Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Štefko môže štartovať v Aténach

Sportnet|29. máj 2004 o 00:00

BANSKÁ BYSTRICA - Možno zbytočná niekoľkotýždňová debata o možnej účasti na olympijských hrách v Aténach sa krúti okolo bývalého slovenského reprezentanta vo vytrvalostných behoch Róberta Štefka. Olympijský limit splnil (2:12:35 v Prahe), no keďže sa ...

BANSKÁ BYSTRICA - Možno zbytočná niekoľkotýždňová debata o možnej účasti na olympijských hrách v Aténach sa krúti okolo bývalého slovenského reprezentanta vo vytrvalostných behoch Róberta Štefka. Olympijský limit splnil (2:12:35 v Prahe), no keďže sa 23. apríla stal občanom Českej republiky, musí prekonať aj administratívne limity, ktoré mu zatiaľ v účasti na olympiáde bránia.

Štefko niekoľko rokov reprezentoval Slovensko a Duklu Banská Bystrica, ktorej je stále členom, aj keď podľa neho už ním nie je, keďže dostal výpoveď. ,,Viem, že je registrovaný v českom klube AK Kroměříš a rád by som sa opýtal Českého atletického zväzu, na akom základe Štefka zaregistrovali a či mali povolenie od slovenského, ktorý tvrdí, že žiadne nedal. Legislatíva SAZ jasne definuje, ako mal ošetriť svoju aktivitu. Pre Štefka je to však typické riešenie problémov. Ak štartoval za Kroměříž, tak načierno. Náš zväz by mu mohol za to vymerať aj dištanc," povedal riaditeľ AŠK Dukla B. Bystrica Ľubomír Roško, zároveň člen Výkonného výboru SAZ.

Róbert Štefko tvrdí, že už nie je Slovákom a že zaslal e-mailom na SAZ žiadosť o zrušenie členstva v AŠK Dukla. Podľa klubových smerníc a zväzových pravidiel niečo podobné nemôžu akceptovať. ,,Ak niečo Robo chcel, mal v prvom rade rokovať s materským oddielom. Jeho pracovnoprávny vzťah s Duklou bol zrušený výpoveďou, ale členstvo v Dukle nikto nezrušil. Naopak, do 31. januára bolo zaňho zaplatené členské a jediný termín, kedy môže vystúpiť, je 31. december 2004. Ak chcel štartovať za AK Kroměříž, musí si dať žiadosť na hosťovanie. Po jej schválení má otvorené dvere do Atén. A že už nie je Slovákom, neprekáža. V drese Dukly môže reprezentovať svoju vlasť aj Maďar, Poliak či Čech," dodal Ľ. Roško.

Došlo by tak k zaujímavej situácii. Štefko s klubovou príslušnosťou AŠK Dukla B. Bystrica, na hosťovaní v AK Kroměříž, by na OH štartoval v drese českej reprezentácie. ,,Cudzím perím sa chváliť nemienime a nemáme záujem brániť Robovi reprezentovať Českú republiku," dodal Ľ. Roško a pripomenul, že pri prestupe má Dukla práv aj na výchovné. ,,V jeho prípade minimálne 30-tisíc." (mig)

Súvisiace články