Slováci vstupujú do nového ročníka Svetového pohára rozdielne - muži chcú byť na špici, ženy pokračujú v prestavbe.
ÖSTERSUND. V stredu 3. decembra sa vo švédskom Östersunde začína nový ročník Svetového pohára v biatlone. Muži budú o krištáľový glóbus bojovať po 32. raz, ženy začínajú 23. ročník.
Celkové prvenstvá z prechádzajúcej sezóny budú obhajovať Nór Ole Einar Björndalen a Magdalena Neunerová z Nemecka, ktorí budú aj v novej sezóne patriť medzi favoritov.
Medzi mužmi treba hľadať ďalších adeptov na najvyššie priečky medzi Nórmi, Nemcami, Rusmi. Zaujímavé bude sledovať najmä súboj Björndalena, ktorý v januári oslávi už svoje 35. narodeniny, s o vyše 11 rokov mladším Emilom Heglem Svendsenom.
Práve legenda svetového biatlonu priviedla Svendsena do sveta veľkého športu a on sa mu „odvďačil“ tým, že ho na februárových majstrovstvách sveta v Östersunde vo vytrvalostných pretekoch a pretekoch s hromadným štartom odsunul na striebornú priečku. Zabránil tak svojmu vzoru, ale aj „mecenášovi“, stať sa historicky najúspešnejším účastníkom majstrovstiev sveta.
Nemecké ženy kraľovali svetu v uplynulej sezóne neuveriteľne suverénnym spôsobom. Na MS získali zo šiestich titulov päť, v prvej päťke konečnej klasifikácie SP boli štyri zverenky trénera Uwe Müssiganga, ich hegemóniu narušila iba Francúzka Sandrine Baillyová.
V lete dve opory nemeckého družstva zmenili priezviská. Svet si bude musieť zvykať na to, že Martina Glagowová je už Becková a Simona Denkingerová je Hauswaldová. Bude sa ich mená musieť naučiť čím skôr, pretože ambície týchto biatlonistiek ostali nezmenené - chcú aj naďalej víťaziť.
Svetový pohár bude tradične deväťkolový, do celkovej klasifikácie sa budú počítať aj výsledky z majstrovstiev sveta, ktorých dejiskom bude kórejský Pjong-čang. K tradičným organizátorom pretekov pribudne kanadský Vacouver, kde sa začiatkom marca uskutoční generálka na budúcosezónne ZOH. O body sa tak bude bojovať na troch kontinentoch. Nových víťazov spoznáme najneskôr v posledný marcový víkend vo finále v ruskom Chanty-Mansijsku.
Finančné odmeny vo Svetovom pohári pre najlepších zostávajú v rovnakej výške ako v predchádzajúcej sezóne. Víťaz každých pretekov SP v kategórii mužov i žien dostane 10 000 eur, druhý v cieli 7500, miesto na bronzovom stupienku je dotované sumou 5000 eur.
Ešte aj desiaty v cieli bude bohatší o 200 eur. V štafetách si členovia víťazného družstva rozdelia 16 000 eur, strieborné kvarteto si pripíše na svoje konto 9600 eur a tretí v cieli 7500 eur. Poslednou finančne ocenenou bude šiesta štafeta, ktorá dostane 2500 eur. Celkový víťaz SP bude bohatší o 25 000 eur, víťaz Pohára národov zinkasuje 40 000 eur, "malé" krištáľové glóbusy za celkové prvenstvo v hodnotení disciplín sú dotované sumou 1500 eur.
Mení sa však bodovanie vo SP. Víťaz každých pretekov si do klasifikácie pripíše až 60 bodov, ešte aj 40. v poradí jednotlivých pretekov bude „bohatší“ o jeden bod.
Hlavným cieľom slovenských reprezentantov je nestratiť kontakt so svetom. O niečo viac sa očakáva od mužov, tí by sa podľa vedením Slovenského zväzu biatlonu proklamovaných cieľov mali presadiť v individuálnych pretekoch i pretekoch štafiet. Ženské družstvo prechádza generačnou výmenou a špička v krajine pod Tatrami je veľmi úzka. V úvode sezóny bude mať tréner Milan Gašperčík problém postaviť štafetu.
Program SP 2008/2009:
Nové bodovanie v pretekoch SP:
1. miesto 60 bodov, 2. miesto 54, 3. miesto 48, 4. miesto 43, 5. miesto 40, 6. miesto 38, 7. miesto 36, 8. miesto 34, 9. miesto 32, 10. miesto 31, ... všetky ďalšie miesta o jeden bod menej až po 40. miesto, za ktoré je 1 bod.
Slovenská mužská biatlonová reprezentácia sa pozerá do blížiacej sa novej sezóny s optimizmom. Má na to pádny dôvod. Letná príprava biatlonistom vyšla, testy, ktoré každoročne absolvujú, ukázali nárast kvality a výkonnosti.
