Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Sto dní pred olympiádou búchali bomby

Sportnet|6. máj 2004 o 00:00

V Aténach sa ozvali teroristi, Gréci tvrdia, že je to robota miestnych extrémistov, svet sa bojí veľkého olympijského útokuSto dní pred olympiádou budú Gréci musieť svet presvedčiť nielen o tom, že stihnú dostavať všetky športoviská a pripraviť dôstojné


Výbuchy sa odohrali neďaleko štvrte, kde budú počas olympiády bývať členovia Medzinárodného olympijského výboru. FOTO- REUTERShry. Po trojnásobnom výbuchu pred policajnou stanicou v Aténach je jasné, že medzinárodné spoločenstvo sa viac ako o praktické záležitosti bude zaujímať, o to či sú Gréci schopní zorganizovať bezpečnú olympiádu.

Svet sa zatiaľ tvári, že Grékom verí a nedá sa zneistiť a nepodľahne strachu. Práve o to ide teroristom, hovoria politici a olympijskí funkcionári. Ak na hry neprídete, zvíťazia teroristi, opakujú.

Gréci oficiálne tvrdia, že včerajšie výbuchy s olympiádou nič nemajú, ide o lokálnu "záležitosť", z ktorej upodozrievajú miestne ľavicovoextrémistické skupiny. Predtým však svet uisťovali, že ich rozprášili.

Experti a policajti ale takí pokojní nie sú. Výbuch pred policajnou stanicou v husto osídlenej štvrti je vážna vec. Navyše, nabudúce na výbušniny nemusí upozorniť anonymný telefonát. "Ak sa niečo také stane sto dní pred olympiádou nemal by to nikto brať na ľahkú váhu," povedal AFP nemenovaný bezpečnostný expert.

Grécki vyšetrovatelia upozorňujú, že išlo o pomerne sofistikovaný útok: druhá a tretia nálož vybuchli tak, aby zasiahli policajtov, ktorí na miesto pribehli po prvej explózii. Nikoho však nezranili.

Charakter akcie by mohol byť dôkazom, že miestne teroristické skupiny načas umlčané po uväznení bossov najznámejšej z nich - Skupiny 17.novembra, sa prebúdzajú k životu. Už v septembri minulého roku vybuchli na policajnej stanici v Aténach dve bomby, v marci našli výbušniny v aténskej pobočke Citibank. K útoku sa prihlásil dovtedy neznámy Revolučný boj.

Včerajšie výbuchy podľa niektorých zdrojov veľmi pripomínajú tie zo septembra. Anonymný telefonát niekoľko minút pred akciou a potom výbuch dynamitu napojeného na detonátor a budík - tak pracujú grécki ľavicoví extrémisti.

Gréci síce odmietajú spojenie výbuchov a olympiády, je však známe, že ľavicoví extrémisti považujú olympijské hry za kapitalistický podnik a zlatú baňu pre zbohatlíkov. Nemusia tiež byť nadšení z toho, že olympiádu bude zabezpečovať aj NATO. Pre nich je grécka účasť v tejto organizácii "svätokrádežou".

Gréci si tiež nemyslia, že by išlo o akciu medzinárodného terorizmu. Experti na terorizmus sú však opatrnejší. Upozorňujú hlavne na symboliku: 100 dní pred začiatkom olympiády je magické číslo. S tými operujú hlavne islamské skupiny. Tie však na rozdiel od európskych teroristov veľmi nevyužívajú anonymné upozornenia.

V každom prípade bolo cieľom útokov nahnať strach a ešte viac znervózniť atmosféru pred najmasovejšou udalosťou tohto roka. Presne to teroristi robia už roky.

JANA MIKUŠOVÁ

Súvisiace články