Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Štartuje biatlonová sezóna, favoritmi Nóri a Nemky

Legenda Ole Einar Björndalen. (Autor: ap)
SITA|Publikované 2. dec 2008 o 11:59

Slováci vstupujú do nového ročníka Svetového pohára rozdielne - muži chcú byť na špici, ženy pokračujú v prestavbe.

ÖSTERSUND. V stredu 3. decembra sa vo švédskom Östersunde začína nový ročník Svetového pohára v biatlone. Muži budú o krištáľový glóbus bojovať po 32. raz, ženy začínajú 23. ročník.

 • Začína sa biatlonová sezóna
 • Mužská reprezentácia sa chce presadiť, ženy v prestavbe
 • Kompletný sezónny program

Celkové prvenstvá z prechádzajúcej sezóny budú obhajovať Nór Ole Einar Björndalen a Magdalena Neunerová z Nemecka, ktorí budú aj v novej sezóne patriť medzi favoritov.

Na programe opäť súboj Björndalena so Svendsenom

Medzi mužmi treba hľadať ďalších adeptov na najvyššie priečky medzi Nórmi, Nemcami, Rusmi. Zaujímavé bude sledovať najmä súboj Björndalena, ktorý v januári oslávi už svoje 35. narodeniny, s o vyše 11 rokov mladším Emilom Heglem Svendsenom.

Práve legenda svetového biatlonu priviedla Svendsena do sveta veľkého športu a on sa mu „odvďačil“ tým, že ho na februárových majstrovstvách sveta v Östersunde vo vytrvalostných pretekoch a pretekoch s hromadným štartom odsunul na striebornú priečku. Zabránil tak svojmu vzoru, ale aj „mecenášovi“, stať sa historicky najúspešnejším účastníkom majstrovstiev sveta.

Nemky opäť favoritkami, dve zmenili priezviská

Nemecké ženy kraľovali svetu v uplynulej sezóne neuveriteľne suverénnym spôsobom. Na MS získali zo šiestich titulov päť, v prvej päťke konečnej klasifikácie SP boli štyri zverenky trénera Uwe Müssiganga, ich hegemóniu narušila iba Francúzka Sandrine Baillyová.

V lete dve opory nemeckého družstva zmenili priezviská. Svet si bude musieť zvykať na to, že Martina Glagowová je už Becková a Simona Denkingerová je Hauswaldová. Bude sa ich mená musieť naučiť čím skôr, pretože ambície týchto biatlonistiek ostali nezmenené - chcú aj naďalej víťaziť.

Svetový pohár bude tradične deväťkolový, do celkovej klasifikácie sa budú počítať aj výsledky z majstrovstiev sveta, ktorých dejiskom bude kórejský Pjong-čang. K tradičným organizátorom pretekov pribudne kanadský Vacouver, kde sa začiatkom marca uskutoční generálka na budúcosezónne ZOH. O body sa tak bude bojovať na troch kontinentoch. Nových víťazov spoznáme najneskôr v posledný marcový víkend vo finále v ruskom Chanty-Mansijsku.

Biatlonisti zarobia toľko, čo v minulej sezóne

Finančné odmeny vo Svetovom pohári pre najlepších zostávajú v rovnakej výške ako v predchádzajúcej sezóne. Víťaz každých pretekov SP v kategórii mužov i žien dostane 10 000 eur, druhý v cieli 7500, miesto na bronzovom stupienku je dotované sumou 5000 eur.

Ešte aj desiaty v cieli bude bohatší o 200 eur. V štafetách si členovia víťazného družstva rozdelia 16 000 eur, strieborné kvarteto si pripíše na svoje konto 9600 eur a tretí v cieli 7500 eur. Poslednou finančne ocenenou bude šiesta štafeta, ktorá dostane 2500 eur. Celkový víťaz SP bude bohatší o 25 000 eur, víťaz Pohára národov zinkasuje 40 000 eur, "malé" krištáľové glóbusy za celkové prvenstvo v hodnotení disciplín sú dotované sumou 1500 eur.