"Prípravu sme zvládli presne podľa plánov, myslím si, že môžeme byť spokojní. V lete sme spravili maximum pre to, aby sme v sezóne mohli ukázať, čo v nás je,“ zhrnul prípravné obdobie tréner Pavol Kobela. V družstve má päť mužov, štyria z nich môžu štartovať vo SP.
"Nechcem hovoriť o nejakých lídroch tímu. Všetci majú rovnaké podmienky. Podľa veku a doterajších výsledkov by nejakými ťahúňmi mali byť Marek Matiaško a Pavol Hurajt, ale aj tí mladší pretekári, ako napríklad Matej Kazár, už dokázali bodovať vo Svetovom pohári. Tiaž umiestnení a výsledkov by teda mala byť rozložená na celé družstvo, nielen na tých dvoch,“ naznačuje ambície svojich zverencov ich lodivod.
Hlavným cieľom v začínajúcej sa sezóne bude uspieť na svetovom šampionáte, ktorý sa vo februári uskutoční v kórejskom Pjong-čangu. „Verím, že sa nám podarí minimálne zopakovať vlaňajšie deviate miesto v pretekoch štafiet a aj v pretekoch jednotlivcov sa dokážeme presadiť. Takisto dôverujem chlapcom, že už od prvých podujatí Svetového pohára budú držať krok so špičkou,“ zakončil Pavol Kobela.
Dvojica najúspešnejších slovenských reprezentantov v biatlone Pavol Hurajt a Marek Matiaško by rada v novej sezóne miešala karty medzi najlepšími. Pavol Hurajt už vie, ako chutí pohľad zo stupňa víťazov v pretekoch o krištáľový glóbus.
V sezóne 2003/04 sa na pódium dostal hneď dvakrát - najskôr vo „svojom“ Osrblí v stíhacích pretekoch a potom aj v americkom Fort Kente v rýchlostných pretekoch. V ďalších sezónach sa však trápil. Náznak zlepšenia prišiel u 30-ročného popradského rodáka na tohtoročnom svetovom šampionáte v Östersunde, kde sa v troch pretekoch jednotlivcov dostal do dvadsiatky najlepších, bol členom štafety, ktorá obsadila 9. miesto.
"Každý rok som robil všetko preto, aby som sa vrátil medzi špičku. Trénoval som stále viac a viac, ale efekt to neprinášalo. Teraz som sa rozhodol vrátiť sa späť k modelu spred tých piatich rokov," prezradil skúsený biatlonista. Sám je momentálne vo veľkom očakávaní, čo tento jeho krok prinesie. "Opäť by som sa chcel pohybovať na vyšších pozíciách," dodal Pavol Hurajt.
O necelé štyri mesiace starší Marek Matiaško - piaty z vytrvalostných pretekov na ZOH 2006 v Turíne, urobil zásadnú zmenu hneď po skončení uplynulej sezóny.
"Hneď na jar som si dal v Česku urobiť novú pažbu. To je po dvanástich rokoch jedna obrovská zmena. Druhá nastala v príprave. Boli sme dvakrát vo švédskom stredisku Torsby, kde majú klimatizovaný tunel. Samozrejme, že by som chcel ísť čo najvyššie. Či to bude úspešný návrat na tie pozície, ktoré mi už kedysi patrili, neviem, ale ja sa na sezónu teším," uzavrel Marek Matiaško.
Športovú kariéru ukončila Zuzana Hasillová, prerušiť na neurčitú dobu zo zdravotných dôvodov ju musela Petra Slezáková, Janka Gereková začiatkom septembra absolvovala operáciu kolena a s najväčšou pravdepodobnosťou sa v tejto sezóne s bežkami na nohách a puškou na pleciach na štart žiadnych pretekov nepostaví.
Historicky najúspešnejšia slovenská biatlonistka Martina Halinárová začína už sedemnástu sezónu vo vrcholovom športe. Víťazka dvoch pretekov Svetového pohára a majiteľka striebornej medaily zo stíhacích pretekov na majstrovstvách sveta v roku 1999 vo fínskom Kontiolahti je stále slovenskou ženskou jednotkou. Vo svojich tridsiatich piatich rokoch je prirodzenou líderkou mladého reprezentačného družstva. Stále si trúfa na rovnocenný boj so svetovou elitou.
"Mám dobrý pocit, pretože som v lete odviedla dobrú robotu. Jednoducho sa teším na sezónu, na atmosféru a na ten biatlonový život. Išla som na sneh o tri týždne skôr ako po iné roky, viac mám teda nalyžované. Určite by som bola rada, keby som miešala poradie medzi najlepšími už od začiatku sezóny a keby tú moju žltú kombinézu by bolo vidieť na popredných pozíciách,“ povedala Martina Halinárová.
Okrem nej budú vo SP štartovať aj Ľubomíra Kalinová, priestor dostanú aj nádejné juniorky, keď sa podarí „papierovo“ dotiahnuť štátne občianstvo pre bývalú ruskú reprezentantku Anastasiu Kuzminovú, malo by byť slovenské ženské družstvo o niečo silnejšie.
