Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Strážca Stanley cupu: V Trenčíne som už ako doma

Viceprezident a kurátor Siene slávy NHL Phil Pritchard (na archívnej snímke) prišiel včera s trofejou za Michalom Handzušom do Banskej Bystrice. (Autor: ryanseacrest.com)
Ondrej Gajdoš|8. aug 2013 o 18:07

Hokejoví fanúšikovia mu závidia jeho prácu - celý deň je so Stanley Cupom. V bielych rukavičkách, v obleku ho prinesie na ľad po finálovej sérii a potom v lete cestuje za hráčmi víťazného tímu.

Máte rád tento džob?

"Milujem ho. V mladosti som hral hokej a keď som ako junior ukončil kariéru, v Sieni slávy v Toronte som od roku 1988. Môj syn mi závidí, že cestujem s pohárom. Vraví, že keď skončím, on to prevezme po mne."

Aká bola cesta vrtuľníkom z Česka do Banskej Bystrice?

"Mali sme nádherné počasie, dobrý výhľad. Handzušovo rodné mesto som si pozrel najprv z výšky."

Poznáte sa osobne s hráčmi, za ktorými cestujete?

"Zväčša áno. Michal je výborný hokejista, vzácny človek. Verím, že po operáciách kolena a zápästia sa dolieči, aby stihol v Chicagu začiatok novej sezóny. Za Mariánom Hossom idem s pohárom už druhý raz za posledné tri roky. V Trenčíne som už ako doma, predvlani som tam bol aj za Zdenom Chárom."

Odveziete si zo Slovenska nejaký suvenír?

"Pre manželku slivovicu. A pre deti tričká."

Koľko krajín ste so Stanley Cupom navštívili?

"Osemnásť. To rátam aj cesty na olympiádu v Nagane 1998, V Turíne 2006 či za spojeneckými vojskami do Afganistanu, kde sme priniesli ukázať pohár."

Priniesli ste ten istý pohár, ktorý dostal kapitán Chicaga Johathan Toews po júnovej finálovej sérii s Bostonom?

"Áno. Voláme ho "real cup". Okrem toho existuje jeho replika uložená v Sieni slávy. A originál misy, ktorú venoval lord Stanley, je taktiež v torontskej Hall Of Fame."

Pohár opriadajú rôzne mýty. Kedy bol naposledy v oprave?

"Počas osláv titulu Chicaga pred dvoma mesiacmi spadol hráčom v kabíne na zem, keď z neho pili šampanské. Vršok sa poškodil, pokrivenú misu sme museli dať zreparovať. V minulosti sa stali aj horšie prípady."

Nechali ste pohár Handzušovi na celú noc?

"Pýtali sme sa ho, na noc ho nechcel. Pohár sme mali so sebou v hoteli. Poznám aj program osláv v Trenčíne. S kolegom Walterom Neubrandom sme v pokoji. Na Slovensku mu žiadne riziko nehrozí.“

Čo by ste chceli so Stanley Cupom zažiť?

"Mám tri deti, najstarší je syn Quinn. Má štrnásť rokov. Hrá hokej, je brankárom. Raz by si chcel zachytať aj v NHL. To by bolo niečo, ak by som mu ako hráčovi víťazného tímu priniesol Stanley Cup domov!"

Súvisiace články