Nový bodový systém

Mení sa však bodovanie vo SP. Víťaz každých pretekov si do klasifikácie pripíše až 60 bodov, ešte aj 40. v poradí jednotlivých pretekov bude „bohatší“ o jeden bod.

Hlavným cieľom slovenských reprezentantov je nestratiť kontakt so svetom. O niečo viac sa očakáva od mužov, tí by sa podľa vedením Slovenského zväzu biatlonu proklamovaných cieľov mali presadiť v individuálnych pretekoch i pretekoch štafiet. Ženské družstvo prechádza generačnou výmenou a špička v krajine pod Tatrami je veľmi úzka. V úvode sezóny bude mať tréner Milan Gašperčík problém postaviť štafetu.

Program SP 2008/2009:

 • 3.-7. decembra 2008 - 1. kolo - Östersund (Švéd.)
 • 12.-14. decembra 2008 - 2. kolo - Hochfilzen (Rak.)
 • 18.-21. decembra 2008 - 3. kolo - Hochfilzen (Rak.)
 • 7.-11. január 2009 - 4. kolo - Oberhof (Nem.)
 • 14.-18. január 2009 - 5. kolo - Ruhpolding (Nem.)
 • 22.-25. januára 2009 - 6. kolo - Anterselva (Tal.)
 • 11.-14. marca 2009 - 7. kolo - Vancouver (Kan.)
 • 19.-22. marca 2009 - 8. kolo - Trondheim (Nór.)
 • 26.-29. marca 2009 - 9. kolo - Chanty-Mansijsk (Rus.)
 • Majstrovstvá sveta: 14. - 22. februára 2009 Pjong-čang (Kór. rep.)

Nové bodovanie v pretekoch SP:

1. miesto 60 bodov, 2. miesto 54, 3. miesto 48, 4. miesto 43, 5. miesto 40, 6. miesto 38, 7. miesto 36, 8. miesto 34, 9. miesto 32, 10. miesto 31, ... všetky ďalšie miesta o jeden bod menej až po 40. miesto, za ktoré je 1 bod.

Slovenskí muži sú optimistami

Slovenská mužská biatlonová reprezentácia sa pozerá do blížiacej sa novej sezóny s optimizmom. Má na to pádny dôvod. Letná príprava biatlonistom vyšla, testy, ktoré každoročne absolvujú, ukázali nárast kvality a výkonnosti.

"Prípravu sme zvládli presne podľa plánov, myslím si, že môžeme byť spokojní. V lete sme spravili maximum pre to, aby sme v sezóne mohli ukázať, čo v nás je,“ zhrnul prípravné obdobie tréner Pavol Kobela. V družstve má päť mužov, štyria z nich môžu štartovať vo SP.

"Nechcem hovoriť o nejakých lídroch tímu. Všetci majú rovnaké podmienky. Podľa veku a doterajších výsledkov by nejakými ťahúňmi mali byť Marek Matiaško a Pavol Hurajt, ale aj tí mladší pretekári, ako napríklad Matej Kazár, už dokázali bodovať vo Svetovom pohári. Tiaž umiestnení a výsledkov by teda mala byť rozložená na celé družstvo, nielen na tých dvoch,“ naznačuje ambície svojich zverencov ich lodivod.

Hlavným cieľom v začínajúcej sa sezóne bude uspieť na svetovom šampionáte, ktorý sa vo februári uskutoční v kórejskom Pjong-čangu. „Verím, že sa nám podarí minimálne zopakovať vlaňajšie deviate miesto v pretekoch štafiet a aj v pretekoch jednotlivcov sa dokážeme presadiť. Takisto dôverujem chlapcom, že už od prvých podujatí Svetového pohára budú držať krok so špičkou,“ zakončil Pavol Kobela.

