Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Štochl na hádzanársku reprezentáciu nezanevrel, ani sa neuráža

Richard Štochl. Dlhoročná opora slovenskej reprezentácie. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 2. jan 2015 o 23:00

Mužská reprezentácia končila rok 2014 na tradičnom Vianočnom pohári v poľských Katoviciach.

Mužská hádzanárska reprezentácia končila rok 2014 na tradičnom Vianočnom pohári v poľských Katoviciach (3. miesto za Poľskom a Českom, a pred Maďarskom). Do roku 2015 štartuje účasťou na 43. ročníku turnaja Yellow Cup vo švajčiarskom Winterthure (začala ho v piatok súbojom s domácimi Švajčiarmi, v sobotu sa stretne s Tuniskom a v nedeľu s Bieloruskom), po ktorom sa presunie na dva prípravné duely do Grécka.

KOŠICE. Na každú akciu nominoval tréner Zoltán Heister rozdielne výbery, ale ani v jednom z nich nefiguruje dlhoročná opora slovenskej reprezentácie, 39-ročný brankár Richard Štochl.

Prekvapenie to nie je, lebo michalovský rodák nedostal pozvánku ani na kvalifikačný dvojzápas na Euro 2016 v Slovinsku a so Švédskom. S odôvodnením, že treba dať už priestor mladším.

A zdalo sa, že tým to zhaslo, že Richard Štochl, ktorý v súčasnosti pôsobí v tíme ukrajinského šampióna a účastníka Ligy majstrov Motor Záporožie, reprezentačný dres už asi nikdy neoblečie.

Lenže, generačná výmena v bráne národného mužstva nebude zrejme taká hladká, ako si tréner Heister predstavuje.

Jeho asistent Juraj Jurajov priznal, že brankári, s ktorými slovenský národiak vstúpil do kvalifikácie, príliš nepresvedčili, a že s tým „odpisom“ Richarda Štochla to nie je až také horúce, ako by sa navonok zdalo.

Deväťnásobný slovenský hádzanár roka vraj dvere do reprezentácie zatvorené nemá.

A že v nej nebol, respektíve nie je, na turnajoch v Poľsku a vo Švajčiarsku, tak len preto, že nikoho nemusí presviedčať o svojich kvalitách...

Ešte musia trochu dozrieť

Ale čo na túto „zmenu názorov“ vraví Richard Štochl? Ako by reagoval, keby opäť prišla pozvánka do národného mužstva?

„Najprv tá pozvánka musí prísť. Až potom príde moja reakcia. Aj keď zhruba viem, aká bude...“ zastihli sme Richarda Štochla po Silvestri na Slovensku na chate s partiou.

„Dopredu radšej nič nehovorím, ale môžem povedať aspoň toľko, že na reprezentáciu, kde som prežil toľko rokov, som určite nezanevrel. Ani sa neurážam, že som nedostal pozvánku, lebo si myslím, že brankári, ktorí sú v národiaku, by mohli byť mojimi dobrými nástupcami. Raz tak určite bude, a som presvedčený, že na tomto poste naša reprezentácia problém mať nebude. Len tí chlapci musia ešte trochu dozrieť.“

Tréner Heister vraj trošku zazlieval Štochlovi, že ich nechce pustiť do brány...

„Myslím si, že každý, kto je v reprezentácii, chce hrať a snaží sa podávať čo najlepšie výkony. Nie je to o tom, že ich nechcem pustiť do brány. No keď sa v nej cítim výborne, a tak sa cítim po všetkých stránkach, tak chcem chytať, chcem byť v tej bráne čo najviac.“

Príkladov je veľa

Zápis z posledného stretnutia Motoru v ukrajinskej lige s moldavským Kišinevom však hovorí, že Richard Štochl nebol na ihrisku ani sekundu.

„V Motore sme traja brankári, a mňa tréner šetrí skôr na Ligu majstrov, takže preto v niektorých ligových zápasoch nechytám. Myslím si, že v Záporoží sa mi darí veľmi dobre, aj zdravotne je to chvalabohu v poriadku. Som spokojný, aj keď sám seba hodnotiť asi nemôžem. Výkonnostne je to dobré, aj keď stále to môže byť ešte lepšie, a ja robím všetko preto, aby tak bolo.“

Richard Štochl je optimista, a stále verí v postup slovenskej reprezentácie na Euro 2016, aj v to, že jeho klub Motor Záporožie pôjde v Lige majstrov zo skupiny ďalej (dve kolá pred koncom skupinovej fázy stráca na dánsky Aalborg a štvrtú postupovú priečku 2 body).

„Áno, som optimista a verím, že sa to nášmu národiaku podarí. Kým je šanca, treba sa biť o postup. Aj s Motorom sa oň pobijeme. V niektorých zápasoch, ktoré sme prehrali o gól či o dva, nám chýbalo trošku šťastia, a teraz to už nemáme iba vo vlastných rukách, nezávisí už len od nás, či sa dostaneme z piatej na postupovú pozíciu. Ale ja verím, že áno,“ vraví opora ukrajinského majstra, s ktorým má podpísanú zmluvu do konca sezóny.

„Uvidíme, čo bude ďalej, ešte je skoro o tom premýšľať. Ale rozhodne som medzi žrďami ešte nepovedal posledné slovo. Cítim sa veľmi dobre, a koniec kariéry je ešte ďaleko. Medzi brankármi je veľa príkladov, ktorí boli a sú v pohode aj po štyridsiatke...“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.