Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Starú lásku neodhodil, na novú si zvyká

Sportnet|Publikované 25. mar 2009 o 00:00

Stará láska nehrdzavie. Hoci náročná sezóna sa pre slovenského reprezentanta v biatlone Martina Otčenáša skončila, predsa nepohrdol možnosťou objaviť

sa ešte v úzkej stope a len tak z pasie si zasúťažiť. Keď sme sa s ním zhovárali, tak dumal nad štartom na Bezroukovom memoriáli a tiež nad ponukou Davorína Škvaridla absolvovať tímšprint v rámci majstrovstiev Slovenska, prípadne aj tridsiatku skejtom.

KOŠICE. Nuž, popradský rodák a bývalý reprezentant v bežeckom lyžovaní nepretrhol kontakty s tým, čomu sa donedávna venoval naplno.

Prijímač mu bol nanič

Koniec koncov, bežky si pripína stále, hoci ich kombinuje s puškou. Ako biatlonista funguje dva roky. Kým prvá sezóna bola oťukávacia medzi juniormi, v tejto už pôsobil ako senior a vklinil sa medzi špičku. Nielen domácu. Pritom v októbri ho pribrzdil prijímač v ozbrojených silách a na pár týždňov sa zriekol tréningu. Napokon mu to bolo málo platné, lebo i tak sa neusalašil na pozícii profesionálneho športového inštruktora a nedostal sa do armádneho vrcholového strediska. "Splnil som všetky podmienky, ale na rozdiel od Matiaškovcov či Šimočka nie som na tom sociálne tak ako oni a nedostávam plácu. Prežívam len s podporou zväzu," povzdychol si 21-ročný talent, ktorý obdivuhodne zvládol prechod z jedného odvetvia do druhého.

Séria cenných umiestnení

V uplynulých mesiacoch sa viackrát presadil v druhej najvyššej medzinárodnej súťaži - IBU Cupe (bývalý Európsky pohár). V seriáli vynechal len minimum podujatí. Dostal sa na "sveťák" (na Anterselve nerád spomína, lebo tam cestoval po podujatí v Novom Meste na Morave nie celkom zdravý a výkonnostne zhorel) a vrcholom bol štart na ME v Ufe. "Najviac si cením tretie miesto v stíhačke a štvrtý stupienok v šprinte v Bansku v rámci IBU Cupu a štrnástu priečku v šprinte i šestnáste miesto vo vytrvalostných pretekoch v Osrblí, pretože tam sa zišla skvelá konkurencia." Šampionát v Rusku nepovažuje tiež za celkom vydarený (rýchlostné preteky 51., stíhacie preteky 41., individuálne preteky 31. a ako člen štafety ôsmy ). Kto chce byť skvelým vyznávačom tohto odvetvia, musí skĺbiť beh a streľbu. Pravdaže, v prvej zložke má výhodu, keďže sa jej venoval i predtým, no presné cielenie musí doháňať za pochodu. Chce to nejaký čas, kým mu terčíky budú padať podľa želania. "Do začiatku sezóny som išiel s novou pažbou, s ktorou som sa zoznamoval, ale pomohla mi. Zlepšil som sa v streľbe v ľahu, ale v stoji mám problémy. Všetko je ukryté v hlave a musím sa zbaviť zlých návykov. Potrebujem niekoho, kto mi v tom pomôže," dodal východniar, ktorý pomohol zvýšiť konkurenciu v národnom tíme. Ambície pretavil aj naposledy na majstrovstvách Slovenska. Hoci všetci elitní borci vzhľadom na chorobu či iné povinnosti nesúťažili, náš zástupca upútal. "Podarilo sa mi poraziť Paľa Hurajta v pretekoch s hromadným štartom, čo som si cenil rovnako ako vybojované zlato. V rýchlostných pretekoch som bol zase druhý," informoval M. Otčenáš.

Súvisiace články