Hurajt a Marek Matiaško chcú medzi najlepších

Dvojica najúspešnejších slovenských reprezentantov v biatlone Pavol Hurajt a Marek Matiaško by rada v novej sezóne miešala karty medzi najlepšími. Pavol Hurajt už vie, ako chutí pohľad zo stupňa víťazov v pretekoch o krištáľový glóbus.

V sezóne 2003/04 sa na pódium dostal hneď dvakrát - najskôr vo „svojom“ Osrblí v stíhacích pretekoch a potom aj v americkom Fort Kente v rýchlostných pretekoch. V ďalších sezónach sa však trápil. Náznak zlepšenia prišiel u 30-ročného popradského rodáka na tohtoročnom svetovom šampionáte v Östersunde, kde sa v troch pretekoch jednotlivcov dostal do dvadsiatky najlepších, bol členom štafety, ktorá obsadila 9. miesto.

"Každý rok som robil všetko preto, aby som sa vrátil medzi špičku. Trénoval som stále viac a viac, ale efekt to neprinášalo. Teraz som sa rozhodol vrátiť sa späť k modelu spred tých piatich rokov," prezradil skúsený biatlonista. Sám je momentálne vo veľkom očakávaní, čo tento jeho krok prinesie. "Opäť by som sa chcel pohybovať na vyšších pozíciách," dodal Pavol Hurajt.

O necelé štyri mesiace starší Marek Matiaško - piaty z vytrvalostných pretekov na ZOH 2006 v Turíne, urobil zásadnú zmenu hneď po skončení uplynulej sezóny.

"Hneď na jar som si dal v Česku urobiť novú pažbu. To je po dvanástich rokoch jedna obrovská zmena. Druhá nastala v príprave. Boli sme dvakrát vo švédskom stredisku Torsby, kde majú klimatizovaný tunel. Samozrejme, že by som chcel ísť čo najvyššie. Či to bude úspešný návrat na tie pozície, ktoré mi už kedysi patrili, neviem, ale ja sa na sezónu teším," uzavrel Marek Matiaško.

Ženské družstvo pokračuje v prestavbe, Halinárová začína už 17. sezónu

Športovú kariéru ukončila Zuzana Hasillová, prerušiť na neurčitú dobu zo zdravotných dôvodov ju musela Petra Slezáková, Janka Gereková začiatkom septembra absolvovala operáciu kolena a s najväčšou pravdepodobnosťou sa v tejto sezóne s bežkami na nohách a puškou na pleciach na štart žiadnych pretekov nepostaví.

Historicky najúspešnejšia slovenská biatlonistka Martina Halinárová začína už sedemnástu sezónu vo vrcholovom športe. Víťazka dvoch pretekov Svetového pohára a majiteľka striebornej medaily zo stíhacích pretekov na majstrovstvách sveta v roku 1999 vo fínskom Kontiolahti je stále slovenskou ženskou jednotkou. Vo svojich tridsiatich piatich rokoch je prirodzenou líderkou mladého reprezentačného družstva. Stále si trúfa na rovnocenný boj so svetovou elitou.

"Mám dobrý pocit, pretože som v lete odviedla dobrú robotu. Jednoducho sa teším na sezónu, na atmosféru a na ten biatlonový život. Išla som na sneh o tri týždne skôr ako po iné roky, viac mám teda nalyžované. Určite by som bola rada, keby som miešala poradie medzi najlepšími už od začiatku sezóny a keby tú moju žltú kombinézu by bolo vidieť na popredných pozíciách,“ povedala Martina Halinárová.

Okrem nej budú vo SP štartovať aj Ľubomíra Kalinová, priestor dostanú aj nádejné juniorky, keď sa podarí „papierovo“ dotiahnuť štátne občianstvo pre bývalú ruskú reprezentantku Anastasiu Kuzminovú, malo by byť slovenské ženské družstvo o niečo silnejšie.

