Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Šťastena vrátila Slovákom požičané

Sportnet|Publikované 22. sep 2008 o 22:00

Slovenskí basketbalisti majú za sebou infarktový zápas v Írsku. Vyhrali ho po predĺžení. Šťastena, ktorá sa od nich teda odvrátila v domácom súboji

so Švédmi, im tentoraz vrátila požičané. Na postup do A-divízie kvalifikácie majstrovstiev Európy to však už sotva bude stačiť.

KOŠICE. Slováci si výhrou v Írsku 95:88 udržali ešte teoretickú nádej na postup, ale s bilanciou dvoch víťazstiev a dvoch porážok veľké oči pred budúcoročným pokračovaním kvalifikačných bojov mať nemôžu.

Na hranici tvrdosti

Íri vyrukovali na Slovákov typickou ostrovnou zbraňou, teda tvrdosťou, s ktorou sa naši museli vysporiadať. "Domáci naozaj hrali na hranici dovoleného," potvrdil krídelník Dušan Pandula, ktorý nastúpil v sobotňajšom zápase opäť v základnej zostave. Naši siahali na výhru už v riadnom hracom čase, keď v poslednej minúte Gavel spoza oblúka ich poslal do trojbodového vedenia, ale domáci odpovedali rovnakou zbraňou dvadsať sekúnd pred koncom. V predĺžení však mali pevnejšie nervy už zverenci trénera Černického, na ich strane tentoraz stála aj šťastena. "Už sme si jej priazeň aj zaslúžili. Je to zadosťučinenie za Švédsko." V dueli proti severanom sa totiž šťastie otočilo Slovákom úplne chrbtom, keď po nešťastnom vlastnom koši v úplnom závere prehrali o bod. Strhujúcu koncovku si zopakovali aj v Dubline. "Bolo to veľmi dramatické. Súperovi sme v celom priebehu nevedeli ujsť na viac ako osem či deväť bodov, takže sa to ťahalo až do konca. Myslím si však, že sme si víťazstvo zaslúžili, lebo sme boli lepším mužstvom," mieni rodák zo Sniny.

Náš národný tím na prekvapenie našiel v Írsku takmer domáce prostredie. Tam žijúci rodáci spod Tatier ich totiž prišli povzbudiť. "Bolo ich tam asi päťdesiat a dokázali prekričať domácich. Vytvorili teda dobré prostredie a pomohli nám. Bolo to milé, po zápase nám gratulovali."

Bez veľkých nádejí

Aj keď po tomto víťazstve možno hovoriť o iskierke postupovej nádeje, realita je taká, že Slovensko po polovici kvalifikácie nemá veľké šance posunúť sa konečne z B-divízie do áčka. "Šance sú, ale je pravda, že veľmi malé. Nešťastne nám ušiel zápas so Švédskom, potom prišla prehra s veľmi dobrým Gruzínskom. Výhra v Írsku nás síce pozdvihla, ale veľké nádeje nám ani to neotvára. Kým však je aspoň nejaká príležitosť, spravíme všetko pre to, aby sme sa o ňu pobili. Museli by sme však bezpodmienečne vyhrať vo Švédsku. Škoda, že doma nám proti tomuto súperovi chýbal zranený Gavel, s ním by to bolo o inom a vývoj stretnutia by bol určite odlišný."

Už zarezáva v Česku

Po skončení reprezentačných povinností Dušan Pandula včera už zarezával na novom klubovom pôsobisku v českom Novom Jičíne. "Zatiaľ sa so všetkým zoznamujem, lebo s družstvom som bol v príprave len týždeň. Už teraz však badať, že je tu všetko na vyššej úrovni, než na Slovensku," tvrdí štvrtý najlepší basketbalista našej krajiny za uplynulý rok. Preňho to bude vôbec prvé zahraničné angažmán, keďže po začiatkoch v Humennom prešiel do bratislavského Interu a tam pôsobil až do minulej sezóny. "Prvýkrát som vonku, som teda plný očakávania, aké to bude. Zatiaľ sa tu cítim v pohode," zvestoval nám 24-ročný východniar už spoza rieky Morava.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.