Suverénnou rekordérkou v počte zisku vzácnych trofejí v Svetovom pohári ostáva stále fenomenálna Švédka Magdaléna Forsbergová, ktorá v rokoch 1997 až 2002 získala SP šesťkrát v rade. V kategórii mužov sa po uplynulej sezóne stal novým lídrom historických tabuliek Nór Ole Einar Björndalen, ktorý má vo svojej vitríne už päť „sklenených gúľ“.
Obaja ostanú na vedúcich pozíciách ešte dlho, pretože v kategórii mužov zo súčasných pretekárov má hlavnú trofej pre kráľa sezóny v zbierke iba Nemec Michael Greis, ktorý zvíťazil v sezóne 2006/2007, medzi ženami je aktívnych päť biatlonistiek, ktoré sa môžu pochváliť celkovým prvenstvom, ale ani jedna nemá viac ako jeden glóbus.
Najviac SP si vybojovali nemeckí biatlonisti - 14x v kategórii mužov, 4x v kategórii žien. Medzi držiteľmi figuruje aj meno biatlonistky z bývalého Česko-Slovenska - v roku 1990 dominovala medzi ženami Irena Adamíčková. Iba dvakrát v histórii boli celkoví víťazi z tej istej krajiny - v roku 1991 to boli Sergej Čepikov a Svetlana Davidovová z bývalého ZSSR, v sezóne 2006/2007 sa to podarilo Nemcom Michaelovi Greisovi a Andree Henkelovej.
Poradie krajín v počte zisku SP:
MUŽI:
1. Nemecko (vrátane bývalej NDR) 14, 2. Nórsko 8, 3. Francúzsko 5, 4. Rusko (SNŠ, ZSSR) 3, 5. Švédsko 1
ŽENY:
1. Švédsko 7, 2. Rusko (SNŠ, ZSSR) a Nemecko po 4, 4. Francúzsko 3, 5. Nórsko 2, 6. Česko-Slovensko a Bielorusko po 1
Vrcholom začínajúcej sa biatlonovej sezóny budú majstrovstvá sveta, ktoré sa od 14. do 22. februára 2009 uskutočnia v Pjong-čangu v Kórejskej republike. Svetový pohár bude mať tradičných deväť kôl, o body do celkovej klasifikácie sa bude bojovať aj na spomínanom svetovom šampionáte.
Krištáľový glóbus bude mať svoje podujatia v Európe, Ázii i Severnej Amerike. Bývalý Európsky pohár nahrádza nový IBU Cup. Jeho 6. kolo sa uskutoční začiatkom februára v slovenskom Osrblí. Na rozdiel od EP nebude v ňom špeciálne vyčlenená kategória juniorov, ale bude to akási „druhá liga“ Svetového pohára, v ktorej si budú mať možnosť pretekári vybojovať právo štartu medzi elitou.
Slovenský pohár - Viessmann Cup bude rovnako ako v predchádzajúcich rokoch trojkolový, majstrovstvá Slovenska sa uskutočnia v dvoch termínoch. Už v decembri sa rozdajú prvé tituly na rok 2009 v rýchlostných pretekoch a pretekoch s hromadným štartom, vo februári si to potom slovenská špička rozdá vo vytrvalostných pretekoch. Všetky vrcholné domáce podujatia budú v Osrblí.
Podrobný rozpis súťaží:
Svetový pohár:
1. kolo - Östersund (Švéd.):
2. kolo - Hochfilzen (Rak.):
3. kolo - Hochfilzen (Rak.):
4. kolo - Oberhof (Nem.):
5. kolo - Ruhpolding (Nem.):
6. kolo - Anterselva (Tal.):
7. kolo - Vancouver (Kan.):
8. kolo - Trondheim (Nór.):
9. kolo - Chanty-Mansijsk (Rus.):
Majstrovstvá sveta - Pjong-čang (Kór. rep.):
Majstrovstvá sveta juniorov a dorastencov - Canmore (Kan.):
Otvorené majstrovstvá Európy pretekárov do 26 rokov a juniorov - Ufa (Rus.):
IBU Cup:
1. kolo - Idre (Švéd.):
2. kolo - Obertilliach (Rak.):
3. kolo - Martell-Val Martello (Tal.):
4. kolo - Altenberg (Nem.):
5. kolo - Nové Mesto na Morave (ČR):
6. kolo - Osrblie (SR):
7. kolo - Bansko (Bulh.):
8. kolo - Ridnaun-Val Ridanna (Tal.):
Majstrovstvá Slovenska - Osrblie:
Slovenský pohár - Viessmann Cup:
1. kolo - Osrblie:
2. kolo - Osrblie:
3. kolo - Osrblie:
Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk
Slovensku čakajú cez víkend preteky v Jasnej.