Historicky najlepšími sú Forsbergová a Björndalen

Suverénnou rekordérkou v počte zisku vzácnych trofejí v Svetovom pohári ostáva stále fenomenálna Švédka Magdaléna Forsbergová, ktorá v rokoch 1997 až 2002 získala SP šesťkrát v rade. V kategórii mužov sa po uplynulej sezóne stal novým lídrom historických tabuliek Nór Ole Einar Björndalen, ktorý má vo svojej vitríne už päť „sklenených gúľ“.

Obaja ostanú na vedúcich pozíciách ešte dlho, pretože v kategórii mužov zo súčasných pretekárov má hlavnú trofej pre kráľa sezóny v zbierke iba Nemec Michael Greis, ktorý zvíťazil v sezóne 2006/2007, medzi ženami je aktívnych päť biatlonistiek, ktoré sa môžu pochváliť celkovým prvenstvom, ale ani jedna nemá viac ako jeden glóbus.

Najviac SP si vybojovali nemeckí biatlonisti - 14x v kategórii mužov, 4x v kategórii žien. Medzi držiteľmi figuruje aj meno biatlonistky z bývalého Česko-Slovenska - v roku 1990 dominovala medzi ženami Irena Adamíčková. Iba dvakrát v histórii boli celkoví víťazi z tej istej krajiny - v roku 1991 to boli Sergej Čepikov a Svetlana Davidovová z bývalého ZSSR, v sezóne 2006/2007 sa to podarilo Nemcom Michaelovi Greisovi a Andree Henkelovej.

Prehľad doterajších víťazov SP:
 • 1978 Frank Ullrich (NDR)
 • 1979 Klaus Siebert (NDR)
 • 1980 Frank Ullrich (NDR)
 • 1981 Frank Ullrich (NDR)
 • 1982 Frank Ullrich (NDR)
 • 1983 Peter Angerer (NSR)
 • 1984 Frank Peter Rötsch (NDR)
 • 1985 Frank Peter Rötsch (NDR)
 • 1986 Andre Sehmisch (NDR)
 • 1987 Frank Peter Rötsch (NDR) a Eva Korpelová (Švéd.)
 • 1988 Fritz Fischer (NSR) a Anne Elvebakková (Nór.)
 • 1989 Eirik Kvalfoss (Nór.) a Jelena Golovinová (ZSSR)
 • 1990 Sergej Čepikov (ZSSR) a Irena Adamíčková (Česko-Slovensko)
 • 1991 Sergej Čepikov (ZSSR) a Svetlana Davidovová (ZSSR)
 • 1992 Jon Age Tyldum (Nór.) a Anfisa Rezcovová (SNŠ)
 • 1993 Mikael Löfgren (Švéd.) a Anfisa Rezcovová (Rus.)
 • 1994 Patrice Bailly-Salins (Fr.) a Svetlana Paramyginová (Bielorus.)
 • 1995 Jon Age Tyldum (Nór.) a Anne Briandová (Fr.)
 • 1996 Vladimír Dračev (Rus.) a Emmanuelle Claretová (Fr.)
 • 1997 Sven Fischer (Nem.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
 • 1998 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
 • 1999 Sven Fischer (Nem.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
 • 2000 Raphael Poiree (Fr.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
 • 2001 Raphael Poiree (Fr.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
 • 2002 Raphael Poiree (Fr.) a Magdalena Forsbergová (Švéd.)
 • 2003 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Martina Glagowová (Nem.)
 • 2004 Raphael Poiree (Fr.) a Liv Grete Poireeová (Nór.)
 • 2005 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Sandrine Baillyová (Fr.)
 • 2006 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Kati Wilhelmová (Nem.)
 • 2007 Michael Greis (Nem.) a Andrea Henkelová (Nem.)
 • 2008 Ole Einar Björndalen (Nór.) a Magdalena Neunerová (Nem.)

