Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Šťastná trinástka priniesla štyri medaily

Slovenskí medailisti z MS. Zľava Višnai, Gregušová, Vilhanová a Tóth. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 1. nov 2011 o 23:00

Ak sú slovenskí kickboxeri poverčiví, tak trinástku vnímajú v pozitívnom zmysle, ako šťastné číslo.

V takom počte totiž nastúpili do bojov na 18. majstrovstvách sveta seniorov svetovej asociácie WAKO (World Association of Kickboxing Organizations) v hlavnom meste Macedónska Skopje, a priviezli domov štyri medaily, čo je historický úspech slovenského kickboxingu.

KOŠICE. Ešte nikdy nebola na svetovom šampionáte pod vlajkou WAKO taká masívna účasť pretekárov ako tohto roku. V športovej aréne Borisa Trajkovského sa predstavilo 823 borcov zo 61 krajín všetkých kontinentov. Kým mozgovým centrom podujatia bol hotel Kontinental v centre Skopje, kde si užívali najmä „papaláši“ reprezentatívnej kickboxerskej organizácie a výpravy krajín, ktoré si tam týždenný pobyt mohli dovoliť, Slováci do dejiska turnaja každý deň dochádzali - od 40 kilometrov vzdialeného jazera Vranje. „Ale na ubytovanie so vôbec nemôžeme sťažovať. Našli sme ho vo veľmi peknom a pokojnom prostredí, v hoteli na lodi, s veľmi dobrou reštauráciou, stravou i starostlivosťou personálu,“ pochvaľoval si šéf slovenského zväzu Peter Onuščák, netajac ani medailové ambície. V 13-člennom tíme bol celý rad ostrieľaných borcov, ale aj mladých pretekárov so schopnosťou kickboxerský svet svojím výsledkom prekvapiť. V osemnástich hmotnostných kategóriách v disciplínach light kontakt, kick light, low kick a K-1 Rules, do ktorých boli nominovaní, bolo na to dosť príležitostí...

Krásna bodka za kariérou?

Neúprosným vyraďovacím systémom, ktorý v ringu či na tatami z početného štartového poľa vytriedil medailistov, prešlo napokon do finálových bojov i kvarteto slovenských reprezentantov, dvojica žien Katarína Vilhanová z ŠKP Banská Bystrica a Zuzana Gregušová z Bratislava Guard a dvaja borci košického klubu Steel Trans Ladislav Tóth a Matej Višnai.

Buďme galantní, a prednosť dajme ženám. Katarína Vilhanová v light kontakte do 70 kg na ceste za striebornou medailou vyradila najskôr Rakúšanku Mihatschovú, vo štvrťfinále získala skalp niekoľkonásobnej majsterky sveta a Európy Znaorovej z Chorvátska, a v semifinále jej vzdala Maďarka Fenvesiová. Iba Poľka Waliczeková, vo finále, bola nad sily 33-ročnej Slovenky. O jeden zápas menej absolvovala jej reprezentačná kolegyňa Zuzana Gregušová v disciplíne kick light do 60 kg, ktorú potešil aj bronz po semifinálovej prehre so Slovinkou Kovačičovou.

Aj chlapi sa pochlapili. Najmä dvojica Košičanov, ktorí sa prehrýzli až k medailám. Pre Ladislava Tótha, zvaného „Doky“, je skvelé striebro z majstrovstiev sveta v kick light do 79 kg možno bodkou za jeho dlhoročnou pretekárskou kariérou, pretože sa už dal aj na funkcionársku dráhu. Ako ho v Skopje videl jeho klubový šéftréner Peter Onuščák? „V osemfinále podstúpil veľmi tvrdý zápas proti Ukrajincovi Dovženkovi, ktorý neustále fauloval, až to vyústilo v jeho diskvalifikáciu. Vo štvrťfinále mal za súpera Izraelčana Ahmada, ktorý vyrukoval do zápasu s tvrdou technikou, ale Laco ju eliminoval, bodoval svojím štýlom, čo ho priviedlo k víťazstvu 3:0 a postupu do semifinále. Tam ho čakal Tursunov z Tadžikistanu. Vo veľmi vyrovnanom zápase, prerušovanom častými poradami rozhodcov, sa prelievalo skóre z jednej strany na druhú, ale napokon zostali body na 'Dokyho' strane. Jeho výkon vo finále proti aktuálnemu majstrovi Európy z roku 2010 Rusovi Lenbergovi bol už poznačený zraneniami získanými z predchádzajúcich zápasov, najmä s Ukrajincom Dovženkom... Napriek tomu náš 33-ročný reprezentant statočne bojoval a prehral s veľmi dobre technicky i takticky pripraveným súperom 0:3 ma body, a skončil strieborný, čo je preňho vynikajúci úspech.“

Poliaka nezlomil

Jeho oddielový kolega Matej Višnai sa predstavil najskôr v light kontakte do 84 kg, kde v osemfinále nestačil na Íra Bermullera, ale všetko si vynahradil v disciplíne kick light, kde skončil na jeho štíte vo štvrťfinále domáci borec Toni Bosevski. „V semifinále proti nemu na tatami nastúpil Poliak Maczka. Ten od začiatku zápasu prejavoval väčšiu skúsenosť v tejto disciplíne, kde je náš reprezentant nováčikom, chytal Mateja na low kicky, a získaval výrazné bodové vedenie. V poslednom, treťom kole sa však Matej pustil vehementne do svojho súpera, poriadne sa “pobili“, ale na bodový zvrat to už nestačilo. I tak je bronzová medaila pekný úspech pre Slovensko,“ kvituje Višnaiovu odolnosť a nezlomnú vôľu Peter Onuščák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.