pondelok sme sa s manželkou a so synom mali sťahovať do nového apartmánu. Na druhej strane som sa potešil, že znova dostanem šancu bojovať o NHL."

Ako ste si zvykli na súťaž farmárskych tímov AHL?

„Hrá sa tu príšerný hokej! Viackrát som si pomyslel - zlatá Európa. Mladí chlapci sú dobrí korčuliari, fyzicky silní, ale predvádzajú jednoduchý hokej s nahadzovaním puku, pričom kombinačná súhra je pre nich neznámy pojem. Ubíjalo ma to, už som začal premýšľať, že by som sa vrátil na európske klziská."

Podľa slov generálneho manažéra Kings Dava Taylora vás začiatkom novembra poslali do Manchestru len na tri zápasy a znova ste sa mali vrátiť do prvého mužstva.

„To sa tak hovorí, aby nechali hráčovi nádej. V skutočnosti som tušil, že v Manchestri zostanem dlhšie. Mužstvo Los Angeles má pretlak dobrých obrancov, tam by som si príliš nezahral. V Pittsburghu cítim väčšiu príležitosť presadiť sa."

Idete do neznámeho prostredia, dostaví sa nervozita?

„Pittsburgh nie je pre mňa neznámy, v hale Mellon Arena som v októbri odohral svoj prvý zápas v NHL - náš tím Kings vyhral 3:0. Vtedy som nemohol ani len tušiť, že o dva mesiace tam zamieril už ako hráč tučniakov. Samozrejme, že viem, kto je legendárny útočník Mario Lemieux a že v mužstve je aj slovenský útočník Tomáš Surový, no mňa skôr zaujímajú hráči v obrane. Známy je Švéd Tarnström, skúsení Kanaďania Bergevin aj Berehowsky, poznám sa s českým hokejistom Melicherom. Budem sa snažiť, aby som si s nimi zahral. Nervozitu nemám, veď som už čosi v hokeji preskákal."

Kedy by ste sa mohli pripojiť k tímu Penguins?

„Let som mal v pondelok popoludní, večer som chcel sledovať zápas s Atlantou. Rodinu som zatiaľ nechal v Manchestri, pretože v utorok vyrážame na desaťdňový výjazd za súpermi. Keď sa situácia trochu upokojí, presťahujeme sa do Pittsburghu."

ONDREJ GAJDOŠ

Súvisiace články