Poradie krajín v počte zisku SP:

MUŽI:

1. Nemecko (vrátane bývalej NDR) 14, 2. Nórsko 8, 3. Francúzsko 5, 4. Rusko (SNŠ, ZSSR) 3, 5. Švédsko 1

ŽENY:

1. Švédsko 7, 2. Rusko (SNŠ, ZSSR) a Nemecko po 4, 4. Francúzsko 3, 5. Nórsko 2, 6. Česko-Slovensko a Bielorusko po 1

Vrcholom sezóny sú MS

Vrcholom začínajúcej sa biatlonovej sezóny budú majstrovstvá sveta, ktoré sa od 14. do 22. februára 2009 uskutočnia v Pjong-čangu v Kórejskej republike. Svetový pohár bude mať tradičných deväť kôl, o body do celkovej klasifikácie sa bude bojovať aj na spomínanom svetovom šampionáte.

Krištáľový glóbus bude mať svoje podujatia v Európe, Ázii i Severnej Amerike. Bývalý Európsky pohár nahrádza nový IBU Cup. Jeho 6. kolo sa uskutoční začiatkom februára v slovenskom Osrblí. Na rozdiel od EP nebude v ňom špeciálne vyčlenená kategória juniorov, ale bude to akási „druhá liga“ Svetového pohára, v ktorej si budú mať možnosť pretekári vybojovať právo štartu medzi elitou.

Slovenský pohár - Viessmann Cup bude rovnako ako v predchádzajúcich rokoch trojkolový, majstrovstvá Slovenska sa uskutočnia v dvoch termínoch. Už v decembri sa rozdajú prvé tituly na rok 2009 v rýchlostných pretekoch a pretekoch s hromadným štartom, vo februári si to potom slovenská špička rozdá vo vytrvalostných pretekoch. Všetky vrcholné domáce podujatia budú v Osrblí.

Podrobný rozpis súťaží:

Svetový pohár:

1. kolo - Östersund (Švéd.):

 • 3. decembra 2008 - vytrvalostné preteky mužov na 20 km (17.15)
 • 4. decembra 2008 - vytrvalostné preteky žien na 15 km (17.15)
 • 6. decembra 2008- rýchlostné preteky mužov na 10 km (12.00) a žien na 7,5 km (14.30)
 • 7. decembra 2008 - stíhacie preteky mužov na 12,5 km (11.00) a žien na 10 km (13.00)

2. kolo - Hochfilzen (Rak.):

 • 12. decembra 2008 - rýchlostné preteky mužov na 10 km (11.30) a žien na 7,5 km (14.15)
 • 13. decembra 2008 - stíhacie preteky mužov na 12,5 km (11.45) a žien na 10 km (14.15)
 • 14. decembra 2008 - preteky štafiet mužov na 4x7,5 km (11.00) a žien na 4x6 km (14.15)

3. kolo - Hochfilzen (Rak.):

 • 18. decembra 2008 - vytrvalostné preteky mužov na 20 km (10.30) a žien na 15 km (14.15)
 • 20. decembra 2008 - rýchlostné preteky mužov na 10 km (10.30) a žien na 7,5 km (14.15)
 • 21. decembra 2008 - preteky štafiet mužov na 4x7,5 km (10.45) a žien na 4x6 km (14.15)

4. kolo - Oberhof (Nem.):

 • 7. januára 2009 - preteky štafiet žien na 4x6 km (17.20)
 • 8. januára 2009 - preteky štafiet mužov na 4x7,5 km (17.20)
 • 9. januára 2009 - - rýchlostné preteky žien na 7,5 km (17.30)
 • 10. januára 2009 - rýchlostné preteky mužov na 10 km (17.20)
 • 11. januára 2009 - preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km (13.00) a mužov na 15 km (16.00)

5. kolo - Ruhpolding (Nem.):

 • 14. januára 2009 - preteky štafiet žien na 4x6 km (17.40)
 • 15. januára 2009 - preteky štafiet mužov na 4x7,5 km (17.40)
 • 16. januára 2009 - rýchlostné preteky žien na 7,5 km (14.30)
 • 17. januára 2009 - rýchlostné preteky mužov na 10 km (14.15)
 • 18. januára 2009 - stíhacie preteky žien na 10 km (12.15) a mužov na 12,5 km (15.00)

6. kolo - Anterselva (Tal.):

 • 22. januára 2009 - rýchlostné preteky žien na 7,5 km (14.15)
 • 23. januára 2009 - rýchlostné preteky mužov na 10 km (14.15)
 • 24. januára 2009 - stíhacie preteky žien na 10 km (12.45) a mužov na 12,5 km (14.45)
 • 25. januára 2009 - preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km (12.15) a mužov na 15 km (14.15)

7. kolo - Vancouver (Kan.):

 • 11. marca 2009 - vytrvalostné preteky mužov na 20 km (18.15) a žien na 15 km (23.30)
 • 13. marca 2009 - rýchlostné preteky mužov na 10 km (18.15) a žien na 7,5 km (22.00)
 • 14. marca 2009 - preteky štafiet žien na 4x6 km (20.30), a mužov na 4x7,5 km (už 15. marca o 00.00)

8. kolo - Trondheim (Nór.):

 • 19. marca 2009 - rýchlostné preteky mužov na 10 km (11.30) a žien na 7,5 km (14.15)
 • 21. marca 2009 - stíhacie preteky mužov na 12,5 km (12.30) a žien na 10 km (14.15)
 • 22. marca 2009 - preteky s hromadným štartom mužov na 15 km (13.15) a žien na 12,5 km (15.15)

9. kolo - Chanty-Mansijsk (Rus.):

 • 26. marca 2009 - rýchlostné preteky mužov na 10 km (14.15)
 • 27. marca 2009 - rýchlostné preteky žien na 7,5 km (14.15)
 • 28. marca 2009 - stíhacie preteky mužov na 12,5 km (12.15) a žien na 10 km (14.15)
 • 29. marca 2009 - preteky s hromadným štartom mužov na 15 km (11.00) a žien na 12,5 km (13.00)

Majstrovstvá sveta - Pjong-čang (Kór. rep.):

 • 14. februára 2009 - rýchlostné preteky žien na 7,5 km (8.45) a mužov na 10 km (11.15)
 • 15. februára 2009 - stíhacie preteky žien na 10 km (9.00) a mužov na 12,5 km (11.15)
 • 17. februára 2009 - vytrvalostné preteky mužov na 20 km (6.15)
 • 18. februára 2009 - vytrvalostné preteky žien na 15 km (10.15)
 • 19. februára 2009 - preteky miešaných štafiet na 2x6+2x7,5 km (10.00)
 • 21. februára 2009 - preteky s hromadným štartom mužov na 15 km (9.15) a štafeta žien na 4x6 km (11.15)
 • 22. februára 2009 - preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km (9.00) a štafeta mužov na 4x7,5 km (11.15)

Majstrovstvá sveta juniorov a dorastencov - Canmore (Kan.):

 • 28. januára 2009 - vytrvalostné preteky dorastencov na 12,5 km (18.00) a juniorov na 15 km (21.30)
 • 29. januára 2009 - vytrvalostné preteky dorasteniek na 10 km (18.00) a junioriek na 12,5 km (21.30)
 • 31. januára 2009 - rýchlostné preteky juniorov na 10 km (16.50), dorastencov na 7,5 km (19.05), junioriek na 7,5 km (21.30) a dorasteniek na 6 km (23.25)
 • 1. februára 2009 - stíhacie preteky dorastencov na 10 km (18.00), juniorov na 12,5 km (19.00), dorasteniek na 7,5 km (21.30) a junioriek na 10 km (22.30)
 • 3. februára 2009 - preteky štafiet juniorov na 4x7,5 km (16.50), dorastencov na 3x7,5 km (19.05), junioriek na 3x6 km (21.30) a dorasteniek na 3x6 km (23.35)

Otvorené majstrovstvá Európy pretekárov do 26 rokov a juniorov - Ufa (Rus.):

 • 28. februára 2009 - rýchlostné preteky žien a junioriek na 7,5 km (12.00), mužov a juniorov na 10 km (15.00)
 • 1. marca 2009 - stíhacie preteky žien na 10 km (12.00), junioriek na 10 km (12.45), mužov na 12,5 km (15.00) a juniorov na 12,5 km (12.45)
 • 3. marca 2009 - vytrvalostné preteky junioriek na 12,5 km a žien na 15 km (12.00), juniorov na 15 km a mužov na 20 km (15.00)
 • 4. marca 2009 - preteky štafiet junioriek na 3x6 km a žien na 4x6 km (12.00), juniorov a mužov na 4x7,5 km (15.00)

IBU Cup:

1. kolo - Idre (Švéd.):

 • 29. novembra 2008 - rýchlostné preteky - muži 10 km, ženy 7,5 km
 • 30. novembra 2008 - rýchlostné preteky - muži 10 km, ženy 7,5 km

2. kolo - Obertilliach (Rak.):

 • 13. decembra 2008 - vytrvalostné preteky - muži 20 km, ženy 15 km
 • 14. decembra 2008 - rýchlostné preteky - muži 10 km, ženy 7,5 km

3. kolo - Martell-Val Martello (Tal.):

 • 19. decembra 2008 - rýchlostné preteky - muži 10 km, ženy 7,5 km
 • 20. decembra 2008 - stíhacie preteky - muži 12,5 km, ženy 10 km

4. kolo - Altenberg (Nem.):

 • 10. januára 2009 - vytrvalostné preteky - muži 20 km, ženy 15 km
 • 11. januára 2009 - rýchlostné preteky - muži 10 km, ženy 7,5 km

5. kolo - Nové Mesto na Morave (ČR):

 • 16. januára 2009 - rýchlostné preteky - muži 10 km, ženy 7,5 km
 • 17. januára 2009 - stíhacie preteky - muži 12,5 km, ženy 10 km0

6. kolo - Osrblie (SR):

 • 7. februára 2009 - vytrvalostné preteky - muži 20 km, ženy 15 km
 • 8. februára 2009 - rýchlostné preteky - muži 10 km, ženy 7,5 km

7. kolo - Bansko (Bulh.):

 • 13. februára 2009 - rýchlostné preteky - muži 10 km, ženy 7,5 km
 • 14. februára 2009 - stíhacie preteky - muži 12,5 km, ženy 10 km

8. kolo - Ridnaun-Val Ridanna (Tal.):

 • 11. marca 2009 - vytrvalostné preteky mužov na 20 km a žien na 15 km
 • 13. marca 2009 - rýchlostné preteky mužov na 10 km a žien na 7,5 km
 • 14. marca 2009 - stíhacie preteky mužov na 12,5 km a žien na 10 km

Majstrovstvá Slovenska - Osrblie:

 • 27. decembra 2008 - rýchlostné preteky vo všetkých kategóriách (12.00)
 • 28. decembra 2008 - preteky s hromadným štartom vo všetkých kategóriách (10.00)
 • 6. marca 2009 - vytrvalostné preteky vo všetkých kategóriách (12.00)

Slovenský pohár - Viessmann Cup:

1. kolo - Osrblie:

 • 3. januára 2009 - rýchlostné preteky vo všetkých kategóriách (12.00)
 • 4. januára 2009 - preteky s hromadným štartom vo všetkých kategóriách (10.00)

2. kolo - Osrblie:

 • 14. februára 2009 - rýchlostné preteky vo všetkých kategóriách (12.00)
 • 15. februára 2009 - preteky s hromadným štartom vo všetkých kategóriách (10.00)

3. kolo - Osrblie:

 • 7. marca 2009 - preteky s hromadným štartom vo všetkých kategóriách (10.30)
 • 8. marca 2009 - rýchlostné preteky vo všetkých kategóriách (10.00)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články